Dešťová voda - kam musí být odváděna

Od: Datum: 19.05.14 09:59 odpovědí: 11 změna: 19.05.14 18:57

Dobrý den, potřebovala bych poradit s odvodem dešťové vody. Doposud jsme vodu z okapů odváděli do přepadní nádrže, kterou máme na zahradě a dále byla napojena, po dohodě se sousedem, do jeho odpadní roury, kterou má pod pozemkem. Ta je dále vedena pod místní komunikací do potoka. Náš i sousedův pozemek je v mírném svahu a za dobu 20 let se nikdy nezmínil, že by s tím byl nějaký problém. Bohužel soused zemřel a dům koupil jiný (k naší smůle neurotický člověk, který stále vyhledává problémy). Přišel s tím, že se mu do domu od nás vrací voda a trval na odstranění. Naši kanalizaci jsme odpojili a vyvedli jsme ji, pro nás nejjednodušším způsobem, tak, že nyní voda vytéká na místní komunikaci, která je taktéž ve spádu a veškerá voda při deštích stéká do koryta místního potoka. Náš milý pan soused si řádně zmapoval, jak jsme si poradili. Většina sousedů to má takhle vyvedeno, protože právoplatná kanalizace byla ve vesnici vyhotovena teprve před pěti lety. Samozřejmě i přesto, že to nyní nikomu nemůže nic způsobovat (ani sousedům, kteří jsou pod svahem) a jemu už vůbec ne (protože je nad tím), vyhrožuje udáním. Chtěla bych poradit, jestli je možné takto vodu odvádět? Pokud bychom chtěli nebo byli povinni odvést vodu do kanalizace, byl by to pro nás velký problém, protože kanalizace na dešťovou vodu je bohužel vedena na druhé straně pozemku (na jiné silnici), kde máme oficiálně napojenou také splaškovou kanalizaci. Vodu bychom museli tahat do kopce a asi nejspíš přes náš dům, protože se jedná o stoletou řadovou výstavbu. My tento dům využíváme jako rekreační objekt, takže spotřebovávat dešťovou vodu pro další účely, není pro nás vhodné. Co s tím? Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.14 10:09
avatar

Ne, dešťovou vodu opravdu "legálně" nesmíte vypouštět na cizí pozemek (silnice, obecní komunikace).

To že se to na vesnicích dělá "léta" je pravda, a tiše se to toleruje..nicméně je to špatně.

Vodu můžete vsakovat na svém pozemku, pokud to geologické podmínky (a prostorové) dovolují.

Pak by teoreticky také přicházela v úvahu možnost dešťové vody (s udělením vyjímky správce kanalizace) vypouštět do kanalizace ssplaškové např.přes retenční nádrž se škrceným odtokem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 10:10

Nevím jak nové předpisy, ale u nás v ulici je pouze splašková kanalizace, nikoliv dešťová a já mám ve smlouvě vyloženě zakázáno do ní dešťovku svádět, takže to teče také přímo na ulici. Ale je to již cca 20 roků.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 19.05.14 10:20
Od roku 2013 je vlastník zpevněné plochy povinen likvidovat srážkové vody na svém pozemku. To je eso pro takové nenechavce jako Váš soused.
Buď jak píše pán výše požádat o výjimku nebo vsakovací blok
doplněno 19.05.14 10:44: Samozřejmě nejde-li to jinak tzn buď technicky nebo pokud by došlo k omezení vlastnického práva jiných.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 19.05.14 10:29

netušil jsem, že existuje takový pro mne blud. tisíce domů to mají na chodník, silnici. pak bych to řešil podzemní nádrží a průběžné zalévání. zlo plodí zlo a souseda bych si později podal

Ohodnoceno: 0x
 
Od: minato*
Datum: 19.05.14 10:35
Vygooglete si vyhlášku č. 501/2006 Sb., a mrkněte na § 20 odst. 5 této vyhlášky a také na § 1 odst. 2.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 10:44

Zajděte si na obec, a informujte se. Popsaná situace se těžko představuje.

Pokud nejste poslední dům v řadě, tak sousedovi po silnici stéká voda nejenom od vás ale i jiných, tak co se vyřeší případným udáním? Obraťte se případně na právní poradnu, a zjistěte si, jaké postihy hrozí.

Pokud byste se rozhodli dešťovou vodu odvádět do kanalizace, tak v některých místech mají kanalizace dvě - jednu pro dešťovou vodu, druhou pro splaškovou. Jinde jednu univerzální, do které je zakázáno vypouštět dešťovou vodu, a nebo s tučným poplatkem. Pokud by to bylo možné z konstrukčního hlediska, převýšení nebylo velké, vzdálenost akceptovatelná, tak by se jednalo zřejmě o nejlepší řešení.

Nabízí se vybudování nádrže, z které by se voda v intervalech přečerpávala do potoka - pokud by to vzdálenost dovolila. Nebo vybudování vsakovací nádrže - vykopání jámy pod úroveň sklepu / základů, zavezením hrubým štěrkem - aby to ovlivnilo co nejméně stabilitu podloží při intezivních srážkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barah
Datum: 19.05.14 11:19

Moc všem děkuji za odpovědi, z každé jsem si vzala něco.

