Demolice a následná výstavba bungalovu

Od: Datum: 29.05.14 19:39 odpovědí: 15 změna: 01.06.14 21:09

Dobrý den, měl bych několik dotazů týkajících se demolice a výstavby nového domu.

Máme možnost stavět na krásném místě v Českém Ráji s překrásným výhledem do okolí - Trosky atd...

Bohužel, na tomto pozemku stojí stará stodola, a starý dům, který není obyvatelný. K tomu aby jsme mohli začít stavět je potřeba demolice stodoly - na tomto místě chceme avy stál nový bungalov...

Zajímá mě kolik je běhání, popř kolik je potřeba žádostí k úkonům jako je demolice a žádosti a stavební povolení atd atd, je mi ale jasné, že to nebude jednoduché, mohl by mi to prosím někdo přiblížit tuto problematiku? Kolik je toho zařizování azdali není lepší o toto požádat aby to vyběhal projektant- protože ten asi ví coje potřeba a asi umí i mnohem lépe jednat s úřady. Mnohokrát děkuji všem co přispějí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.14 19:43
avatar

pokud jeto někde v chráněné oblasti, musíte nejdřív vypracovat projekt stavby domu a předložit jej úřadům ke schválení aspoň ve zjednodušené podobě tj. pro územní řízení. Projektant Vám to vyběhá, ale cenu bych odhadl vč všech papírů okolo 50t. M.

doplněno 29.05.14 20:57:

nejenom chráněné území muí být komplikace, třeba i krajninný ráz udává jak musí budoucí stavba vypadat. Jsou případy, že Vám dají podmínku sedlové střechy s krytinou v cihlové barvě . . . ale to je jen příklad. Rozhoduje úředník a místní zvyklosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lukas1*
Datum: 29.05.14 19:46

naštěstí to není CHKO, takže o to by to mohlo být zlehčení :)

Od: minato*
Datum: 30.05.14 12:47

Základem jsou informace o stávajícím území a nemovitosti. Záměr musí být v souladu s územně plánovací dokumentací (lze nahlédnout u místně příslušného stavebního úřadu nebo úřadu územního plánování). Záměr může být mimo CHKO, avšak se může nacházet na území, kde své zájmy chrání státní památková péče.

Pokud jde o demolici nemovitosti, musíte mít zpracovanou dokumentaci bouracích prací a podle rozsahu stavebního záměru ohlásit její odstranění, přičemž Vám může stavební úřad vydat souhlas nebo rozhodnout o tom, že vydá o odstranění rozhodnutí, kde Vám stanoví určité podmínky.

Pokud jde o stavbu nového rodinného domu, dají se kromě samotné projektové dokumentace všechny ostatní podklady poměrně jednoduše sehnat (písemně nebo "po vlastních" si je zajistit, nicméně zde musí probíhat jakási koordinace s projektantem). Základní podmínky pro návrh stavby opět mohou určit požadavky územního nebo regulačního plánu, tudíž na stavebním úřadě bych začal nejdříve. Nutno zjistit zda je pozemek napojen na veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu (elektrika, voda, kanalizace, kapacitně vyhovující komunikace, ...)

Smutným faktem zůstavá, že někteří projektanti spoléhají na "hodné či hloupé" úředníky a projektovou dokumentaci předávají stavebníkovi naprosto nedostačující, při to vyhláška č. 499/2006 Sb., hovoří naprosto jednoznačně a je uzákoněným vzorem pro každého projektanta. To co někteří v dokumentaci dokáží uvést, mě mnohdy dokáže vehnat slzy do očí, jen nevím zda-li se mám smát nebo brečet. Proto doporučuji kvalitního projektanta s dobrými preferencemi. Ono se to i za tu vyšší cenu, která se "rozpustí" v celkovém rozpočtu stavby, určitě vyplatí. Takové projektanty si stavební úřady hýčkají.

Toť ve stručnosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 30.05.14 16:20

Smutným faktem zůstavá, že někteří projektanti spoléhají na "hodné či hloupé" úředníky a projektovou dokumentaci předávají stavebníkovi naprosto nedostačující, při to vyhláška č. 499/2006 Sb., hovoří naprosto jednoznačně a je uzákoněným vzorem pro každého projektanta. To co někteří v dokumentaci dokáží uvést, mě mnohdy dokáže vehnat slzy do očí, jen nevím zda-li se mám smát nebo brečet.

