Topení šiškami v krbových kamnech

Od: Datum: 31.05.14 21:12 odpovědí: 8 změna: 01.06.14 13:05

Dobrý den, máte prosím někdo osobní zkušenost s topením šiškami v krbových kamnech? Vyplatí se je sbírat, nezanáší se kvůli tomu komín nebo kamna? Máme kotel na plyn, kterým vytápíme dům, ale někdy si chceme zatopit jen v obýváku, kde máme kamna zn. Thorma. Děkuji za každou odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 31.05.14 21:15

Kdysik se s nimi topilo, sbírali je, ale co ta pryskyřice? Jak suché?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ddd
Datum: 31.05.14 21:24

rodiče si také v obýváku přitápí a není problém...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 31.05.14 21:43

Šišky používám zejména borové, je to "jemné dřevo" a jsou výborné na podpal. Hoří modrobílým plamenem, po rozhoření je dobré primární vzduch (spodní) přivřít a přidat více sekundáru, pak hoří čistě. Používám je nejčastěji tak, že je nasypu nahoru na uhlí (při odhořívání hn. uhlí shora) a zapálím, po vyhoření vytvoří pěknou žhavou vrstvu, která "podporuje" rozhoření uhlí. Takže jistě lze s nimi i "topit", sbírat se určitě oplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 31.05.14 21:50

Jinak "obecně" v podstatě žádným palivem si "nezanesete komín" ani kouřovod, používají-li se na dané palivo vhodná kamna, a stápí-li se "správným způsobem" za "správného nastavení prim. a sek. vzduchu". Platí to pro dřevo uhlí brikety, každé z těchto paliv je-li správně spalováno v podstatě nekouří a nezanáší spal. cesty, v případě dřeva je velice důležité aby bylo suché ale i mírně vlhké se dá spálit bez kouře byť to není zrovna "ekonomické" (vyšší žár, více sekundárního vzduchu a vhodná kamna s větším "nastavitelným rozsahem sekundárního vzduchu", u kamen s přednastaveným sekundárním vzduchem od výrobce by mělo být dřevo suché vždy. Nejlepším ukazatelem toho, zda-li topíte dobře je komín, po rozhoření by z něj nemělo být nic vidět ani cítit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.14 05:47

Matka používala borové šišky ve stolokrbu - stará kuchyšká kamna - když pekla v troubě.Udělaly na roštu pěknou žhavou vrstvu a v troubě stejnoměrný žár.Smrkové mohou mít uvnitř vyšší vlhkost i když se zdají suché. Jinak se mi líbí ponaučení o sekundárním vzduchu,jako kdyby každý věděl,kde,co,kolik ,třeba u oněch krbových kamen.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janm*
Datum: 01.06.14 13:05

K tomu "sekundárnímu vzduchu", nejde o "ponaučení", dnes je to již v podstatě "základní výbava" skoro každých kamen, u každých kamen může být řešen trochu "jinak", většinou ale platí, že jde o vzduch přiváděný do plamenů, jeho regulační prvky jsou většinou v horní části dvířek u jednodvířkových prosklených krbových kamen, nebo na horních dvířkách u neprosklených kamen, nebo v horní zadní části kamen, je většinou regulovatelný tzn. je tam šoupě nebo růžice. Princip sek. vzduchu spočívá v tom, že dodatečně proudí do nebo těsně nad plameny a "dopaluje" nedohořelé a neshořelé plyny a částice, které tím že shoří předají ještě část tepla okolí a neodchází ve formě kouře komínem ven, čili spalování je mnohem čistější. U paliv obsahujících více "těkavých látek", dřevo nebo ty šišky atd., je právě dobré po rozhoření přivřít spodní primární "základní" přívod vzduchu tím se omezí množství plynů jež se "tvoří" tak, aby je v horní části "stihl, stačil dopálil" ten sekundární vzduch, výsledkem by pak mělo být "teplo a nekouřivost" z komína. Nic složitého v tom není, platí to "obecně", samozřejmě mají-li kamna dle typu toto "jinak řešené" postupuje se dle toho. Nejlepším ukazatelem že topím správně je pak komín, nemělo by se kouřit nebo jen minimálně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: liona
Datum: 01.06.14 08:43

Děkuji všem za odpovědi

Od: jendad
Datum: 01.06.14 09:38

šiškami akorát zatápím . Hned to shoří a pokud nechcete přikládat každých cca 0,5hod tak to není ideální. Zaroven to má hodně velký vykon a to já nepotřebuji. Lepší klasické polena 10cm pruměr a 45cm dlouhé(5kg) naložit a stáhnout . Pak máte 3-5 h klid a pomalé teplo

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.