Rekonstrukce vnější omítky

Od: Datum: 16.05.14 12:40 odpovědí: 8 změna: 16.05.14 18:10

Zdravim všechny zkušený ... Lze lokálně rekonstruovat tenkou, zřejmě stříkanou, omítku? Máme ji na paneláku a chceme rekonstruovat balkóny přístupné z vnitřního schodiště. Místama je opadaná nebo odfouklá. Na celkovou rekontrukci nemáme peníze, uchylujeme se k tomuto řešení, zkrášlení pouze balkónů nad vchodovými dveřmi. Vyměnit okapničky a obnovit nátěr balkónového zábradlí. Připojuji foto omítky ... Dík za povídáníSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.14 13:09
avatar
Nevím co na to řeknou zedníci ale tohle se myslím stříkalo přes koště. jen bude problém chytit odstín. Podle toho jaký namícháte poměr vápno- cement to uděláte světlejší nebo tmavší.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 16.05.14 15:49

Stříkání koštětem je hodně starý způsob-už za Monarchie. V době stavby paneláků ho už málokdo ze zedníků ovládal. Mimo to by nedosáhl tak stejnoměrné struktury, ta bývala hrubší. Také postup byl pracný a pomalý. Toto vypadá, že je to nastříkané strojkem, (mlýnkem). Na hřídeli, otáčené ruční klikou, byly pružná, plochá ocelová pérka, která koncem zachytávala o takový rantl, napružila se a koncem vyprskla na zeď řídkou cementovou maltu. Práce s ním byla rychlá. Tento druh brizolitu se nazýval falešný brizolit, dražší škrábaný brizolit jen napodoboval. Ten nazelenalý odstín se získal tak, že se do malty přimíchala zelená, prášková fasádní frontonová barva. Souhlasím s předešlým kolegou, že chytit ten odstín je spíše dílem náhody, než záměru.

doplněno 16.05.14 15:55:

Ještě jsem si vzpomněl, že v letech 70,-tých si někteří kutilové dle nějakého západního plánku zhotovovali stříkací pistole na nástřik falešného brizolitu. (Češi jsou zdatní kutilové).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 16:17
avatar
Nojo ten mlýnek mě nenapadl. Já si říkal že přes koště to udělá některé ďubky do špičky a tady to je všechno kulatý. Dobrá zpráva je že ty mlýnky se stále seženou sám jsem je ještě nedávno v železářství potkal.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 16:49
avatar

To Kjaník to ale není FALEŠNÝ bruzolit! Briziolit je budto stříkaný nebo škrabaný a dělá se dodnes! alespoň směs se dá sehnat!Strojky na stříkanou se normálně prodávají také!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 16:59
avatar

Zdravím,
plánek na stříkací pistoli na stříkání břizolitu nebyl žádný "západní", ale vyšel v časopise "Udělej - Urob si sám". Číslo si nepamatuju (to bych musel hledat), ale pamatuju si, že dokonce ten pán s tou pistolí byl na obálce toho daného čísla. A na té pistoli de facto vůbec nic není, dá se říct, že je to hodně podobné klasické stříkací pitoli na stlačený vzduch, jen to má větší "díru" a velký zásobník na materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 17:21

Dík chlapi za příspěvky, jenom se zeptám, ty kuličky na povrchu jsou směs malty samotné a při vrhnutí mlejnkem se udělá takovejhle bobek? Nebo to jsou malý kamínky? A ještě jedna věc, napřed natáhnu omítku a tyhle pucky pak vrhám na trochu zavadlou?

Datum: 16.05.14 18:08
avatar

Něco je směs malty a něco jsou i obalené kamínky.
Co se týká omítání, tak ano, napřed naomítat (nenatahovat, ale naomítat lžicí a stáhnout latí) a na částečně zavadlé jádro se pak stříká ten břizolit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 16.05.14 18:10

Cementovou maltu je možno nastříkat i na vyzrálou omítku, třeba i po roce, musí být pod mrakem, ne za letních veder. Nebudu se přít o slovo. V tehdejší době byl stříkaný brizolit-jen z cementové malty-považován za podřadný oproti škrábanému, proto ten název. Co Ty rozumíš pod pojmem falešný brizolit? Dnes,v množství všelijakých pryskyřic a umělotin není problém udělat i stříkaný brizolit s životností desítek let.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.