Odběr elektřiny a souhlas vlastníka nemov

Od: Datum: 28.05.14 14:24 odpovědí: 12 změna: 30.05.14 17:06

Dobrý den, mám takový dotaz, jsme vlatníky RD, který jsme dostali s manželkou darem od tchýně, ten jsme zrekonstruovali a tchýni v něm něchali bydlet dál , má zřízené věcné břemeno. Neprovedli jsme změnu vlastníka na přepis elektřinya ani vody,když jsme věděli, že my tam bydlet nebudeme a že tam bude bydlet jen tchýně., tak to zástalo na její jméno, jak to bylo před darováním RD. Fakturace chodí na odběr energie tedy na tchýni, zajímalo by nás, jestli tchýně může dovolit jiným lidem ,aby se připojili na elektrickou přípojku ,která je v našem RD, ale platí si to tchýně? Mus být souhlas k odběru od nás- vlastníků nemovitosti?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.14 18:34

souhlas k čemukoliv co souvisí s nemovitostí dává její vlastník.Poskytovatel čehokoliv by neměl bez tohoto souhlasu nic připojit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 28.05.14 19:10

Záleží přece na vašich vztazích, jakou máte smlouvu. Vy, vlastníci nejste schopni se s ní domluvit?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.14 19:25
avatar

Dodal jste málo podrobností, nevím co si představit pod pojmem připojili na elektrickou přípojku. Pokud to znamená prodlužovák v zásuvce, je to v postatě její věc. Pokud jde o to, že se trvale napojil sousedův barák na vaše hodiny, tak to ona nemůže, to je na vás.

No a cokoliv mezi tím je otázka domluvy a bral bych v úvahu, že vám barák dala...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: telemaster
Datum: 28.05.14 20:42

Jde mi o to, že už si tam nastěhovala exmanžela bez našeho souhlasu a přihlásila ho k trvalému pobytu, to jsme ji s manželkou tolerovali.m protože nám ho dala darem..., ale teď švagr (se kterým nemáme vřelé vztahy...) chce kousek od toho domu stavět svojí dceři dům a chtěl by si z našeho RD brát elektřinu. Domnívám se, že by tchýně takový odběr bez našeho souhlasu neměla povolit.S tchýni máme jinak pěkný vztah.

Datum: 28.05.14 21:28

Jestli to bude POUZE do vybudování vlastní přípojky pro novou stavbu nechal bych to být. Platit bude tchýně. Osobně bych k tomu měl pouze doporučení instalace odpočtového elměru. Pořádek dělá přátele.

Navíc vy jako vlastníci vedlejší nemovitosti budete účastníci stavebního řízení a ke stavbě se můžete vyjádřit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: telemaster
Datum: 29.05.14 08:12

Nevím právě jaký má švagr se švagrovou záměr s odběrem elektřiny z našeho RD. Tcháně je jž starší paní a má už trochu problémy s pamětí..a my se se švagrem nebavíme a domnívám se, že když něco chce, měl by příjít on za náma a domluvit se a ne řešit něco přes tchýni,je to v jeho zájmu..

Navíc on koupil starý dům, který bude bourat a bude tam stavět nový, takže určitě elktřina, voda tam musí být..,tak nechápu oč mu jde a proč by si měl brát elektřinu z našeho domu...

Mě zajímá jen jedna věc a sice , zda vlastník nemovitosti má právo odběr zakázat a to i přes povolení např.tchýně,která má v domě zřízené věcné břemeno k užívání celé nemovitosti. Jestli tuto věc řeší nějaký zákon.

Protože se obávám, že při jeho povaze, by si nejrsději dělal v domě co chce... a já jsem dům neopravoval pro něj..,

Od: 111®
Datum: 29.05.14 08:50

1.Tak především pro stavbu by měl mít stavební rozvaděč vybaven samostatnými zaplombovanými hodinami. Podle toho by pak platil. Jiná varianta je sice možná, ale ne praktická, protože když se stane úraz, půjdou po tom kdo přípojku povolil.

2. Pokud něco takového chce, ať se obrátí na dodavatele. Jestli má ten barák přípojku, co koupil, tal mu ten stavební rozvaděč připojí.

3. Pod plombu do rozvaděče stejně jít nesmíte , a aby to šlo jako přes zásuvku, nepřichází v úvahu.

4. Pokud to uděláte na černo a dojde se na to, zaplatíte to vy. Ono totiž poskytovat energii dál, je zakázáno.

5. Já bych to viděl tak, že je vyčůranej a nechce se mu za tu přípojku platit.

6.Jako vlastník nemovitosti to nemusíéte dovolit, a abyste to měl pod palcem úplně , převedl bych enerii na sebe. Jak jste asi zjistil, je pohodlné to nechat na tchýni, ale není to praktické.