K Vaši odpovědi bych se ještě ráda vyjádřila, protože jste vystihl přesně naši situaci.

Také máme dvě kanalizace a dešťovku máme zakázanou do splaškové vypouštět.

Nad námi jsou ještě dva domy související přimo s řadovou zástavbou, ale samozřejmě i další, protože jsme pod kopcem. Pan soused je vyloženě nakrknutý na nás. Přitom s ním máme minimální kontakt a raději se snažíme se s ním vůbec nesetkávat. No bohužel, s tím mi nepomůžete.

Ale navedl jste mě na myšlenku - vybudovat nádrž. Máme na zahradě totiž bývalý septik, který se již nepoužívá, ale nádrž zůstala. Myslíte, že by bylo řešitelné jí nějak využít, ale odvod vody do potoka by nebyl možný. Takže nějaké jiné řešení? Moc Vám děkuji a omlouvám se za nejsíš hloupý dotaz.

Datum: 19.05.14 11:26
avatar

Nepleťte si septik a jímku na vyvážení (žumpu).

Pokud máte na zahradě septik, pak má "někam" odtok...žumpa odtok nemá.

Vy potřebujete dešťovou vodu "zlikvidovat" na Vašem pozemku (vsakovat), nebo odvést do potoka či dešťové kanalizace.

Septik tedy teoreticky můžete použít, ale pouze jako retenční prostor, nebo zaslepit jeho odtok, a část dešťové vody potom využívat (což píšete že není možné-rekreační objekt), a přebytek nechat odtékat.

Situace to není zcela jednoduchá a bylo by třeba možnosti posoudit na místě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: barah
Datum: 19.05.14 11:35

Ano, máte pravdu, jedná se o bývalou žumpu (teď již prázdnou). Omouvlám se za špatnou informaci. Chtěla jsem použít méně hanlivější výraz, neznala jsem rozdíl .

Datum: 19.05.14 12:08

Nejjednodušší by bylo vše ponechat postaru. Na vašem místě bych zanalyzoval souseda - věk (starý/mladý), rodinný stav (ženatý, svobodný, bezdětný..), povolání, zájmy, denní režim - něco, čím byste navodili dialog, potažmo vztah, určitě by se něco našlo. I nepatrná maličkost dokáže zázraky. Je starý - nabídnout se mu s fyzickou výpomocí skrz údržbu zahrady, je mladý - obdarovat ho něčím, apod. Pokud je možné se s ním střetnout i jinde než v jeho dveřích - např. sedává na lavičce, tak toho využít. Mnoho zamidrákovaných/zahořklých lidí se jimi stalo až po životních těžkostech a přitom v nitru jsou to příjemní/milí lidé, jen probudit city. I za cenu, že bych musel udělat ze sebe blbce. Přichází do hry i varianta vašeho známého/příbuzného, který k vám přijede na výlet/návštěvu neznajíc souseda, a dá se s ním do dialogu. Třeba svoji zlobu směřuje vůči vám, a proti cizímu člověku by byl otevřenější.

Pokud by vše ztroskotalo, tak mu oznamte, že mu rádi vyhovíte - ovšem za cenu, že to vás finanční rozpočet poznamená, a budete nuceni to kompenzovat tím, že zahradu využijete k pasení ovcí vašeho známého, který vám za to zaplatí. Že je vám to líto, ale že vám musí prominout to, že ho ovce budou celý den oběžovat svým mečením. Nebo ovce nahraďte psi a štekáním

+ Oznamte, že právní obrana by byla v tomto případě obtížná, téměř neřešitelná. Ať zváží, zda se mu to vyplatí. Věřím, že si to rozmyslí *smich*

doplněno 19.05.14 12:14:

Případně lze využít jímku (jinými slovy žumpu) k zachycení dešťové vody a tu následně čerpadlem přečerpávat na zahradu do nejvzdálenějších míst od budov, sklepů. Pokud nemáte na zahradě jílové podloží, propustnost většiny půd je přijatelná. Např. u běžného plechového sudu s objemem 200l, stačí při rázovém vylití pouze pár m2 k chvilkovému vsáknutí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.14 18:57

Ahoj. Já bych se tím nenechával nějak rozhodit. Dešťovka prostě naprší a někam odtéká. Každému někam odtéká. Pokud je to potok, tak je to v pořádku. Pánovi to taky do něj odtéká. Vůbec se s ním nebavte. Jemu vadí jen to použití té trubky. Když tak mu řekněte, že když to nepůjde do ní, půjde to jako v přírodě po ní. V některých městech VaK dokonce propojil dešťovku s kanaldou, aby měl dostatek vody pro čističku. Některým firmám účtují to Dešťovné podle nějakých srážkových tabulek pro uvedenou oblast. Buďme rádi, že to ještě neplatíme taky.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.