Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli je nutné uzemnit nerezový dřez v kuchyšké lince(v bytě), který stojí v těsné blízkosti nerezového volně stojícího kombinovaného sporáku (230V - vidlice)?
Sice na dřezu není žádný uzemňovací šroub, ale všiml jsem si, že je kovová vana v koupelně také uzemněna...
Dále bych se chtěl zeptat, zdali je nutné zapojení nerezového kombinovaného sporáku na proudový chránič?
Jde o to, že v bytě je klasický bakelitový rozvaděč (4 jističové moduly - 1x6A, 3x16A) a není tam pro něj místo... :-/
Děkuji
doplněno 21.05.14 19:42:Mohu použít tuto průchozí zásuvku pro rozvod TN-C?
Dobrý den,
vzásadě se uzemňování meze nekladou, ale pravdou je, že se běžně neuzemňuje, proto ho i výrobcii nevybavují zemnící svorkou. U vany se (hlavně dřív)předpokládalo možné zavlečení potenciálu, taky je to dost velký kovový předmět, který by se měl uzemnit už z principu a také se většinou nachází v koupelně. U dřezu je nebezpečí úrazu minimální.
V současné době jsou platné takové předpisy, že každá zásuvka v domácnosti by měla být připojena přes proud. chránič. Platí to cca 4-5 let, nevím přesně, ale samozřejmě se to týká hlavně nových instalací. Určitě nebudete jen kvůli sporáku předělávat stávající elektroinstalaci. Pokud chcete být klidnější, zakupte si průchozí zásuvku s funkcí proud. chrániče.
Ano,běžně se to neprovádí,ale sichr je sichr,říkal starý Manlichr a udělal šperklapku na flintě. Ovšem ve větších kuchyních - hospody a pod. - musí být všechna kovová zařízení - sporáky,umyvadla i stoly - uzeměny. Takže nevidím rozdíl.
Samozřejmě že, cokoliv kovové se dá uzemnit a není to ke škodě, ale otázka je jak. Dřezy pro domácnosti pro to prostě nejsou uzpůsobené, nedokáži si představit, že do něj někde budu vrtat nebo vařit svorku pro uzemnění.
Ve velkokuchyních je to úplně jiná píseň. Je tam úplně jiné prostředí, skoro na každém pracovišti je baterie s vodou, mnoho a mnoho elektrických spotřebičů, ale co hlavně - veškeré vybavení je kovové (nerez), jsou to velké plochy a je tam tudíž reálná šance dotyku dvou kovových částí zároveň, tedy je tam nutnost vyrovnání potenciálů.
V domácnosti toto v podstatě nehrozí, tudíž na to předpisy netlačí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.