Pronájem nezkolaudovaného bytu

Od: Datum: 06.07.14 22:13 odpovědí: 7 změna: 07.07.14 18:35

Vážení rádci. Mám takový dotaz. V Říjnu 2013 jsem se nastěhoval do "bytu" v dvougeneračním domku. Tento byt byt pronajímán jako samostatný byt. V domě jsou udajně dva samostatné byty. Smlouvu jsem podepsal a vše bylo v pořádku a všechny náležitosti byly vyplněny. Jenže nedávno přišel problém. Do mého bytu přišel exekutor s tím, že jde vykonat exekuci na nájemnici bydlící v druhém bytě. Vysvětlil jsem mu, že zde mám svůj majetek jen já a s druhou nájemnicí nic nemám společného. Exekutor mi řekl, že si mohu stěžovat ale když bude chtít, může mi do bytu vejít. Následně jsem pochopil proč. Po majitelce jsem chtěl pro exekutora nějaký papír, že byt ve kterém bydlím je jen můj a nemá nic se sousedy společného. V tom papíře bylo napsáno, že byt sice je v dvougeneračním domě ale byt ve kterém bydlím nemá nic společného se sousedními nájemníky i když je v katastru nemovitostí zapsán jako jedna bytová jednotka. To jest, že v domě nejsou dva byty ale je to bráno jako domek. Majitelka pronajímá tyto byty jako samostatné, což tedy nejsou. Hledal jsem na internetu, co s tím mohu dělat a zjistil jsem, že udajně pokud majitelka mi pronajímá nezkolaudovaný byt tak je smlouva neplatná a já se mohu ihned vystěhovat. Majitelce jsem sdělil, že se mi to nelíbí a stěhuji se, protože nemíním si nechat vzít majetek. Majitelka mi řekla, že musím dodržet nájemní smlouvu nebo se bude soudit o ušlé peníze za nájemné. Proto bych se Vás chtěl zeptat. Když mám smlouvu na samostatný byt, který není zkolaudován jako samostatný byt je opravdu tato smlouva neplatná? A za další pokud je neplatná, může po mně vymáhat škodu za nedodrženou výpovědní lhůtu, kterou bych teoreticky nemusel dodržet?

Děkuji za vaši odpověd.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 07.07.14 08:04
avatar

Dobrý den, myslím, že pronajímat se nemůže nemovitost, která nemá ještě vůbec žádnou kolaudaci (novostavba). To zde není. Pojem samostatný byt v nájemní smlouvě je vyjádřením, že ho máte jen pro sebe (vlastní vchod) a žádný jiný nájemce v něm nebydlí (společně). Váš důvod, proč chcete z bytu odejít je pochopitelný, ale udělejte to výpovědí s tříměsíční výpovědní lhůtou nebo dohodou (důvod uvádět nemusíte). Takže, v daném případě jsem na straně majitelky, která chce dodržení nájemní smlouvy. Vy můžete zkusit tu dohodu a tím se připraví paní majitelka o tři nájmy - snad nabídnout za sebe jiného nájemce, aby byla dohoda vyrovnaná. Zpochybňovat smlouvu nemá význam, protože by se to mohlo obrátit proti Vám, když jste tam bydlel (dle Vás bez řádné smlouvy). Zdravím!

doplněno 07.07.14 09:16:

Vím, že jste chtěl jinou odpověď, ale zůstanu u té své. Stavební kolaudace Vás nemusí zajímat.

A navíc, dle NOZ v tom (z hlediska pronájmu) už není rozdíl - je možné pronajímat i nebytové prostory k bydlení. Ale, pokud trváte na tom, že jste tam nějakou dobu bydlel a využíval byt bez řádné nájemní smlouvy, tak je to Vaše věc - stejně to Váš problém a neochotu dodržet smlouvu neřeší. Řešením je řádná písemná výpověď nebo dohoda.

doplněno 07.07.14 09:26:

Záleží na tom, čeho chcete dosáhnout. Můžete to rozjet jako kauzu s hodně nejistým výsledkem, věnovat tomu hodně času a investovat do soudu. Nebo se dohodnete s majitelkou na ukončení pronájmu - což je asi rozumné.

doplněno 07.07.14 09:41:

Snad by nebyl problém (když nebude možná dohoda) podat výpověď a tu si tam odbydlet až do konce. Exekutor tam již byl a máte i ten list od majitelky, tak jste ve větším klidu. Až skončí výpovědní doba, tak se přestěhovat jinam, jako to dělají ostatní.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stalker1986*
Datum: 07.07.14 09:07

