Mám nárok na náhradu či odškodnění?

Od: Datum: 17.05.14 01:50 odpovědí: 5 změna: 18.05.14 00:11

Cca před dvěma měsíci jsme si nechali v bytě udělat nové podlahy, nábytek na zakázku a do všech oken nové žaluzie a vymalovali jsme. Dnes jsem se dozvěděla, že příští měsíc nám budou dělat na baráku novou střechu plus budou vyměňovat okna. Bydlím ve střešním bytě, je to téměř novostavba, protože tu bydlíme necelých 13 let. Okna prý celá vybourají a budou dávat o něco výš nová. Prý budem pár dní úplně bez oken jen to zakryjí plachtou než to znovu vyzdí.

Moje otázka tedy zní, jestliže bude třeba stejné počasí jako je teď a nám nateče do bytu máme právo na náhradu? A jak je to s náhradou za výmalbu a nové žaluzie? Šetřila jsem víc jak rok, aby jsme to tady dali s manželem do kupy a teď tohle. Podotýkám, že loni nám zateplovali celý dům a zrovna v době kdy jsme byli na dovolené " úřadovali " u nás na terase a zničili pár věcí a náhrada žádná- prý jsme si to měli zajistit. Přitom nám předem říkali, že k nám se dostanou až cca měsíc po dovolené.

Teď nám říkali, že okna se mají vybourávat 28.6. a my se vracíme do Čr 26.6. , protože si to zas jak na potvoru naplánovali, když my tady nebudeme. Je možné, aby to začali dělat dřív a vlezli nám jen tak do bytu? Jsem z toho na prášky, protože dovolená nás stála 30 tisíc a nechce se mi stornovat, protože by jsme aspoň o půlku peněz přišli, úpravy v bytě 50 tisíc. Co mám prosím dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.14 03:36
avatar

Podle popisu to na mne působí dojmem (mohu se mýlit), že byt není Váš, a že jste úpravy dělali bez vědomí a souhlasu majitele. Jestli je to tak, těžko po majiteli požadovat nějakou náhradu.

Pokud by Vám vznikla nějaká škoda v důsledku plánovaných prací např. zatečením vody, v době, kdy bude byt bez oken, měli byste mít na náhradu nárok.

Nemohli byste někomu svěřit klíče na dobu dovolené? Pokud se budou dělat úpravy v domě, bude zřejmě potřeba zajistit přístup.

Ale přijde mi, že jste byli o úpravách informováni poměrně pozdě. U nás se takové věci (výměna oken, oprava střechy, výměny stoupaček) plánují dlouho předem. Víme cca 1,5 roku, co se chystá, (nač právě šetříme), přibližně půl roku víme, že se např. v květnu budou měnit stoupačky a v posledním měsíci dostaneme rozpis, u koho se kdy bude pracovat. Rozpis ale platí jenom pro prvních pár dnů. Řemeslníci většinou bývají rychlejší, takže se průběžně upravuje.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 17.05.14 11:07

Nepíšete, kdo je vlastníkem domu. Nepleťte si právo a nárok. Vizte OZ - Náhrada majetkové a nemajetkové újmy, kde je to upraveno. Zhotovitel se neřídí tím, kdo je kdy na dovolené, to by nikdy nic neudělal, zajistěte si někoho, kdo na to dohlédne. I vaším nejednáním může vzniknout škoda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.14 12:53
avatar

Bydlím v obecním bytě a když dělali plastová okna vše po sobě uvedli do původního stavu, dokonce i povysávali jakýmsi super luxem a to si koberce zakryli plachtou (nábytek jsme museli (nemuseli) zakrýt). U sousedů shodili sošku a byli ochotni ji hned zaplatit. Rovněž když dělali stupačky tak po sobě uklidili a dlažbu na wc i ¨vytřeli. Vždy bylo napsané od kdy do kdy a to musel v bytě někdo být, v našem domě máme dobré vztahy a tak nebyl problém jeden den chodit na wc k sousedům. Letos se bude bourat umakartové jádro a stavět vyzděné + komplet koupelna, wc a nová kuchyňská linka, na výběr je z 5 linek, 4 barev obkladů a komu se to nelíbí má možnost si připlatit a koupit si co chce. Kdo si už jádro vyzdít nechal dostane nějakou částku vyplacenou. Když dělali okna tak žaluzie nám nikdo nezaplatil, mohli jsme si je odmontovat ale co s nima když do nových se nehodily. Když se dělala střecha a do posledního patra nateklo udělali jim nové plovoucí podlahy. Pohlídejte si to a řešte až problém nastane. Pokud jste v době na dovelené tak musí byt hlídat někdo z rodiny (u nás se to řeší sousedy) a bez problémů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.14 22:24

Pokud se týká žaluzií,nám dávali do oken na přání jakou barvu chceme.Ale je to líto..když už to člověk má hotovo tak zase binec. Ach jo. No a jak tady píší,na daný termín řemeslníků buď sousedi ,,nebo děti. Buďte rádi,že vám nedělají eletriku - to je bomba..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmm12345
Datum: 18.05.14 00:11

Byt máme obecní. A úpravy jsme nikomu hlásit nemuseli, protože jsme nic nebourali apod... Jen kvůli zkosené střeše musíme mít atypický nábytek, protože klasické skříňky se nám pod střechu nevejdou. Podlahy- myslela jsem lino a vynil.

A k tomu ohlašovaní co se kdy bude dít. Ve středu pověsili na barák ceduli, že ve čtvrtek večer je schůze a je povinnost se dostavit. Bohužel mi ze dne na den volno v práci nedají. Takže jsem v pátek volala a toto vše se dozvěděla. Loni to bylo podobné. To nám taky řekli, že u nás na terase budou zateplovat začátkem listopadu, takže jsme byli v říjnu na dovolené a po příjezdu jsme se nestačili divit.

Klíče nemám komu dát. Se sousedy se navzájem nezdravíme natož, abych jim dala klíče / jsou podivíni /. Můj otec je nevidomý, sestra má dvě malé děti a bydlí daleko. Manželova mamka bydlí přes půl republiky.

Budu tedy doufat, že se na ta okna dostanou až toho 28.6. a že budou stejně šikovní jako u paní liduš. A že bude hezky. Díky všem za odpověď.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.