Příjem z pronájmu bytu - zdanění

Od: Datum: 04.06.14 23:00 odpovědí: 3 změna: 05.06.14 08:56
avatar

Může mi zde někdo polopaticky a podrobně napsat postup,jak se daní příjem z pronájmu bytu? Vlastníme se synem byt ,každý 1/2 a jsme zapsáni v katastru nemovitostí.Syn ani já byt nebudeme delší dobu obývat,nabídneme ho buď sami nebo přes RK k pronájmu.Ale není mi jasné,kdy,jak a kolik bude zdanění z pronájmu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.06.14 23:34
avatar

Dobrý den, jde o daň z příjmů a ve formuláři (příloha č.2) je to paragraf 9. Posčítáte skutečný (nikoliv smluvní) příjem, odečtete náklady (skutečné nebo procentem = 30 procent). A s rozdílem se potom pracuje v tom přiznání dál. Daň je zatím stále 15 procent a přiznání se podává za minulý rok (do konce března). Zdravím!

doplněno 05.06.14 08:46:

U daně z příjmů podává každý jedno daňové přiznání za svou osobu. Na F. Ú. si vyzvedne formulář, který obsahuje Přílohu č.1 (ta je pro podnikání) a Příloha č. 2 je většinou jen na vyžádání u úřednice.

Tato příloha je podstatná pro příjem z pronájmu. Dříve je třeba u zaměstnavatele požádat o potvrzení o příjmu (z pracovního poměru = ze závislé činnosti). Při vyplňování formuláře se potom toto uvádí a postupuje se podle Pokynů, které si lze vyzvednout na F. Ú. také. To potvrzení o příjmu se přikládá jako příloha k tomu daňovému formuláři. Takže, u této daně podává formulář každý za sebe - tedy jeden Vy a jiný Váš příbuzný. A u toho příjmu z pronájmu se ta částka dělí mezi oba - patrně rovným dílem. Vy si zdaníte svoji polovinu a ta druhá osoba zase svoji.

doplněno 05.06.14 09:14:

No, má zkušenost je taková, že u daně z nemovitostí jsou velice vstřícní a pomohou. U daně z příjmů je tomu přesně naopak. Ale, to je o lidech na tom F. Ú. a zřejmě záleží i na velikosti města, resp. kolik mají poplatníků. Myslím, že brát si na toto daň. poradce je zbytečné (a drahé).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 05.06.14 08:18
avatar

Dobře,ale když jsme 2 vlastníci,tak podává jen jeden za oba nebo každý zvlášť,já jsem normálně zaměstnaná a mám měsíční příjem.Tak podávat přiznání 2x nebo jednou společně se zaměstnavatelem,prostě v tom mám dokonalý hokej.

Od: ivik®
Datum: 05.06.14 08:56
avatar

Našinec se z těch formulářů asi jednou po...Raděj to dám dańovému poradci a bude .Díky za snahu a odpověď,ale určitě by z FÚ volali,že tam máme něco špatně/předchozí zkušenosti s daní z nemovitosti./Též zdravím...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.