Uskladnění palivového dřeva

Od: Datum: 03.06.14 16:01 odpovědí: 7 změna: 08.06.14 18:14

Plánuji nařezání, poštípání polínek na délku 40cm -> vyskládat do řady podél zdi ( s mezerou) na kari síť ( aby to neželo na zemi). Jde o buk, dřív jak za tři roky ho nevyužiju.

Mám vytipované dvě oblasti:

1) Podél zdi ze ztraceného bednění pod japonskými topoly ( horší stanoviště, ovšem nezabírá místo, vytvoří to "pěknou stěnu")

http://postimg.org/image/dvrbw5isb/

http://postimg.org/image/5st5kty6z/

2) Podél zdi na zahradě ( rychle to vyschne )

http://postimg.org/image/fc2uealp7/

Sice o nic nejde, ale rád bych se ujistil, pro jakou variantu byste se rozhodli být na mém místě. Děkuji za jakoukoli odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.06.14 18:19

za tři roky vám vyschne v pohodě i pod těma topolama akorát ho přikryjte pouze z hora

Ohodnoceno: 2x

Od: paw®
Datum: 03.06.14 18:54
Prikryt zeshoda a uschne to kdekoliv. Kari sit je zbytecna na zem. Zabori se a spodni polena budou vlhka. Takze bud s tim pocitat nebo tonpodlozte necim lepsim. Doma s uspechem rovname na stare betonobe trubky. Nebo tramky a podsypat sterkem.
Ohodnoceno: 3x

Od: jendad
Datum: 03.06.14 19:38

Přesně jak píší . Od země 20cm . Udělejte patky třeba ztracené bednění nebo kámen a na to tramky . Nechal bych to klidně v té horší lokalitě , ale at to není nalepené na zdi , ale je tam mezera.Pak to muže dobře větrat

Tady to suší v takovém rázu a pak to zboku zapírá

Ohodnoceno: 0x

Datum: 08.06.14 12:34

Děkuju všem za odpovědi. Dřevo už mám doma, 12prm buku v kulatině, průměry od 6-20cm.

Položím jen doplňující otázky.

1) Pokud bych zvolil šterk, jaká je dostatečná vrstva, aby zabránila prorůstání plevele?

2) Kuláče rozštípu a nařežu. Větší půjdou štípat snadno, ale co s těmi, co mají 6cm v průměru? Pokud bych je ponechal netknuté s kůrou, vyschnou a nebo se znehodnotí?

3) Palivový kotel pořídíme nejdřív příští rok, jaká je podle vás optimální délka? Někdo tvrdí 30, někdo 40, jiný 50cm.

Datum: 08.06.14 14:21

Optimální délka polen je podle kotle, když ho ještě nemáš, potom těžko radit jak to nakrájet.

Když ty 6ti cm větve necháš netknutý, nic se nestane. A i ty 20ti cm nejsou žádní obři, ale štípnout chtějí.

Ohodnoceno: 3x

Od: paw®
Datum: 08.06.14 16:09
Vnitrkem plevel neproroste, neni tam svetlo, tak co by tam delal. Kdyz ty male nestipnes, tak se nic nestane, taky to vyschne. A rezal bych to tak.dlouhe, aby se mi to dobre stipalo. Zalezi jestli stipes rukama nebo stipackou. Ulozit se daji I metry. Kotel bys mel zvolit podle ztrat baraku a jestli kas aku nadobu. Ale I vbkotle s hloubkou 50 cm se da topit polinkama 20cm.

Od: jendad
Datum: 08.06.14 18:14

Já preferuji delší polena. Ono i dost se to pozná při rovnání rázu . Delší polena lépe drží stabilitu . A mohu říci , že když jsem řezal 20cm čudle do peter , tak mě to naprosto vylečilo z řezání krátkých polen. Ted mám kamna na 45cm polena a to je sakra poznat jiný čas při řezání a manipulaci

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.