Tak si to přeberte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: telemaster
Datum: 29.05.14 16:04

Děkuji Vám všem za rady k mému problému.Obzvlášť děkuji pánovi, který se k mému problému vyjádřil jako poslední, moc mi to pomohlo!

Od: 111®
Datum: 29.05.14 16:05

není zač, jestli vám to udělalo jasno..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.14 23:59

Těžko posuzovat, když jsou informace pouze z jedné strany.

1. Jestliže bude i třeba stavební rozváděč napojen na 3f zásuvku, která je řádně odjištěná není problém.

2. Ano, tak je to ideální stav.

3. Proč by měl někdo jít pod plombu? Napojení na zásuvku není problém.

4. Proč by to měl někdo dělat na černo? Vy byste neumožnil aby syn popřípadě zeť nemohl na nezbytně dlouhou dobu (třeba do doby vybudování nové přípojky) použít el. energii?

5. Takový záměr by byl krázkozraký a hloupý.

6. Souhlas, švagr by se měl domluvit s vlastníkem. Jenom netuším na základě čeho by jste chtěl zákázat připojení pohyblivého přívodu pokud bude vše technicky OK a tchýně s tím bude souhlasit.

Tak, to je pohled z trochu jiného úhlu. Osobně bych se na celý záměr švagra zeptal a podle toho se rozhodl.

Dělat závěr podle doměnek (předujatých) k ničemu nevede.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: telemaster
Datum: 30.05.14 09:51

1. Kdbychom dům s manželkou nezrekonstruovali,resp. nedali do slušeného stavu k bydlení, tak nemá tchýně ani kde bydlet, protže švagr tam bydleli do doby než si postavili svůj vlastní dům a dům byl vybydlený,vytopený vodou..zdevastovaný, nikdo ze ssourozenců neměl o dům zájem.. a proto jsem se s manželkou rozhodli do něho investovat,aby tchýně mohla v něm slušné žit, i když my tam nebude bydlet Takže kdybchom ho nedali do kupy, tak prostě není ani ta elektřina, kterou jsme v domě celou udělali novou včetně hodin..

2. Držím se zásad slušného chování, pokud bych já něco poněkom něco chtěl, tak bych si za nim došel , nevidím důvod, proč bych se měl já s nim domlouvat ,když já nic nepotřebuji..

3. A nechápu, proč by měl si tu elektřinu brát od nás, když si koupil starý dům, kde přípojky na elektřinu,vodu a plyn jsou.. to by si mohl dojít za chívli i pro vodu, no prostě by si mohl v tom domě začít dělat co chce...,to že tam bydlí i jeho tchýně podle méího názoru nic neznamená, když majitelem jsem já s manželkou, to by si pak každý mohl dělat co chtěl v cizáím domě... zjistil jsem, že ten dům co on koupil, má odpojenou elektřinu, protože předchozí nájemnící neplatili ...

4. já jen chci vědět, jestli je nějaký zákon , ve ktérem jsou uvedeny, práva a povinnosti nájemce v mém případě je to tchýně, která žje v našem domě zadarmo, platí si pouze odebranou energii,vodu.., zda může kohokoliv( v mém přípdě je to švagr) pustit do domu a nechat ho odebírat např. tu elektřinu ...

5. Ano, synovi bych určitě prodlužku dovolil, protože ten by mi o tom řekl...a nekonal by za mýma zády a měl bych vše ve svém domě pod kontrolou a nechoval by si jako neřízená střela...

Od: 111®
Datum: 30.05.14 17:06

zjistil jsem, že ten dům co on koupil, má odpojenou elektřinu, protože předchozí nájemnící neplatili ...
a v tom je ten problém, proč to chce. Musel by zaplatit revizi a možná další poplatky , než by ho připojili...

P.S. Jak tu někdo pasl, proč je problém připojit ze zásuvky: Proto, že ta ten předpokládaný příkon neutáhne. (3680W) určitě to bude více. Proto ba se muselo jít pod plombu, a připojit stavební rozvaděč pře hlavní jistitč toho kdo by elektřinu poskytl. A tohle může udělat jen elektrikář s příslušnou kvalifikací ! Nicméně mám dojem, že smluvní podmínky s dodavatelem definují někde sdílení přípojky.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.