Komín v chatičcce, nulový rozpočet

Od: Datum: 24.05.14 00:10 odpovědí: 13 změna: 02.06.14 19:22

Dobrý den , plánuji postavit, s obyčejných cihel postavit ve své chajdičce asi 2,20 metru vysoký komín. cihel budu potřebovat přibližně 140. Již sem ledacos komínu rozebíral,takže vím jak to lidé tahdá stavěli,chtěl bych to také tak postavit. tedy, střídavě dané cihly,po čtyřech do čtvercu, jílovitý blatobeton,a hotovo.klasickej jednoduchej komín,pro odtah spalin z peter. topit jen v zimě, všechen uvedený materiál mám. jen ještě asi 60 cihel musím dovézt.

jakžý máte názor, na to že chcu postavit komín, který byl běžný před asi sta lety.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janm*
Datum: 24.05.14 08:58

Proč ne, byly to komíny běžné před sto lety, také sto let vydržely, čím jednodušší systém tím menší poruchovost. Dobré je sehnat si staré pálené červené cihly z bouraček dá se narazit na poměrně kvalitní kousky oproti některým dnešním, jak jsem se mohl sám přesvědčit. Když se to dobře vyzdí zachová bezpečná vzdálenost od hořlavých konstrukcí (krovy atd.) u paty komína nezapomenout na vybírací otvor a udělat pevný základ do země. Pokud si v bazaru seženete i šamot vložky, můžete je obezdít a nebude to mít chybu, na tu chatičku ale poctivě vyzděný jednovrstvý komín bude bohatě stačit. Petry jsou kamna většinou nenáročná na tah, super na odhořívání uhlí, přesto pokud dosáhnete větší účinné výšky komína tzn. od zaústění kamen do komína po vrcholek komína budete mít lepší tah.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 24.05.14 09:11
avatar

Dobrý den, kolega Vám to napsal hezky, tak já jen doplním. Ta plánovaná výška komína je snad hodně malá - musíte se dostat až nad úroveň střechy (asi o 1 metr). Předpokládám, že komín bude přístavba, tak nebude střechou procházet - o to musí mít pevnější základ.

Nahoře uděláte betonový věnec a tou trubkou dosáhnete požadované výšky. A na konec trubky snad umístit i stříšku, aby do komína nezatékalo. Zdravím!

doplněno 24.05.14 20:37:

jurij - tu trubku si tam dejte určitě. Střechu máte snad z lepenky, tak ať nevyhoříte od jisker.

Musíte to zvednout.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jendad
Datum: 24.05.14 09:53

Já upozozním , že petry jsou náročné na tah . Cca 12-15Pa a to bude chtít minimálně 5m od zaustění kouřovodu . Já jsem měl petry na cca 3 m a hodně to začuzovalo dovnitř .Když byl studený komín ,bylo to hodně zlé.A cihly než se ohřejí(prohřeje komín) tak spolknou hodně energie

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 24.05.14 10:22

Náročné nenáročné nechci polemizovat, když se podívám do návodu z roku 2005 tak např. u Kerpenů uvádí požadavek na tah 10 Pa +,-1 Pa a to je ještě uvedeno, že kamna jsou doporučena na odhořívání shora a prohořívání zdola, u stejného typu kamen se dnes uvádí tah 12 Pa ale doporučený způsob topení je pouze přikládání. Tah 10 Pa generuje po nahřátí trubka o délce 1m a průměru 120mm. Pochopitelně nejsou petry jako petry, stačí aby měly velký deflektor např. Calor od Wamsleru a máme tu petry s podstatně vyššími nároky na tah. Komín si udělejte pokud možno vyšší než nižší lze-li to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.14 12:14
avatar

no on ten komín by měl mít nějakou výšku především proto, aby vám nesmrděl pod nos. V přízemní vrstvě vzduchu vznikají při větru turbulence, které snášejí kouř k zemi.

