Kontrola základů - nutnost?

Od: Datum: 26.05.14 09:40 odpovědí: 1 změna: 28.05.14 13:33

Vlastním rekonstruovaný dům, jehož původní část je z roku 1930 - duté obvodové cihlové zdi (45 cm). Dům je suchý a z větší části stojí na skále - při přístavbě se celé základy musely "tesat" do skály. Nyní chci vybudovat patro nad celou plochou domu a zde je otázka, zda a do jak míry bych měl zkontrolovat základy nad starou částí domu (cca 40% plochy). Architekt ani stavař (jež je sám vystudovaný stavební inženýr) toto moc neřešili - pouze prý, zda je hlouka dostatečná, což prý je, neboť dům je v pořádku již nyní a tedy dostavba by neměla moc měnit.

Co si myslíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.14 13:33

Pokud chcete mít jistotu, což já osobně bych při takové nástavbě mít chtěl, že stávající konstrukce další zatížení unesou, tak bych si objednal statika. Těžko radit bez znalosti věci, nevíme kolik podlaží má současný objekt, jaké zatížení bude od nástavby, opravdu bych tohle nechal na statikovi.

Bude to stát pár tisíc, ale budete mít jistotu a zkušený statik vám třeba poradí i další věci, na které stavař-pozemák může zapomenout, nebojte se s ním na chvíli sednout a poradit se i o dalších věcech, jako jsou stropní konstrukce, krovy, překlady, věnce atd.

Takhle od počítače lze asi říci jen to, že únosnější základovu půdu, než je skála, asi těžko najdete, pokud se dělá taková nástavba, tak určitě zkontrolovat pozední železobetonový věnec, případně po celém obvodě udělat nový, to by vám opět řekl statik.

Dovolím si poznámku k té hloubce založení, ta je důležitá především u namrzavých základových půd (u jílů min. 1 200 mm), u skalních hornin může být hloubka založení výrazně menší (min. 500 mm), protože skála mrazem nemění svůj objem.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.