Nedoplatek nájemného

Od: Datum: 13.05.14 21:23 odpovědí: 20 změna: 15.05.14 18:45

Dobrý den,

Platím v pronajatém družstevním bytě 7000 Kč plus zálohy na energie (ty mám na své jméno) Letos přišel enormní nedoplatek a pronajímatelka ho žádá po mě.Upozorňuji,že až letos po dvou letech jsem viděla předpis nájemnéjho.Zjistila jsem že na družstvo platí hodně malé zálohy a zbytek si nechává.Údajně platí předpis co dostala od družstva.Jak se mohu bránit?Mám pocit,že jsem jí platila dost a nepídila se po výši poplatku co platí na druužstvu.Ani by mi to neřekli.Co dělat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.14 21:27
avatar

A co takhle nějaká nájemní smlouva? Ta je závazná pro obě strany. Jestli jí v ní nejsou potřebné náležitosti, nebo žádnou dokonce nemáte, máte smůlu a nic s tím nenaděláte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolobrnda
Datum: 13.05.14 21:37

Nájemní smlouvu sice mám,ale v ní je pouze nájemné a částka 7000 Kč nic rozepsáno :(

Od: janickapalicka1
Datum: 14.05.14 00:48

pokud je ve smlouve dana castka 7000 se vsim vsudy a nic vic, nemuze chtit nic navic

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 13.05.14 21:52

Dobré smlouvy dělají dobré přátele, na to jste měla myslet. Spotřebovala jste energie, kontrolovalaj jste si to? Zálohy jste hradila komu? Měla jste se pídit na družstvu,, neřekli, byla jste tam?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 19:35
avatar

...7000 Kč plus zálohy na energie (ty mám na své jméno)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 10:48

Ono to je sice asi tak jak píšete,ale okolnosti mě vedly k rychlému nastěhování se a neviděla jsem na té smlouvě nic špatného.Energie jsem sice spotřebovala,ale při částce 7000 které jsem hradila pronajímatelce mi částka kterou ona odváděla za mně družstvu 2580 se mi zdá příliš malá.

Datum: 13.05.14 22:04
avatar

nedoplatek za co? pokud platíte sama za energie mimo těch 7000,- (voda, topení, plyn, elektřina) tak si neumím představit, za co je ten veliký nedoplatek; chtejte vidět rozpis vyúčtování za poslední roky (nevím, jak dlouho tam bydlíte) a porovnejte jednotlivé roky, kolik je za kterou položku zálohová platba a následné roční vyučtování; za rok 2012 to bylo v pořádku?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janickapalicka1
Datum: 14.05.14 00:51

kolik je zaloha na energii? pokud je to v Pze a 7000 za byt bude to garzonka, takze jste sama? pokud nezehlite kazdy den a neperete tak by prumerna platba mela byt kolem 500-600kc, tak jsem to mela ja...jeste mi vraceli, takze jsme platila 470 plus minus, klasika: lednicka, mrazak, vysavac, pc, trouba, zehleni obcas...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 08:43

Zálohy na energie si platím zvlášť na své jméno.S tím problém nemám.jde o platby družstvu,voda,teplo atd. Ve smlouvě mám jen částku 7000 nic rozepsáno tak jsem ve své naivitě doufala,že se platí řádně na družstvo co je potřeba,ale 1150 kč jako zálohy pro tři lidi na teplo,topení ,vodu a poplatky společných prostor se mi zdá prostě hrozně málo.Majitelka se ohání větou,že platila co jí předepsali na družstvu.:( Já bydlím na malém městě v severních čechách a 7000 je tady za byt dva plus jedna celkem dost když připočtete 1500 el. a plyn.

Datum: 14.05.14 01:33
avatar

Družstevní byt Vám může pronajmout pouze jeho majitel, tedy družstvo. Pokud jste v bytě jako podnájemník, nemusel by Vás vztah nájemníka (toho,s kým máte uzavřenu smlouvu) k družstvu vůbec zajímat. Jediné, co by Vás mohlo zajímat, je, zda má nájemnice souhlas družstva.

Pokud ne, může jí družstvo nájemní smlouvu ukončit, což by samozřejmě znamenalo i konec podnájmu.

Vy řádně platíte, co jste si sjednala (doufám, že máte podklady), a své závazky vůči družstvu si musí vyřídit paní "pronajímatelka" sama.

Ale pro všechny případy bych doporučila se poohlédnout po serióznějším pronajímateli (po jiném bydlení).

doplněno 14.05.14 01:42:

Radši to ještě upřesním:

Vy máte závazek vůči člence družstva, u níž bydlíte v podnájmu. Členka družstva/majitelka družstevního podílu má závazky vůči družstvu. Její závazky vůči družstvu se Vás netýkají, ty si musí členka BD srovnat s družstvem sama.

Pro Vás je důležitá pouze informace o tom, jestli je vše srovnáno, protože pokud ne, je tím ohroženo i Vaše bydlení (družstvo může neplatiče vyloučit, ukončit nájemní smlouvu).

Pronajímatelce nic nehraďte, je to opravdu jen a jen její starost.

------- Poznámka: Výjimkou by byly nedoplatek vody, případně tepla, obojí spotřeboval ten, kdo v bytě skutečně bydlí/bydlel.

Ale tam mi nejpřijde horentní nedoplatek moc pravděpodobný, protože BD (většinou) stanoví zálohy na vodu i teplo rozumně.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 08:36

Nedoplatek je na teple a vodě,ale jen díky tomu,že družstvu paní pronajímatelka platila z částky 7000 jen 2580 při čemž je 1450 pevná částka tzv.fond oprav.

Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 08:45

Dobrý den,

Smlouvu mám uzavřenou i s družstvem,takovou tu,že paní pronajímatelce dovoluje mi ten byt pronajmout.Smlouvu mám stanovenou na 7000 bez nějakého bližšího specifikování,tudíž jsem předpokládala že z těch peněz se platí na družstvo tolik kolik se má,címž se paní majitelka také ohaní,že platila co jí družstvo předepslo.Platila poze 2580 z čehož je 1450 pevné nájemné,tzv.fond oprav a zbytek měly být zálohy na vodu,teplo,ohřev a spol.prostory pro tři lidi,což mi prostě přijde hodně málo.Při částce 7000 jí šel samozřejmě zbytek do kapsy. :(

Datum: 15.05.14 08:57
avatar

Zdravím,
podle toho, co píšete, tak energie si platite sama přímo (to je vaše obrovská výhoda) a těch 7.000,- platíte majitelce podle smlouvy. Co ona z těch 7.000,- platí družstvu a co si nechává je její problém. Pokud z toho platila družstvu málo, tak si to holt musí doplatit sama ze svého, protože není vaše chyba, že si to při stanovení nájmu někde špatně spočítala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 02:04
avatar

Kolik v bytě bydlí osob? Je možné, že družstvo stanovilo zálohu na vodu pro jednu osobu, ale více osob samozřejmě spotřebuje vody více. Ovšem s tím měla pronajímatelka počítat.

Bydlím v družstevním bytě bez ústředního topení. Nájem platím kolem 33 Kč za m². V poplatcích jsou zahrnuty poplatky za údržbu výtahu, za odvoz odpadu, elektřina ve společných prostorách, úklid domu, pojištění domu, šetří se na opravy (fond oprav) a zálohy za vodu. Za byt o 45 m² platím cca 2.200 Kč měsíčně, nedoplatek ani přeplatek nemívám (zálohy na vodu ± pokryjí spotřebu).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 07:26
avatar

"Bydlím v družstevním bytě ... Nájem platím kolem 33 Kč za m²"

V družstevním bytě se neplatí nájem. To, co platíte jsou platby za služby, spojené s užíváním bytu. Z těch (na rozdíl od nájmu) nemá majitel bytu (družstvo) ani korunu. Nepleťte si pojmy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.14 18:40
avatar

Magdone, nepletu si pojmy. Já mám s družstvem uzavřenu nájemní smlouvu a v rozpisu i v ročním vyúčtování družstvo uvádí nájem (ledaže by si pojmy pletlo družstvo).

Pojem "platba za služby spojené s užíváním bytu" se (pokud vím) používá u bytů ve vlastnictví (u majitelů jednotek).

Alespoň u nás to družstvo takto rozděluje (v domě je pár bytů družstevních, většina je ve vlastnictví).

Zatímco já platím nájemné, vlastníci jednotek platí "poplatek za správu", který je stejně vysoký jako můj nájem.

Je jasné, že se liší nájemné v bytech nájemních od nájemného v bytech družstevních, v nichž jde o tzv. "nákladové" nájemné.

doplněno 15.05.14 19:23:

Radši jsem si vyhledla "Výpočtový list". Nájemník u nás platí "nájem". Vlastník jednotky platí "příspěvek na údržbu, opravy a správu". Pro oba je částka stanovena na 35,30 za m².

V příspěvku/nájemném je zahrnut poplatek za komunální odpad, pojištění domu, fond oprav a úklid domu. Zálohy na spotřebu elektřiny ve společných částech domu, výtah (provoz, kontrola + údržba) a vodné + stočné jsou stanoveny zvlášť.

Zvlášť se stanoví i zálohy na dálkové vytápění + dodávku teplé vody a na zemní plyn spotřebovaný v kotelně domu. V našem domě není ani jedno, takže u těchto záloh máme všichni předepsáno 0 Kč.

Téměř vše se u nás stanoví podle výměry bytu (podle počtu m²). Záloha na vodné + stočné podle počtu osob, které jsou v bytě na družstvu hlášeny.

Stanovení některých záloh/poplatků podle výměry mi sice nepřijde logické (např. výtahem jezdí a v domě svítí osoby), ale je to jednodušší, protože se nemusí vše po každém sthěování rozpočítávat znovu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 08:39

V bytě bydlím já a mé dvě děti tudíž tři osoby.Spotřebu dle mých informací máme přiměřenou,ale chyba je zřejmě v malé částce hrazené družstvu.

Od: kolobrnda
Datum: 15.05.14 10:50

Byt má tuším něco kolem 61 mčtverečních

Datum: 15.05.14 18:45
avatar

Je dobře, že má majitelka souhlas družstva. Nevím, kde vznikl problém, jestli členka BD družstvu nenahlásila změnu počtu osob, nebo jestli to družstvo zapomnělo zohlednit v předpisu.

Vodu a teplo jste spotřebovali, bylo by dobré to zaplatit a na příští období se s družstvem (či pronajímatelkou) dohodnout na zvýšení záloh na vodu + teplo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 06:34
avatar

Možná, že si to myslím blbě, ale pro pronajímatele je nejdůležitější smlouva. Má-li na smlouvě určitou částku, tato suma je pro něho závazná. Vůbec ho nemusí zajímat, jak družstvo hospodařilo, kolik vody proteklo, na chodbě se prosvítilo, za kolik se opravila střecha. Není-li ve smlouvě uvedeno, za co ta částka je, je to problém majitele. Měl ji rozepsat, vymínit si doplatky, určit písemně jak a za co, (zálohy na vodu a energie, případně fond oprav atd.atd.) je pronajímatel povinen zaplatit. Jestliže tento rozpis ve smlouvě není, celková částka na smlouvě je zavazující a konečná. Nelze mávat smlouvou a pak vymáhat něco jen tak, na hubu. *hej*

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.