Stavba na sousedním pozemku

Od: Datum: 26.05.14 12:08 odpovědí: 10 změna: 26.05.14 18:50

Dobrý den, rád bych se zeptal na možnosti stavby souseda. Soused si na našem pozemku! postavil z betonových U profilů plot a zasázel donich zeleň. Plot postavil cca 1,5m od hranice pozemku na našem pozemku.

Plot postavil z něčeho takového:

http://stavba.hyperinzerce.cz…-nabidka-beroun/#.U4MR3NJ_v74

Nemohli jsme věřit vlastním očím, po několika urgencích nereagoval. Tak jsem v rámci stavebních prací bagrem posunuli konstrukci dlouhou asi 26 m na jeho pozemek.

Můj dotaz je asi jasný, může něco on teď nám vyčítat? Jak daleko od našeho pozeku může vůbec něco takového postavit? Myslel jsem, že se nás musí nejdříve zeptat? Když je to do 2m?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 26.05.14 13:03

Co a jak s plotem vám řekne stavební zákon. Vyčítat může cokoli. Třeba neví, kde je hranice ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jakublinhart1*
Datum: 26.05.14 13:14

Nový občanský zákoník požaduje, aby se vlastník pozemku bránil co nejdříve poté, kdy zjistí, že na jeho pozemku někdo staví. Čím dříve, tím lépe. Liknavý postup se nevyplácí.

Představme si případ, kdy vlastník pozemku zjistí, že jeho soused začal stavět skleník, a přitom vidí, že soused staví na jeho pozemku. Soused to neví, v terénu není žádná přesná hranice, plot tam nikdy nestál, prostě se o pár metrů spletl. Stane se. Vlastník má na souseda pifku, proto si říká, že ho nechá skleník dostavět, jen ať s tím má co nejvíc práce, a pak požádá o jeho odstranění. Jenže tomu nový občanský zákoník brání. Poctivý stavebník má právo domáhat se toho, aby mu vlastník pozemku převedl tento pozemek do jeho vlastnictví za obvyklou cenu. Je to sankce za to, že o zřizování stavby věděl a bez zbytečného odkladu ji nezakázal. Odpovídá to obecné zásadě, že zjevné zneužití práva nepožívá právní ochrany.

doplněno 26.05.14 13:16:

Nový občanský zákoník obsahuje i zcela nové pravidlo o přestavku.

Řeší se tím případy, kdy stavebník staví na svém pozemku, přitom však malou částí zasáhne a zabere kus cizího pozemku (k takové situaci povede často špatně zaměřená hranice mezi pozemky). V takovém případě se tato zastavěná část cizího pozemku stane jeho vlastnictvím a musí za ni zaplatit obvyklou cenu. Pravidlo o přestavku se uplatní pouze při splnění těchto předpokladů:

stavebník byl v dobré víře,
stavba zasahuje na cizí pozemek jen malou částí (cca do 20 % své plochy),
stavba zasahuje jen na malou část cizího pozemku (kdyby šlo např. o velkou stavbu, která by sice zasahovala na cizí pozemek jen malou částí, ale tento cizí pozemek byl zabrán skoro celý, pravidlo o přestavku by se neaplikovalo).

avatar
Upozornění od sys hejkal 26. 05. 2014 14:59:52
Bylo by vhodné doplnit čísla konkrétních §§, ze kterých čerpáte. Nový OZ je rozsáhlý.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym0
Datum: 26.05.14 13:47

No potes koste :) jestli tohle ma byt nejake zlepseni, tak nevim. Prenasi to zodpovednost na poskozeneho, ktery na tom nema vubec zadny zajem a pokud je nekdo lajdak nebo lepl, tak ho v tom podpori jeste zakon :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 26.05.14 14:46

No ono to vychazi z toho, ze pravo nedotkutelnosti osobniho vlastnictvi prinasi i povinnost o jeho udrzbu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anonym0
Datum: 26.05.14 14:58

Pokud budu mit nekde pozemek, kam pojedu parkrat za rok posekat a jednou prijedu a bude mi tam stat kus sousedovi stavby s tim, ze si jeste narokuje kus meho pozemku, jen proto, ze to proste jen spatne zameril nebo nezameril vubec, tak mi to normalni neprijde. Co jsem zanedbal, porusil nebo udelal spatne ja? Nic, ale prisel jsem o kus pozemku. Napada me spousta dalsich pridadu, kdy k tomu muzu prijit jak slepej k houslim. Vsechny nasledne problemy/naklady by mel resit ten, kdo je zpusobil a ne ten koho to poskodilo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: panel
Datum: 26.05.14 13:12

To že stavěl na vašem pozemku je jedna věc, máte právo se bránit. Pokud jste však poškodili jeho majetek je druhá věc a měl by vám to náležitě osladit. Holt právo nelze brát do vlastních rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.14 16:45

Ahoj. Pan stavitel plotu, vás měl, pokud jste jeho přímý soused, oslovit pro vyjádření pro Stavební úřad. V tom se snad nic nezměnilo? Jestli mu to bylo odsunuto na jeho stranu, a nezničilo se to, mělo by to být v pořádku. Hodilo by se nějaké zaměření. Něco se dá odměřit i metrem podle správné velikosti mapky z Katastru. Orientačně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tomasss144*
Datum: 26.05.14 17:22

Ke změně skutečně nedošlo. Na stavbu plotu je nutné získat územní souhlas (viz. http://stavebni-rizeni.cz/por…na/stavebni-povoleni-na-plot/ ). Pokud by soused tedy realizaci řešil správnou (tj. legální) cestou, stavební úřad by pochopitelně chtěl vidět Vaše stanovisko k předmětné stavbě. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se jedná o černou stavbu - v tom případě ji stačilo oznámit na patřičných místech ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.05.14 18:09
avatar

Pane Knotku, na Vašem území nikdo cizí bez Vašeho souhlasu nesmí stavět. Pokud soused nereaguje na Vaše jednání, musíte se obrátit na obecní úřad, pokud ani ten nepomůže, tak soud.

Kdo ví přesně, kde je hranice pozemku?

Vy, nebo on?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 26.05.14 18:50
Zmíněné U profily jsou zčásti i nad úrovní terénu? V tomto případě je možné dále polemizovat o tom, zda se vůbec jedná o stavbu ve smyslu stavebního zákona. Pokud by se o oplocení jednalo, vyžadovala by jeho realizace nejprve váš souhlas v případě, kdy by stavební úřad vydal území souhlas, nebo byste byl stavebním úřadem obesílán v rámci územního řízení. Pokud ani k jednomu nedošlo, pak by se mělo jednat o černou stavbu (předpokládám, že veřejnoprávní smlouvu, která by nahrazovala územní rozhodnutí, jste pravděpodobně také nepodepsal).
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.