1xPřesný výpočet penez za spotřeby ele plyn

Od: Datum: 10.05.14 13:24 odpovědí: 15 změna: 15.05.14 02:38

Dobrý den, potřebovala bych nutně poradit jestli je možné nějak vypočítat kolik přesně peněz (zda je nedoplatek) nás vyšla elektřina a plyn za období co bydlíme v bytě... máme napsané přesne stavy měřidel ode dne kdy jsme se nastěhovali. Máme velký problém s bytnou ,která si nechala poslat mimořádnou fakturaci ele. a plynu ,ale pouze za zimní období (tj. 8.11.13- 15.4.14) a samo, že tam je nedoplatek jako blázen ! Přitom v bytě bydlíme a platíme od 13.7. 2013. Logicky jí chceme tedy zaplatit jen to co jsme opravdu prošustrovali .Bylo nám řečeno ,že to co bylo do toho 8.11.13 nás nemusí vůbec zajímat, tedy těch necelých 5 letních měsíců . Aneb co v létě přebývalo, v zimě chybí,ale stejně to chce zase zaplatit? Hloupost


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lmgify
Datum: 10.05.14 13:50

Nechte se ukazat (udelat kopii faktury) a pak se podivejte na stranky svych energetickych dodavatelu, jestli tam maji nejake blizsi informace k tem fakturam (jako treba E-ON). Cenu za plyn bez udaju na fakture nezjistite (jak presne meridlo meri zavisi na spouste koeficientu, napr. zavislost na venkovni teplote v danem obdobi, okolnim tlaku, ...) a to se musi vsechno pri vypoctu skutecne spotreby podle udaju na meridle vzit v uvahu a proto jsou uvedene na fakture.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.14 15:55
avatar

Zdravím,
přesně (přesněji skoro přesně - přestože si to hlídám hodně pečlivě, tak přesná shoda s dodavateli se mi zatím nikdy za 10let nepovedla) to samozřejmě je možné vypočítat.
Potřebujete k tomu vědět kompletně stavy měřidel (počáteční a konečné), ceny za měrnou jednotku (včetně změn, pokud k nim došlo v průběhu účtovacího období - typicky k nim dochází třeba k 1.1. kalendářního roku), stálé poplatky (za jistič atd.).
Vzhledem k tomu, že nepíšete, o jaké dodavatele se jedná (v případě těch největších jako ČEZ apod. se dají ceny a platby zjistit i bez toho, aniž byste viděli fakturu - tady ), tak těžko blíže poradit.
Z toho, co píšete, je jasná jedna věc - vaše bytná na vás zkouší pěkný podvod. Obrana bude těžká. Moc možností nemáte. Pokud vám předložila vyúčtování takové, jak píšete, rozporujte ho. Nejlépe písemně, doporučeným dopisem s doručenkou. Žádejte podrobné vyúčtování za celou dobu vašeho pronájmu a to písemně - žádné že vám jen nějaký doklad ukáže a ostatní bude domluva "per huba". Všechno chtějte na papíru. A dopředu nic neplaťte. Pokud na vás zkusí udělat nějaký nátlak, tak se nezalekněte, ale pohrozte jí, že si na to klidně najmete právníka a budete se soudit.
I kdyby se vám ale podařilo ji donutit (a to bude asi dost oříšek), aby vám udělala vyúčtování za celou dobu vašeho užívání, budou vaše vztahy už natolik narušené, že můžete počítat s tím, že buď vám dá výpověď z bytu ona a nebo raději vy dáte výpověď jí. To jen abyste věděli, co vás asi tak do budoucna čeká.
Jinak je celkem logické, že v letních měsících se ušetří třeba za topení, v topné sezéně ty náklady o to zase vyskočí. Takže na zálohách si v létě předplácíte, v zimě z toho čerpáte. Takže v tomhle máte pravdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: theran*
Datum: 10.05.14 17:27

Konkretne se jedna o Pražskou plynarenskou- plyn , PRE-elektřina . Mám k dispozici pouze oné Mimořádné faktury ,které mi přeposlala na email, ať na to koukám jak koukám, nevyčtu z toho nic konkretního čemu rozumím :/ . V nájemní smlouvě máme dokonce napsané stavy měřidel o které se ted fakticky opíráme. Na otázku proč to tam je tedy psané,mi bylo řečena velice zvláštní odpověd- pokrčení rameny. Nevíte jestli by bylo možné požádat přímo dodavatelé, aby nám udělaly výpočty přímo od-do konkretního data ...?

