Teplá voda - čekání na odtečení studené

Od: Datum: 16.05.14 08:48 odpovědí: 25 změna: 14.06.14 19:48

V domku budeme mít od bojleru celkem hodně metrů trubek pro teplou vodu. Jak co nejlépe a jestli vůbec řešit tento problém, aby vždy tekla teplá voda relativně hned a né, že odteče deset litrů studené a pak teprve teplá. Napadá nás třeba systém, kde by čerpadlo honilo vodu do kola, ale jestli zase nepoběží bojler pořád, protože se voda v potrubí bude ochlazovat také (spíše mě to příjde jako okruh pro vytápění) také to spotřebuje 2 x tolik trubek. Má někdo nějáký lepší nápad nebo i realizaci. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.14 09:01
avatar

U RD bych tento problém vůbec neřešil. Lepší (ekonomičtější) je, nechat vodu odtéct, než ji neustále honit čerpadlem dokola.

Vodi stejně nějak upotřebíte. Třeba napustíte do hrnce, který potřebujete odmočit před umytím.

Jisté úspornější řešení u okruhu by bylo, mít čerpadlo přes časák, který by sepnul dejme tomu co deset minut na cca minutu.

Ovšem čím je zařízení složitější, tím je větší pravděpadobnost poruchy. V jednoduchosti je krása.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.05.14 10:16
avatar

"Vodi stejně nějak upotřebíte. Třeba napustíte do hrnce, který potřebujete odmočit..."

Jojo, obvykle mívám v koupelně připravených několik velkých hrnců, které potřebují odmočit kdykoliv si jdu opláchnout ruce :-D *bzum*

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.05.14 09:04
avatar

nejlépe použít v tomto případě průtokový ořívač, ohřívače dostatečného výkonu - řešeno zde už několikrát; každý systém má své výhody i nevýhody, osobně dávám přednost průtokáči

doplněno 16.05.14 09:06:

zkuste zadat do vyhledávače zde vpravo nahoře "ohřev vody"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: e100
Datum: 16.05.14 09:37

Nevím jestli mohu a zda neporuším pravidla. Já jsem ale spokojen a mohu jen doporučit jeden systém. Společnost JohnGuest která vymyslela a dodává již několik desetiletí spojovací trubky jak pro instalatéry, tak i pro vzduch a ostatní kapaliny (dodávají i pro topení kdyby někdo chtěl) má systém, kdy nemusíte tahat tři trubky. Ale taháte jen dvě a přeci nemusíte čekat až Vám odteče X litrů vody. Nevýhoda tohoto systému je, že musíte mít širší drážky, je zde totiž za potřebí použít větší průměr potrubí, kdy to teplé vody vložíte tenkou hadičku a "fitingy" které zajistí neustálou cirkulaci vody. Voda tedy v této části potrubí bude neustále cirkulovat. Problém ale je, že tuto trubku nemůžete dotáhnout až k baterii. Takže k baterii uděláte již cca 2 m trubku která bude tenčí cca "15" a toto množství vody Vám na dvou metrech vyteče. Poté už bude tést voda teplá. Je to dobrá varianta. S výrobky pracuji, hlavně s vodou, takže mohu doporučit...a co více, když si necháte udělat prezentaci od obchodníka, který Vám i pomůže s objednávkou i Vám bude k ruce u první montáže, tak jste schopni si udělat rozvod sami. Je to fakt jednoduchý systém. PPR-ko to sice nevytlačí, ale dost instalatéru na to přešlo. Protože je to rychlé.

Nevýhody:

- cena ( vyváží ji ale technická jednoduchost a rychlost práce)

- kolena, t-kusy mají větší rozměr než klasické PPr-ko

Výhody:

- rychlost a snadná manipulace kterou zvládne i kutil

- přechody z mědi, PPr-ka na systém john guest

- možnost spoje rozebrat a znovu složit x krát

Ohodnoceno: 0x
 
Od: e100
Datum: 16.05.14 11:47

Ano, to je ono.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 10:02

V domku máme samocyrkulaci vody,jsou k tomu potřeba 2 trubky.Dobrý instalatér bude vědět,jak se to dělá.V celém domě stále ,při puštění kohoutku, teče horká voda.Jinak by jsme se nedoplatili za vodu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.05.14 10:22

A za zbytečný ohřev se doplatíte? Což o to, v zimě se to dá brát jako zdroj tepla, ale v létě je to tak trochu plýtvání. Pak nastane otázka, zda je dražší odpustit vodu nebo ji ohřívat, i když ji teplou nepotřebujete.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.05.14 10:03

Pokud je vzdálenost od bojleru opravdu větší, většinou se to skutečně řeší cirkulací teplé vody, pomocí oběh. čerpadla. Náklady na trubky neřešte, ty jsou jednorázové a za rok o nich nebudete vědět.

