Chladící box(motor z ledničky)

Od: Datum: 20.05.14 10:08 odpovědí: 8 změna: 21.05.14 08:26

Zdravím,

chci si udělat chladící box velikostí cca 1,5x1,5x2m na výšku. V plánu mám si koupit polistyren, který bude nalepený na OSB deskách.

Někde jsem viděl, že se na to dá použít i motor z lednice.

Myslíte si, že by to takový prostor stíhalo vychladit na +- 10 stupňů?

Děkuji za rady a tipy jak to udělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.05.14 10:33
avatar

Asi by to šlo ale na tak málo asi neutáhne.Kolik je nejnižší možná teplota v lednici nevím možná kolem nuly,provozní kolem 5 a teď si předstva že v prostoru z bídou pů kubíku dosáhneš dejme tomu -2°C pak bys chtěl se stejným zdrojem v prostoře asi 9X větším dosáhnout 10°? Nevím nejsem na toto odborník,jde to,ale jeden motor s obyčejné ledničky to selským rozumem neutáhne!

doplněno 20.05.14 10:35:

Možná by bylo jednodušší sehnat ze zrušené nebo rekonstruované sámošky ,hospody,školní kuchyně atd chlazení z chladáku!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 11:13
avatar

Ono by to slo. Jenze, bud na predelavku potrebujes odbornika, nebo vlastne do boxu vlozis celou tvou lednici. Pokud bude spatna izolace nepocitej s dlouho trvanlivosti kompresoru a taky docela nedoplatku za elektrinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 20.05.14 11:20

to by šlo, s použitím několika kompletních chlazení z lednic. když vezmu, že ten Tvůj bazmek bude mít 4m3, tak podle toho úměrně počet lednic.asi by bylo lepší do toho dát dostatečnou klimatizaci

doplněno 20.05.14 11:21:

tou klimoškou myslím split, nebo multisplit

doplněno 21.05.14 17:17:

po konzultaci s někým, kdo tomu rozumí, je to nemožné s běžným chladícím zařízením z lednice např o objemu 400l. motor půjde za chvíli do kopru, protože se uvaří (pojede pořád)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: stonec
Datum: 20.05.14 11:41

Vzhledme k názvu "chladící" předpokládám požadovanou teplotu +10 st.C, to by mohlo být realizovatelné. Proč si to myslím?

Jednoduše řečeno - tepelné čerpadlo v chladničkách neběží 100% času, ale jen cca 3-10%, funguje to tak že při dosažení požadované teploty termostat tepelné čerpadlo vypne a při zvýšení teploty termostat sepne a čerpadlo prostor dochladí (pro jednoduchost neuvažuji hysterezi, setrvačnost atd). Jak velký prostor je schopné toto čerpadlo vychladit není až tak podstatné, prostě poběží delší dobu než se žádaná teplota dosáhne.

úskalí:

1) izolace, ta musí být co nejlepší, bude-li se vnitřní prostor ohřívat obvodem stejně rychle jako ho čerpadlo ochlazovat, tak čerpadlo poběží 100% času a teploty se nedosáhne. (Předpokládejme tedy že izolaci máme dobrou a stačí se nám to vychladit při běhu třeba 30% času.)

1) velký chlazený prostor způsobí, že při každém otevření dojde k promísení velkého množství vzduchu a teplota se rázem výrazně zvýší, bude tedy nutné déle v kuse chladit. Podobně předměty nacházející se v chlazeném prostoru budou asi velké, takže po vložení předmětu při venovní teplotě způsobí zase velký výkyv vnitřní teploty protože své teplo odevzdají.

Záleží tedy také na požadovaném výkyvu vnitřních teplot např. rozmezí +5 až +15 vyžaduje méně výkoné čerpadlo než třeba +7 až +11.

Také záleží na způsobu využití, třeba do vinotéky se nechodí tak často a již uložené láhve s vínem si teplotu dobře drží, prakticky stačí tedy jen pokrývat ztráty přes izoloci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolbrain
Datum: 20.05.14 18:45

Celý box bude asi menší, ale to se ještě uvidí. Chodit do něj budu jen ráno a večer při návratu( hodím tam bedny a zase zavřu)

Teplota by měla být okolo 10C.

Jen jsem se chtěl zeptta, jestli taková prostor utáhne motor(kompresor, nebo co to je) z obyčejné ledničky. Nerad bych aby to valilo nonstop naplno a pak se nedoplatil na energiich...

Pak jsem ještě uvažoval, jestli to jde, z přenosné klimy pro kancelářské použití, jestli jde do toho nějak zasáhnout a vyždímat z ní těch 10C. Někde jsem četl, že pokud se poštelují ampery či co, tak není problém...

Datum: 20.05.14 19:24
avatar

tak ja to zkratim. Ano, i motor z lednicky by to utahl. Jak to chcete napojit je ale vec jina a pro lajka nedostupna. Z prenosne klimy taky pouze po predelani, protoze ta nedosahuje teploty 10°C, musel by se odpojit termostat a zase...zpusobi to vyssi narust energie. Nevim jak postelujete proud.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: blacr
Datum: 21.05.14 06:48

Zdravim,

asi vás zklamu toto udělat někde doma bude velice složité a nákladné. Ted neberu v potaz to jestli to ten Motorkompresor utáhne či ne, pravděpodobně jo ale s velkýma ztrátami. Jde o to sehnat potřebné "nařadí" př.: vývěva,plnička chladiva, věci potřebné k pájení trubek a pod.. a ještě spraqvný množství a typ chladiva, filtr či exp. ventil... není to jednoduché.. zkuste se obrátit na nějakou firmu která se zabývá klimnatizační a chladicí technikou..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 21.05.14 08:26

Pokud bude teplota 10 st. C a okolo teplota 20 st. C, tak krabicí 1.5x1.5x2m s dokonalou 20cm EPS izolací bude dovnitř pronikat teplo 33W. Toto teplo musí lednice přečerpat ven. Má-li topný faktor 2, stačí na to 33/2 = 16W. Nevím účinnost kompresoru u lednice, odhadem 30%, tedy potřebný elektrický příkon kompresoru bude zhruba 50W. V praxi bude izolace s tepelnými mosty.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.