Elektrické rozvody v hliníku

Od: Datum: 01.06.14 17:41 odpovědí: 9 změna: 02.06.14 15:43

Koupil jsem si starší byt 1+1 (cca 50 let) v nezatepleném cihlovém domě orientovaném na jih. V současné době v bytě není topení (byly tam kamna na tuhá paliva, ale už nejsou). Koupí bytu jsem se vydal z peněz a další úvěr mi banka nejspíš zatím neposkytne. V bytě bych potřeboval alespoň provizorně bydlet (což teď v létě pochopitelně nebude problém), ale zajímalo by mě, jestli by se dala zima přežít např. na elektrických olejových radiátorech (do celého bytu by to přišlo na cca 5.000 Kč, což je pro mě v tuto chvíli dostupné narozdíl od investice do kotle a radiátorů. Ptám se především proto, že v bytě je elektřina původní (hliník). Utáhne to elektrické olejové radiátory s poměrně vysokým odběrem (1200-2000W)? Jistič v bytě je 3x25A. Potřeboval bych alespoň 2 roky takhle vydržet, pak bych zainvestoval do pořádného topení. Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.06.14 17:44
avatar

Počítejte na jedné fázi teoreticky dva radiátory (2000W + 1200W), předpokládám, že zásuvkové okruhy jsou jištěny 16A jističi.

Jinak by to chtělo shodit jističe, rozdělat všechny krabice a zásuvky a doutahovat spoje, jelikož jak je známo, hliník "teče". Aby se vám někde při takovém odběru nevyhřál špatný spoj, to by mohl být průser na světě...

doplněno 01.06.14 17:45:

A počítejte s tím, že jestli nemáte výhodný tarif na elektřinu, vyjde vás to topení pěkně draho.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.14 18:04

A mrkněte na okna, jestli nepotřebují překytovat skla a pokud už to někdo neudělal, zkontrolujte těsnost, ale asi budou chtít něco jako kovotěs nebo aspoň nějaké molitanové samolepicí těsnění. A vchodové dveře taky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.06.14 18:30

doplním ra252: kovotěs je osvědčené těsnění do oken - úzká hliníková páska po celém obvodu okenních křídel. Montáž je velmi jednoduchá, potřebujete pouze pásku kovotěsu (prodává se na metry), kladívko, hřebíčky a speciální plíšek s drážkou kterým se šoupne po délce kovotěsu a ono ho to samo a rychle napruží. Okna dobře těsní, netáhne jimi průvan (pokud nejsou jó nějak moc rozeschlá s moc velkými fukami). Pozor na kuchyň nebo koupelnu s plynovým spotřebičem - tam kovotěs být NESMÍ, aby tam mohl jít vzduch a spotřebič měl dost vzduchu a správně hořel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 01.06.14 18:27

Chtělo by to, aby rozvody viděl elektrikář a řekl vám, jestli a kam lze olejové radiátory připojit.

a) Celkový proud daný jističem je sice hezký parametr, ale nevíte, jaké jdou ve zdi vedené dráty a přes kolik spojů v krabicích. Při průchodu velkého proudu ve spojích pod šroubkem může vznikat byť maličký přechodový odpor a už to hřeje a vyhřívá hmotu kolem i vodič a může se přerušit. Šroubky ve všech krabicích by měl zkontrolovat a dotáhnout kvalifikovaný elektrikář

b) Asi nemáte "dvoutarif", tedy elektroměr (lidově hodiny) pro denní a noční proud, protože na noční je levnější sazba. Pokud byste si dával dvoutarif, uvažte, jestli to je pro vás výhodné

c) Když v bytě byly kamna, asi máte komín, možná je dobrý, možná ne, to by musel zkontrolovat kominík a možná by to bylo zajímavé a levnější topení (kromě špíny, popela, mouru - zvláště z briket), kupování uhlí, nošení uhláku do bytu a vynášení popela do popelnice, zatápění atd... ale dřív to tak bylo nebo mnohde i dodnes je a v bytě je teplo a útulno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 01.06.14 18:49
avatar

Určitě by to chtělo posoudit na místě.
Ale jen tak od oka bych možná zainvestoval alespoň do nových přívodů včetně jištění k radiátorům, třeba zatím v lištách. Protože když Vám stávající instalace shoří v zimě, tak si ani nerozsvítíte a budete docela v háji.
A při té příležitosti bych tam možná nově nainstaloval i zásuvku (zásuvky) na nějaký výkonnější spotřebič - rychlovarku, pračku, vysavač...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.14 18:55

Pokud to tehdy dělal profík,tak jističe dimenzoval na průřez hliníkových vodičů. Ale pokud si nejste jistý,není problém od hlavního jističe natáhnout nové měděné dráty potřebného průřezu /2,5/ k zásuvkám radiátorů a dát je povrchově pod lištu.Ovšem od PC se špatně radí,chce to vidět. Já dělal před 40 letyv dřevěné chatě komplet rozvody,vše v hliníku a i když se používá radiátor a teplomet,ještě nevyhořela. On ten hliník zase nebyl takové zlo,jak se obecně traduje.Vše bylo spočítáno a když to nědělal flink,vydrží to ještě dlouho. Nedávno jsem viděl rozvody v bytě - opletené kablíky povechově na porcelánových konzolkách.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 01.06.14 19:10

elektrické olejové radiátory s poměrně vysokým odběrem (1200-2000W)?
Obyčejná kamny na uhlí z Filakova Petry 10 (nyní Petry Thorma Kerpen) mají jmenovitý výkon asi 5 kW (2 až 7 kW). Vytopí prostor asi tak od 50 do 120 metrů krychlových - záleží také na tom, jak máte vysoké stropy, jak teplý byt (nebo sklep či garáž) je pod vašim bytem nebo nad vašim bytem a jak topí sousedi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 01.06.14 23:38

Zdravím

Prvně se podívejte jaký průřez má hliníkový vodič. Cu 1,5 mm2 nahradí Al 2,5 mm2. Cu 2,5 mm2 nahradí Al 4 mm2. Na Cu 1,5 mm2 (Al 2,5 mm2) připojíte 2300 W (10 A jistič) a na Cu 2,5 mm2 (Al 4 mm2) asi 3700 W (16 A jistič) na fázi. Pokud jsou v krabicích smotané dráty (bunty), je dobré je nahradit WAGO spojkama. S citem podotahovat všechny spoje. Za socialismu se jelo na hliník všude, dnes jsou sice větší odběry, ale proč ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pavel1980
Datum: 02.06.14 15:43

Díky, máte ode mě kladné hodnocení za nejlepší odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.