Dost často se toto řeší jakýmsi kompromisem, že oběhové čerpadlo neběží pořád, ale je připojeno přes spínací hodiny a voda se v v domě protočí např. 1x za 15 minut (a to třeba jen tehdy, kdy se počítá s tím, že je někdo doma, tedy např. jen dopoledne a pak zase pozdě odpoledne, to je individuální). Stačí to na to, aby úplně nevychladla. Jeden známý toto dovedl téměř k šílené dokonalosti tím, že jakmile otevřel dveře koupelny nebo toalety, spustilo se pomocí dveřního spínače oběhové čerpadlo a v podstatě v době, kdy sáhl na vodovodní baterii, byla teplá voda už v patře. nOvšem toto je už hodně přitažené za vlasy.

Jinak nešetřete na izolaci potrubí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.14 21:45

My žádné oběhové čerpadlo nemáme,jde to samocylkulací i do druhého patra

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 11:22

Já podobný systém využívám u vany v patře.

Jednoduše jsem vytvořil propojení potrubí studené a teplé vodovodní trubky uzavíratelné kulovým kohoutem. Když se jdu osprchovat, tak deset minut před tím otevřu kulák a voda začne samotíží cirkulovat. Pokud nikdo jiný nepouští vodu, tak teplá voda během těch deseti minut vystoupá nahoru a studená se vrací potrubím studené vody do bojleru.

Šlo by to urychlit použitím čerpadla. Tím že otevřeš kulový kohout, tak bys sepnul třeba na 1minutu oběhové čerpadlo a to by vytlačilo teplou vodu až k vodovodní baterii.

Je tady problém s tím, že pokud nechám kulový kohout dlouho otevřený, tak se i studená trubka naplní horkou vodou a zase musíš čekat, až přiteče studená.

Pro toto zapojení stačí dvě stávající vodovodní trubky, ale má i výše popsané nevýhody. Vybrat si musíš sám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 11:22
avatar

Pokud jde o novostavbu...a musíte potrubí od ohřívače vody tahat daleko..

Dejte trubkou po hlavě projektantovi.

Není žádný technický důvod, aby dispozice RD nešla vymyslet tak, že potrubní rozvody teplé vody budou krátké..a to i při více koupelnách a kuchyních.

Nejen že při vhodné dispozici domu ušetříte za ohřev TV, ale ušetříte i investice za potrubí kanalizace a vodovodu...za čerpadla atd.

A to nejsou zrovna malé peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monkey
Datum: 16.05.14 11:24

Mě by se líbil systém, pokud je bojler, kdy by se cirkulace teplé vody spustila jen po krátkém puštění teplé vody naplno. Pak by se chvilku počkalo a už by tekla teplá. Sice by taky teplá netekla ihned, ale nemusela by se odpouštět zbytečně voda. Toto je např. u kotlů Junkers, tam to ale neřeší dlouhé potrubí, ale je to takový úsporný režim.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pest®
Datum: 16.05.14 11:40
avatar

Jen úvaha...1/2" trubka má vnitřní průměr 15mm to je 0,15dm poloměr je 0,075dm z toho vyplývá průřez pi*0,075na2 to je 0,0177dm2 krát metr trubky 0,177dm3 to je 0,177litrů vody, tedy v metru trubky je přibližně 2dcl vody...záleží jak daleko to je a co se vyplatí více...

P.S. neručím za to, že jsem to spočítal dobře

doplněno 16.05.14 11:41:

ale souhlasím s @martincankl , pokud je to novostavba, spíše bych přemýšelel jak to udělat lépe celé od začátku

doplněno 16.05.14 11:42:

pardon @martincakl *pivo*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 11:57
avatar

pest:

Ano..od začátku a pořádně.

Když se dívám na dnešní projekty, tak mám dojem, že lidé nevědí co s penězma.

Na typickém RD běžné velikosti bych úpravami kanalizace a vodovodu (s ohledem na dispozici RD) ušetřil průměrně tak 20-30tis Kč...často i mnohem více. (a to mluvím pouze o prvotních investicích, nikoliv o provozních nákladech).

doplněno 16.05.14 12:05:

asd:

Velmi často je to ovšem způsobeno tím, že zákazník si přeje pitomosti...a projektant nemá sílu (či schopnosti) mu to vymluvit. Mohl bych vyprávět..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 16.05.14 12:03

To je spíš neschopný projektant. Nebo úmysl aby se prostavělo co nejvíc...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 12:55

No jo, náš zákazník, náš pán. To znám také, ale z úplně jiného oboru. Někdy si to nechá vymluvit, někdy na tom trvá. Dobře mu tak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 16.05.14 12:01

Jenže v metru trubky jsou dvě deci vody, ale nejdřív musíte ohřát trubku a až pak teplá doteče až na konec = v reálu to nejsou dvě deci ale litr.

1. vyřešit to tak aby rozvody byly krátké.

