Cihlový byt nebo panelák?

Od: Datum: 20.05.14 13:11 odpovědí: 18 změna: 20.05.14 17:34

Zdravím,

bydlíme ve starém rodinném domě.
Nebudu rozepisovat, co vše se opravilo, co je zde za problémy atd. atd, takže stručně - hlavním problémem je vlhkost v domě. Jakmile odjedeme třeba jen na jednu noc pryč a tedy se jeden den nevětrá, je to strašně cítit. Nelze mít žádný nábytek u země, pod gaučem nám to zapácha zatuchlinou, i spodní šuplík jsme museli oddělat.
V zimě každý druhý den obcházím rohy a preventivně je čistím proti plísni - jakmile se k tomu někdy nedostanu, hned to začne někde kvést.
Chceme odtud pryč, protože rekonstrukce by byla náročná a pro nás je i finančně nemožná.
Z vlhka a plísní jsem si vypěstovala docela slušnou fobii a mám zato, že nikde nebude tak sucho a v tomto směru čisto jako v paneláku (teď neberu ohled na případné plísně u lidí, co si dali plastová okna a nevětrají apod.). Mám namysli sucho, co se týče základů domů, prosakování vlhkosti atd.
Manžel ale tvrdí, že ani cihlové bytovky nejsou špatné a pokud člověk nebydlí zrovna v přízemí, má jistotu suchého bytu.
Co vy na to? V paneláku jsem bydlela 26 let, mám s ním zkušenost, ale co ty cihlové domy? Jak je to s vlhkostí tam?

Děkuji za rady a zkušenosti.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.05.14 13:24
avatar

a pokud je v pořádku i fasáda a střecha, pak cihlový je i lepší, manžel má tentokrá tpravdu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andris*
Datum: 20.05.14 13:29

Myslíte střechy kvůli zatékání a fasáda kvůli teplu, pokud je zateplená?
Dřív jsme tu v domě měli v jednom pokoji problém i s promrzáním stěn - promrzaly, tím pádem se na nich kondenzovala vlhkost a dělaly se plísně... Děje se toto v cihlovém domě, pokud není zateplený?

Datum: 20.05.14 13:51

Většinou promrzají jen překlady, ale i to stačí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andris*
Datum: 20.05.14 13:53

Myslíte v tom našem domě nebo že se to tak děje i v cihláku?

Datum: 20.05.14 14:08

V původních nezateplených cihlácíh se to může stávat.

doplněno 20.05.14 14:15:

Pokud jsou v pokoji záclony a silnější závěsy a málo se topí, hrozí to. Když budete něco okukovat, tohle zkontroluje - nahoře za záclonami, jestli není vidět přemalování před prohlídkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 20.05.14 13:32

Manžel má pravdu. Pokud nezatéká ze střechy tak je sucho, v přízení to je jako dům - pokud funguje hydroizolace tak je sucho, pokud ne tak vlhko. Do patra už vlhkost nevyleze. Cihla má silnější zdi než panel = v domě je ticho.

Rekonstrukce - podříznout a obkopat jde udělat i relativně levně, podlahy už jsou náročnější, ale až tak drahé to být nemusí (odvětrávaná podlaha, z "odpadu" napodobit systém Igloo, Solido atd.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 13:50

Spíš jde o konkrétní situaci. Střechou může zatékat v cihláku jako v paneláku (a v obou úplně zbytečně). Problém může být v odvětrávání kuchyně, WC a koupelny. Nejlepší je původní panelákové společné odsávání, ale to už funguje málokde. Soukromý vlastník totiž zprzní, co může (jak se ukázalo).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andris*
Datum: 20.05.14 13:54

Jasně, jde o konkrétní situaci. A mně jde o to, jak jsou na tom s hydroizolací a s promrzáním stěn cihlové domy. (nám promrzala také stěna z cihel)

Datum: 20.05.14 13:58
avatar

a to hlavně proto, že byla mokrá; suchá zeď by musela být neúměrně tenká, aby promrzala

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 13:58
avatar

U všech jsou asi nejdůležitější dvě věci-izolace protivlhkosti od země a dobrá střecha.Pokud je toto vše OK tak je jedno zda panelový dům nebo celozděný či skelet a výplnové zdivo!Každé má prostě svoje ale to co jsem napsal výše platí všude!