Od: 111®
Datum: 10.05.14 17:52

za zkoušku nic nedáte. Myslím, že když přesvědčivě vysvětlíte důvod, že vyhoví..

doplněno 11.05.14 10:29:

já používám takovou tabulku. Pokud nemáte dvoutarif vyplňte kolonky NT číslicí 0

doplněno 11.05.14 10:43:

omluva, nepodařilo se ji slušně vložit...

doplněno 12.05.14 16:36:

zkusím vložit ještě jednou

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.14 17:52
avatar

Nedělal PRE toho 8.11.13 mimořádný/řádný odečet? Co máte ve smlouvě ohledně placení elektřiny a plynu?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: theran*
Datum: 10.05.14 18:12

zda se jednalo o mimořádný / řádný odečet si bohužel nepamatuji :( .Ovšem co se týká nájemní smlouvy, tak světe div se ,ale tam se vyloženě píše,, nájemné se bude platit k datu xy částkou xy včetně energií ´´ , nic o přeplatcích ani nedoplatcích . A pokud mi mozek dobře slouží , ve smlouvě to ona vlastně nemá nijak ošetřené, tudíš by jsme jí nemuseli dát absolutně vůbec nic a udělat na ní dlouhej nos ( :D ) . Říkám si ,že pokud se nebude schopna normálně domluvit , budu muset argumentovat tímto faktem ... ale vzhledem k tomu,že jsem ( bohužel) dobře vychovaná , co by po vypočítání bylo opravdu nedoplatek ... jí zaplatím

Datum: 10.05.14 20:42
avatar

Bydlím v Praze 10, kde Pražská plynárenská i PRE provádějí roční odečet v listopadu (přesné datum bych musela vyhledat). Podle mne jde od bytné už o druhý pokus o podvod. První podvodem byl přeplatek do 18. 11., který si zřejmě ponechala. Nyní po Vás chce znovu zaplatit, aby si mohla ponechat další případný přeplatek.

Hoďte sem prosím scan té faktury se znečitelněnými osobními údaji a připište počáteční stav měřidel. Kouknu se Vám na to.

doplněno 10.05.14 20:45:

V té faktuře musí být zahrnuty i zaplacené zálohy. Z toho můžete vycházet pro další období a případně se s domácí dohodnout o navýšení záloh. Ideální by bylo převedení smluv s dodavateli energií na Vás, pak byste nad tím měli plnou kontrolu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: theran*
Datum: 11.05.14 11:48

vkládám fakturu na jejíž základě máme uhradit nedoplatek za plyn

Od: theran*
Datum: 11.05.14 11:50

jeste jednou

Datum: 15.05.14 02:18
avatar

Také mám plyn od Pražské plynárenské a elektřinu od PRE. Bydlím tu už 12 let a za celou dobu jsem neměla žádný problém s fakturami - obě společnosti fakturují správně. Plyn máte spočítán správně (na elektřinu se ještě podívám).

Takže trvejte na vyúčtování obou energií do 8. listopadu. Není pravda, že Vám do nich nic není, protože plynu jste do 8. 11. spotřebovali 190 m³, jež v této mimořádné faktuře už nejsou zahrnuty.

A také tam chybí předchozí zálohy. Kolik záloh jste zaplatili - platili jste už za tu cca půlku července nebo až od srpna? Pokud jste zálohy hradili od srpna, byly by nazapočtené zálohy 6.400, jestli už od července, šlo by o 8.000 Kč.

Já bych to normálně sepsala na papír a předala paní domácí s tím, že máte ještě na cca 4,5 měsíců předplaceno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: theran*
Datum: 11.05.14 11:53

jeste vkladam fakturu za elektrinu, a bydlíme take na praze 10- vrsovice ...