Snad to není tak hrozné. Né že bych při prohlížení dokumentací skákal radostí, ale mnohem více mě štvou mnohem závažnější nedostatky. Např. Když projektant navrhne nějakou skladbu tlustou 200 mm a nechá na ní jen 100 mm. Nebo se mu neshodují kóty na jednotlivých výkresech, někdy dokonce na jednom výkrese. Z toho mi je na zvracení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.14 20:31
avatar

promiňte já jsem projektant a co e vyhlášek a zákonů týče, občas se nějaký ten paskvil objeví, např. záko o zadávání veřejných zakázek atd.. Vámi citovaná vyhláška taky není bezchbyná, hlavně co se týče dopravních staveb, je to s ní docela problematické. Nejhorš je mít na věc jen jeden úhel pohledu přitom žijeme v prostorovém světe. Kdyby projektant dodžoval vždy všechny předpisy a nařízení, co jaký úředníček sesmolí, měl by problém s uživením se. Stavební úřad taky nemusí za všech okolností lpět na všech zákonných úpravách pokud se např. jedná o jednoduchou nenáročnou stavbu bez zásadního zásahu do úžemí. Ohánět se vyhláškami dokáže každý, ale udělat projekt a ještě se tím živit, věřte, není to pro každého. Kritici to mají velmi jednoduché. MJ. jestli sám neděláte chyby nejste člověk, ale nějaký "android", ten může být neomylný.

Nejvíce chybjí ti co si myslí, že jsou bechybní . . . to je citát.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: clovekdemolka
Datum: 30.05.14 13:00

úplně jednoduše. Zajděte na příslušný úřad a poptejte se co budou chtít.

Každý stavební úřad Vám odpoví jinak. Hodně štěstí.

A to nemůže tou stodolou a barákem v noci proletět balvan? Já jen tak...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 30.05.14 16:47
Jo jo, vítr to je prevít na matku přírodu ani úředníci nemohou hehe
Ohodnoceno: 0x
 
Od: clovekdemolka
Datum: 30.05.14 16:58

No moje řeč. Já nic, já muzikant, to větříček, on je tomu vinen! *smich* *hi* *hi* *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lukas1*
Datum: 30.05.14 18:55

Pokud by se to tak opravdu dalo bylo by to nejjednodušší... Bohužel to tak asi nejde, i když na netu jsem se dočetl pokud stavba ohrožuje okolní stavby popř lidi může být demolována bez povolení, ale spíš bych řekl že je to kec...

Od: minato*
Datum: 31.05.14 01:18

Já bych se toho nebál, odpojit od sítí, nebýt dobytek a mít ohled na okolí stavby, zlikvidovat materiál v souladu se zákonem o odpadech a hotovo. A ta stodola tazatele musí být určitě na spadnutí

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.14 16:16

Spadá to pod Stavební úřad Turnov?

Na SÚ potřebujete dodat s žádostí o odstranění stavby projekt demolice. A poté už klasické územko a stavební ohlášení nebo povolení. K tomu sammozřejmě musíte dodat projektovou dokumentaci vypracovanou podle vyhlášky 499/2006. Obě dokumentace musí být potvrzeny autorizovanou osobou a vyjádření od správců všech sítí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lukas1*
Datum: 30.05.14 18:53

Ano myslím že to spadá pod Turnov. Takže bude veselo :) Děkuji za informace všem, bude to běh na dlouhou trať :)

Datum: 31.05.14 00:06

Já bych neřekl, že to bude tak hrozné. Moje zkušenosti s tímto úřadem jsou takové, že úředníci jedou striktně přesně podle zákona. Vůbec nic neodpustí. Bohužel ty zákony mnohdy ani neznají, takže často vytáhnou své "bible" a hledají a hledají. Na jednu stranu mě štvou, na druhou stranu je chápu, protože mají na starost lokalitu českého ráje.

Před zahájením jakýchkoli projekčních prací doporučuji vypracovat pohledy nového objektu a navštívit paní Fejfarovou, která Vám musí dát předběžný souhlas za životního prostředí. Doporučuji hádat se s kýmkoli, ale né s touto paní. Co jsem tak zjistil, tak o tom zda Vám souhlas dá nebo ne rozhoduje pouze její úsudek a její osobní vkus. Líbí se jí tradiční vzhled. Tj. obdelníkový objekt se sedlovou střechou, lze i objekt do "L". Určitě Vám nepovolí žádné výrazné modernosti, jako např. dvoupodlažní objekt s plochou střechou, okna ve tvaru trojúhelníků, atd.

Důležité je ale vědět zda je pozemek určen k zástavbě RD. Turnov má nyní čerstvě nový územní plán, takže jeho nový se plánuje kdoví kdy. Okolní obce mají ÚP svoje nebo žádné.

Co plánovaná R35 - není v rozporu s Vaším pozemkem?


Ohodnoceno: 1x
 
Od: lukas1*
Datum: 01.06.14 12:16

Tak R 35 bych se rozhodněn neobával, nedávno bylo v tv , že nic takového nebude. Myslím si , že než se něco takového začne vůbec realizovat tak bude rok 2235, takže se toho nebojím...

Datum: 01.06.14 21:09

Spíše jde o to, že v plánovaných koridorech je stavební úzávěra.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.