Druhá věc je ta,že v panelácích jsou většinou úplně jinši mikroklimatické podmínky než v cihelných domech.a další je o pohodlí.

Moji rodiče bydlí v domě z přelomu předminulého století,slátanina-beton cihla i vepřovice a přesto že je pár metrů od břehu říčky-potoka a je velmi vysoká hladina spodní vody,tak je v domě sucho,střechy jsou asi 6 let po rekonstrukci,takže tady zase-sucho!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andris*
Datum: 20.05.14 14:04

Co myslíte konkrétně tím jiným mikroklimatem a pohodlím?

Datum: 20.05.14 13:59
avatar

Při představě, že bych bydlel v paneláku, kde budou problémy se společenstvím vlastníků, nebo kde budu doplácet na lidi, kteří přestanou platit, dohadování se o fondu oprav, tak jako to má přítelkyně v Praze, rozkradené peníze na revitalizaci, protože pár mocných si z toho udělali dojnou krávu, bych tedy bral raději bydlení ve svém, kde co si udělám, to mám.

Zvažte, jestli to opravdu stojí za to. Já bych do společných obytných prostor nešel ani kdyby to bylo zadarmo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andris*
Datum: 20.05.14 14:03

Myslím, že tohle zvládneme.
Jak říkám, žila jsem ve dvou různých panelácích 26 let a vždy v pohodě.
Tady by byly opravy skutečně velmi náročné hlavně finančně a na to my prostě nemáme a nikdy mít nebudeme...

Datum: 20.05.14 14:09

To ovšem platí i pro cihlové činžáky, že?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.05.14 14:04

Zdravím.Cihlové domy jsou dobré pokuď jsou opravené a zeteplené.Nejlépe bydlet v přízemí nebo v prvním patře,protože tam nejsou většinou výtahy.V dnešní době panelové domy pod stavebním družstvem jsou z větší části opravené i zateplené.Bydlím v takovém podobném čtvrtým rokem a jsem spokojen/Havířov/;), ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.05.14 14:10

Základním a asi jediným zásadním problémem paneláků bývá odsávání par. Jinak opravdu bývají v pohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 15:48

Ahoj. Standartní, a přes to zajímavá otázka. Se tu porovnávají dva druhy-způsoby bydlení. Každé má své zákonitosti. A to hodně společné je vytápění a větrání. Všude, kde se rozumně vytápí a zároveň přiměřeně větrá se bydlí obstojně. Na to má vliv dosažení teplotní pohody. To je, že když je venku i uvmitř stejná teplota, je její hranice někde uprostřed zdi. Když začne být venku chladněji, tato hranice se posouvá více směrem do místnosti. Když se naopak doma zatopí, posune se tato směrem ven. Nebo někam ke středu zdi. Proto se vlastně provádí to zateplení polišem a podobnými izolacemi. Potom ta zeď akumuluje natopené a nadýchané teplo a proto stačí méně topit a tím se šetří. Potom přichází na řadu to rozumné větřání, případně rekuperace. Tak že, když se v bytě málo topí, zdi prochládají, vlhnou a můžou se až rosit. To je pak živná půda pro Plíseň štětičkovou. Potom je v rámci topení jedno, jestli se bydlí v paneláku, nebo cihláku. V paneláku do jisté míry pomáhají vytápět i některé společné prostory a sousedící vytápěné byty. Zažil jsem obě možnosti. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 17:34
avatar

Andris, pokud jsem pochopil dobře, asi půjdete do podnájmu.

Když si vyberete bydlení kdekoliv, hlavní důvod je, aby byl bydlení udržované. Vy popisujete cihlový dům, značně opotřebený a neudržovaný. Proto tam jsou plísně a vlhko. Jsou i paneláky, které špatnou údržbou se určitě přiblíží ke zkušenosti z cihlového domu. Stáří stavení je taky rozhodující. Vámi zmiňovaný cihlák je určitě starý, bez hydroizolací a dříve se tam topilo lokálně.

Ujišťuji Vás, že je určitá skupiny lidí, kteří nikdy nepůjdou bydlet do paneláku, jiný do rodiného domku.

Přeji Vám dobrou dohodu s manželem..

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.