Tak podle toho, co jsem našel bylo napsáno, že nemovitost musí být zkolaudovaná jako byt, pokud není tak je smlouva neplatná. Tahle nemovitost je vlastně pronájem pokojů v patře. Protože nejsou brány jako byt ale jen část domu. Takže to mně zajímalo zda to musí mít rozděleno a zkolaudováno na dvě bytové jednotky když to tak jako dvě bytové jednotky pronajímá.

doplněno 07.07.14 09:19:

Takže tedy i dle starého zákoníku v tom není problém a tudíž i tak je v právu majitelka?

doplněno 07.07.14 09:33:

Děkuji za Vaši odpověď.

doplněno 07.07.14 09:47:

Právěže já tam nechci bydlet. Exekutor se mi na základě toho papíru vysmál, že takový papír si může napsat kdokoliv. To je jen její přiznání, že mi pronajímá byt, který není brán jako byt ale část rodinného domů. O předčasném vyystěhování či náhradě nechce majitelka ani slyšet. Pouze s výpovědní lhůtou. V tom je ta potíž.

Datum: 07.07.14 10:17
avatar

"...se nemůže nemovitost, která nemá ještě vůbec žádnou kolaudaci..."

To se skutečně nemůže, ale jestli jsem pochopil dotaz, zmíňěný dům kolaudaci jako obytný má (podle NOZ už ale není ani důležité, jestli je kolaudován jako obytný prostor). Jestli pronajímatel pronajme dům jako celek, nebo třeba po jednotlivých místnostech nemá s kolaudací domu nic společného (jiné je to ovšem třeba s penzionem, ubytovnou, či hotelem, ale to je jiná kapitola).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 09:18
avatar

Majitelka domku pronajímá část své nemovitosti, což občanský zákoník připouští. V nájemní smlouvě by měl být předmět nájmu přesně specifikován např. takto: Předmětem nájmu je část nemovitosti č.p. xx v obci xx. Pronajímaná část se nachází v 1. nadzemním podlaží s vchodem vlevo od schodiště a sestává z kuchyně, pokoje, wc a koupelny atd. Pokud by z nájemní smlouvy vyplývalo, že se jedná o samostatný byt zapsaný k katastru nemovitostí, dalo by se konstatovat, že jste byl uveden v omyl a smlouva by mohly být posouzena jako neplatná. O tom však rozhoduje soud a výsledek si netroufnu odhadnout. Pokud by majitelka byla ochotna přiznat, že nájemní smlouva je nepřesná a neodpovídá skutečnosti, mohla by přistoupit na dohodu o ukončení nájemního vztahu v kratší, než tříměsíční lhůtě. Výsledek případné žaloby pro nedodržení nájemní smlouvy je rovněž nejistý.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stalker1986*
Datum: 07.07.14 09:22

Ve smlouvě stojí, že se pronajímá byt v prvním patře rodinného domu. A ona mi pak pro exekutora sepsala papír, který mám, kde píše, že můj byt a byt sousedky je v katastru brán jako jedna jednotka ale né dva byty. Nemám ve smlouvě, že mi pronajímá půlku domu ale byt. A je to dle starého OZ.

Datum: 07.07.14 10:07
avatar

"...že se pronajímá byt v prvním patře ..."

Takhle to nestačí, ve smlouvě by mělo být přesně uvedeno, z čeho se ten byt skládá (pokoj, kuchyň, koupelna, WC...), případně i rozměry jednotlivých místností a číslo bytu, případně dispozice bytu (vlevo nad schody)). Pokud to smlouva neobsahuje, je sice špatná, ale není neplatná a pronajímatelka může (a asi bude) trvat na jejím dodržení. Ono sepsat bezchybnou nájemní smlouvu není vůbec jednoduché a mnozí pronajímatelé (ale i nájemci) to podceňují a myslí si že ušetří, když to nesvěří odborníkovi. Všechno se pak zdá v pořádku až do doby, než se vyskytne problém. Když se obrátíte na soud, je výsledek více než nejistý.

Jestli to je, nebo není zkolaudované je jiný problém, který s Vaším nesouvisí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 07.07.14 18:35
Viděl bych to na dohodu, pokud by měla majitelka nějaké problémy s okamžitým ukončením smlouvy, pohrozil bych ji podnětem příslušnému stavebnímu úřadu, tam by se určitě nějaká pokuta za přestupek našla.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.