2. cirkulace, nejúspornější je spínaná jen když potřebujete teplou u baterie. Automat při každém otevření dveří už znamená ztráty pokaždé když nebudete pouštět vodu, stejně tak aut. spínání v určitých hodinách. Řešil bych to tlačítkem, které spustí cirkulaci na půl minuty - zmáčknete ho jen když budete chtít teplou vodu hned, při napouštění vany nebo pokud ještě teplá v potrubí nevychladla tak nezmáčknete.

Řešení s třetí trubkou v teplé má asi nejmenší tepelné ztráty (izolujete jen jednu silnou trubku = menší povrch než dvě slabé), je to ale technicky složitější - hlubší zásek do zdi, průchod trubičky dovnitř a ven...

Samozřejmě cirkulace se zaplatí až za dlouho, je to spíš o pohodlí - platíte čerpadlo, třetí trubku v rozvodu atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monkey
Datum: 16.05.14 13:51

Tlačítko není moc elegantní řešení, lepší by byl detektor průtoku. Pravda, tlačítko je ale zase podstatně levnější.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 14:03
avatar

detektor průtoku je možná elegantnější, ale je potřeba, aby byla v okamžiku otevření kohoutku teplá voda už u kohoutku. Jinak to celé ztrácí smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monkey
Datum: 16.05.14 16:55

To je pravda, musí se trochu upustit, což nahrazuje právě to tlačítko a pak chviličku počkat tak jako tak. Upustit se pak může na kterémkoli místě, aby se spustila cirkulace. Dávat všude tlačítka, či běhat někam k jednomu, by se mi asi moc nechtělo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: asd*
Datum: 17.05.14 02:12

Talčítko není elegantní, ale pustim ho jen když chci. Automatická reakce na průtok je 1. ztráta vody, 2. nejde pustit předem už při příchodu do koupelny, 3. cirkulaci pouští vždycky = i když už je potrubí ohřáté a cirkulace není potřeba, 4. oproti tlačítku s časovačem je složitější.

Automat který pozná kdy v koupelně chci teplou vodu a kdy ne je docela problém. Pohybové čidlo nebo spínání v určitou dobu je pohodlné, ale cirkulaci to spouští i v době kdy není potřeba = ztráty. A trvalá cirkulace je dobrá jen pro panelák nebo pro toho kdo to využije i pro vytápění - cirkulace slouží i jako radiátor.

Asi jako v autě ostřikovač který automaticky pustí stěrače - pokud chci postříkat okna a utřít je hadrem tak mi to smázne stěračema. A vypnout to nejde :-o

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monkey
Datum: 17.05.14 02:41

1. Ztráta vody ano, ale naprosto minimální. Malá cena za elegantnější řešení.

2. Předem se nespustí, není to hned, ale chvilka, tedy záleží na délce potrubí. Mezitím si třeba naberete mýdlo či saponát na houbičku.

3. Cirkulace se spustí pouze puštěním teplé vody úplně naplno na krátkou chvilku, prostě jen otevřít a zavřít. Jak často je jinak potřeba pouštět teplou naplno? Při nejčastější činnosi, předpokládám mytí, asi ne moc často.

4. Pravda, tlačítko je jednodušší a podstatně levnější. Jen ten detektor průtoku je už dosti větší cena za to elegantnější řešení. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.14 11:56
avatar

Poptáváte systém, kdy čerpadlo honí vodu pořád dokola. Tomuto systému se lidově říká cirkulačka a používá se u vícepatrových budov, kde je hodně odběratelů a tím i dlouhé a velké přívodní trubky. V domku nemá smysl.

Vezměte věc technicky. Spočítejte si, kolik vody je přibližně v jenom metru normální trubky, co vede k baterii. Vyjde vám přibližně 0,07 litru, necelá jedna deci. Proto vám radím, tento problém vůbec neřešte. Jakékoliv řešení vám pouze a jedině zdraží provoz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.14 19:48

Zdravím . Toto je neustálý problém asi u poloviny zákazníků. Z velké části by ho vyřešil metr 1 coulové trubky a prásknout s tím projektanta po hlavě , aby se probral. ( nedávno jsem dostal projekt na hospodu , kde byl řešen hlavní uzávěr vody před barákem v šachtě jinak nic. Vůbec žádný uzáver.) Co se týče vás . Cirkulace je drahá , problémová . Pokud možno se jí vyhnout. Potom záleží na tlaku vody ,možného počtu odběrných míst najednou a umístění odběrných míst k poloze bojleru. Pokud bych vzal toto vše do úvahy , tak se snažil použít co nejmenší průměr potrubí a kvalitní izolaci. Já mám doma např. teplou vedenou v 10 mědi a naprosto to stačí. Ve sprchách pak raději termostatické baterie.

doplněno 14.06.14 19:51:

Omlouvám se . Teď jsem si přečetl odpověď od Martincakl a měl podobný náhled na věc co se týče projektu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.