Proto vám radím postavit komín aspoň do výšky 3,5 metru, ať se dostanete nad tuto přízemní vrstvu. Jak tady výše správně zaznělo, vrchní část komína se dá udělat z kousku kanalizační trubky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.14 13:11

Chcem vás upozornit ,že nadstavením komínu betonovou či azbestovou,alebo kovovou trubkou v žiadnom prípade nezvýšite "komínový tah"nakolko rúra bude stále studená a tah, ktorý vyrobí zahriata tehla iba znižuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 24.05.14 13:37

Možnosti jsou dvě. Buďto rouru zaizoluje, roury dvě a mezi vatu, nebo si dozdí komín do výšky která bude pro tah již optimální u zděného komínu pokud udělá dobrý hluboký betonový ,nebo betonkamenný ,základ s přesahem na strany přez půdorys komínu by neměl být žádný problém, udělá-li sopouch do komína jen o něco výš než odtahové hrdlo kamen, získá automaticky o 0,5-třeba i metr větší účinnou výšku. Přímo v místě odtahového hrdla bych sopouch nedělal, kdyby časem kamna dosloužily může vyměnit za jiné které jsou třebas vyšší čili odt. hrdlo je výše. Cihly se sice pomalu nahřejí jak bylo řečeno ale na druhé straně pak zase mají určitou "akumulaci" a topení nebude problém. Druhou možností je udělat vstup (sopouch) do komína cca metr nad kamny a dát svisle 1m dlouhou rouru (kouřovod) která při zahřátí tah podporuje, kamna lépe a rychleji naběhnou toto řešení uvádí např. fi. Wamsler, neboť jejich kamna (určité typy) mají podstatně vyšší nároky na tah než např. petry od Thormy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurij*
Datum: 24.05.14 18:40

tak komín jsem již dokončil,cihly lepeny, portlanským směsným cementem postaven na základech, bývalého zabijačkového kotle který zde byl a měl jen oknem prostrčený komín,což vypadalo jako u našich milích spoluobčanu. Komín nemá žádnou vložku, otvor do komínu je ve výšce kamen (ZORA). nad stříšku nevyčuhuje. Tah je dobrý, zatím sem na otestování použil kamna z PV3S. dal jsem je tam velmi na rychlo, neutěsnil jsem ani kouřovod. Komín i když ma nějakou tu milimetrovou škvírku těsní, a chatičku nezamořuje.bohužel když kotel rozhořívám,a ten je velmi netěsný, tak čoudí. však kamna Zora, těsní, a pokud nebude mít s nimi komín dostatečný tah, mám ještě v záloze,nachystanou eternitovou trubičku.

mimochodem, kamna z PV3S prodám

doplněno 24.05.14 18:42:

jo prosím vás nevšímejte si toho bordelu,na fotkách, zatím to tam uklízím

Od: jendad
Datum: 24.05.14 19:18

http://vytapeni.tzb-info.cz/k…prehledny-vytah-z-csn-73-4201

Komín má byt 65cm nad vrcholem střechy .Je to kvuly větru a turbulencím .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 24.05.14 21:54

Jak tvrdí i ostatní. TEN KOMÍN SI URČITĚ JEŠTĚ ZVEDNĚTE! Těch pár cihel na aspoň čtyři pět šárů určitě někde seženete, vždyť komín sotva "čouhá" nad střechu a pokud je zdivo "čerstvé", hned bych do něj netopil. Pak je dobré komín také nahodit, nebo aspoň cihly vyspárovat, bude těsnější, bezpečnější a bude to i hezčí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jurij*
Datum: 02.06.14 19:02

Tak doufám že to bude lepší. udělal jsem ho ve stylu ozdobných prumyslových komínu

Datum: 02.06.14 19:10

Komín máte hezký ,jak z pohádky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 02.06.14 19:22

Rozhodně tak je to jistě lepší a i bezpečnější , hned to lépe vypadá. Akorát jestli mohu, chtělo by to ještě namíchat trochu cementovější malty a shora ty cihly ještě "zamazat"(i ty kraje) tak, aby to tvořilo určitou ochranu těch cihel proti "erozi". (voda mráz atd., pokud mícháte ručně pak nejlíp smíchat nasucho několikrát dobře promíchat a pak přidávat postupně vodu aby vznikla "plastická jednolitá ne tekutá ale ne zase suchá hmota".) Také se dělá nahoru betonová deska , z desek se udělá "šalung"(kolem horního cihelného okraje komína) a zalije betonem (jen cement písek,voda) do toho se dá dát (zalít ) stočený drát tak se to "zpevní", doprostřed do průduchu je dobré dát kousek trubky např. 15cm aby jste si nezalil "otvor",je-li to šamotka nechá se tam čouhat cca 5 cm nad ten beton, i tak můžete. (jen pozor aby trubka nebyla užší než průduch pod ní, širší nevadí)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.