Od: theran*
Datum: 11.05.14 12:03

pridávám ještě počáteční stavy měřidel... plyn - 0034,18 , ele.-1832,2 (sepsáno ke dni našeho nastěhování 13.7.2013)

Datum: 15.05.14 02:38
avatar

I faktura od PRE je v pořádku, opět jenom nebyly započteny všechny zálohy. U plynu Vám započetli zálohy od listopadu, u elektřiny není listopadová záloha zahrnuta. Podle mne by v mimořádné faktuře zahrnuta být měla, protože zálohy za el. PRE chodí 17. až 18. den v měsíci, tedy až po odečtu z 8. listopadu (do předchozí faktury zahrnuta být nemohla, PRE do faktury nikdy nezahrnuje zálohy došlé po datu odečtu).

Podle mne to svědčí o přeplatku, protože PRE přeplatky automaticky převádí do dalších období. Pokud s tím odběratel nesouhlasí, musí o vrácení přeplatku požádat písemně. (To je jediná věc, která mi u PRE vadí, že nemohu automatický převod přeplatku zrušit ...) Takže to vypadá, že paní domácí zálohu za listopad neplatila, protože byla uhrazena z přeplatku.

------- U PRE šlo v listopadu o řádný odečet, stav na konci listopadu plus prosinec jsou odhady a stav z dubna je nahlášen jako samoodečet. (PPas toto do faktury neuvádí.) V listopadu chodí jeden člověk, který odečítá elektroměry i plynoměry. Takže i když to na faktuře není uvedeno, šlo i u plynu v listopadu o řádný odečet.

----- Nic mi do toho není (je to věc dohody mezi Vámi a majitelkou), ale pořád si myslím, že byste si měli smlouvy s dodavateli převést na sebe (nebo si - pokud s majitelkou nebude rozumná řeč - najít korektního majitele).

Tady odhaduji, že se majitelka chce znovu pokusit si v listopadu ponechat přeplatek a Vám na konci další topné sezóny zařídí další mimořádné vyúčtování...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.14 22:55
avatar

Paní "ivzez" vám nabídla pomoc, že vám pomůže udělat kontrolu, já se zas pokusím vám poradit, jak si to můžete teď a i do budoucna kontrolovat sama (dělám si to tak já a mám tedy stále a kdykoli okamžitý přehled o tom, jestli mám v danou dobu přeplatek či nedoplatek a tím pádem i tak nějak klid na duši, že mne při vyúčtování nečeká nemilé překvapení).
Základem je jednoduchá tabulka - já na to používám tabulkový program typu Excel, ale dá se to udělat i na papíru Excel má výhodu v tom, že pokud si tu tabulku dobře uděláte, pak už jen doplňujete data a program si to počítá sám. Jinak je potřeba ještě kalkulačka.
Data získávám tak, že každý měsíc k 1. si ofotím (lze i jen opsat) měřidlo a údaj si zapíšu do programu do příslušné kolonky. Do další kolonky si zapíšu (případně program si vypočítá) rozdíl od minulého opisu. Vyplatí se mít i 3. kolonku - rozdíl mezi daty od posledního vyúčtování - ta vám ukáže, jaký máte celkový aktuální stav spotřeby (tzn. je to údaj, který byste měla na faktuře, pokud by vám dodavatel udělal k danému datu vyúčtování).
To je takový základ. Pak už zbývá jen získaná data vynásobit cenou za měrnou jednotku, přičíst stálé platby a máte výsledek v Kč - hned vidíte, jestli jste k aktuálnímu datu v přeplatku či v nedoplatku.
Potřebná data (ceny a stálé platby) lze najít tady http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii , konkretně elektřinu podle sazby zde http://www.tzb-info.cz/prehled-cen-elektricke-energie , plynu zde http://www.tzb-info.cz/prehled-cen-zemniho-plynu. A protože budete pro celkový výpočet od vašeho výchozího stavu (který máte zapsaný) potřebovat i ceny za rok 2013, tak ty najdete zde http://www.tzb-info.cz/10654-…tne-od-1-1-2013-do-31-12-2013 a zde http://www.tzb-info.cz/10657-…tne-od-1-1-2013-do-31-12-2013.

doplněno 10.05.14 23:28:

Tabulka by mohla vypadat třeba takto

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.14 08:18
avatar

Ještě mě napadl jeden přístup:

Paní domácí, máte pravdu, do vyúčtování před 8.11. nám nic není. Ale kde na tom vašem vyúčtování jsou zálohy za těch letních 5 měsíců? Jak se zdá, tak nemáme žádný nedoplatek, ale pořádný přeplatek:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.