Zateplení paneláků

Od: Datum: 02.06.14 10:29 odpovědí: 19 změna: 02.06.14 20:07

Zdravím,

mám dotaz ohledně zateplování paneláků. Dnes se téměř všechny renovují, ale zateplení se týká většinou jen bočních stran bez oken.
Pokud bych si takhle zateplila barák, každý si poťuká na čelo, že tam budu mít tepelné mosty.
Jakto, že se tak ale paneláky zateplují? Proč se to v rozích nerosí, není tam plíseň apod.?
Kdyby to bylo špatně, tak se to přece nedělá. Mí rodiče bydlí v krajovém bytě, který je nově několik let z boku zateplen a vše je v pořádku, tepelné mosty, které by bytu škodily, žádné nejsou...
Čím to je?
Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.06.14 10:58

Zdravím.Zateplování paneláku je v dnešní době celkové ,tzn.že se to netýká jen bočních stran.Zateplování jen bočních stran se provádělo před x lety,a vyšlo to levněji.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 11:15

Nemají plastová okna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 02.06.14 11:23

Já bydlím v paneláku a zateplovali ho kompltně celý. u našeho jsme použili ne klasický polystyrén, ale nějakou "vatu", teďka nevím řesně název... a její výhodou je, že redukuje tu vlhkost, že jí není tolik jak, když se zatepluje plyšem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 13:38
avatar

Ala-píšete nesmysl!Vata neredukuje vlhkost! Vata je hlavně NEHOŘLAVÁ,proto se musí dávat jinak dle materiálu je to téměř totožné!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 02.06.14 11:23

a plastová okna samozřejmně máme taky :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 11:48

Ovšem máte dům zateplený komplet. O tom otázka nebyla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 11:28
avatar

Panelový dům máme plastová okna, zateplení ze všech stran. Ze tří stran dávali polystyren a z jedné jakousi vatu-plotny jako polistiren 10cm prý z důvodu hlučnosti-strana je obrácená do silnice (Hitlerova dálnice co se už 20 let mluví o tom, že se bude dodělávat), omítnuté. Plíseń nikde ale mám téměř stále ventilačky na mikro a větrám dost často. Plíseń se nám udělala ve spížovém koutě v kuchyni a to jen proto, že jaksi nedali větrací mřížky, po nápravě je vše v pořádku.

doplněno 02.06.14 11:29:

Omluvte I-Y polystyren, hledala jsem jak se to píše ale co článek to jiné I-Y.

doplněno 02.06.14 11:49:

Bene já se děsím, jak dlouho ta plastová okna vydrží, strana je západní, víc jak půl dne slunce, na zaskleném balkoně se mi za 10 let totálně rozpadly plastová křesla, nejdřív změnily barvu z bílé na žlutou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 02.06.14 11:40
avatar

Dobrý den, no je to moderní fenomén - olepit suchý barák bez plísní izolací, vyměnit dřevěná a mírně netěsná okna za uzavřená plastová a když začne v domě vlhkost a plíseň, tak se zase musí honem větrat a používat mikroventilace, aby se dosáhlo toho efektu dřevěných a mírně netěsných oken. Hlavně, že je co dělat a stavebnictví nestojí na místě. Zdravím!

doplněno 02.06.14 12:03:

lidus - záleží na tom, jak jsou vyrobená. Když tato okna začínala, tak se rám kroutil a bílá barva žloutla. Dnešní technologie je už dál, rám je zpevněný a ten plast si barvu udrží. Ale, Vy máte asi tu výhodu, že ta okna platilo SVJ a tak to jde ze společného (i když částečně to jsou i Vaše peníze). Lepší jsou snad dřevěná eurookna, ale jsou dražší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 12:23
avatar

tvuj nazor , pokud se umi vetrat tak je to bez problemu , pokud je opravdu hodne suchy panelak , plastova okna maji naky ten cm vyriznute tesneni , tak je vse bezprolemu. Hlavni vyhoda plastaku je i izolace hluku , coz hodne ulehci lidem u silnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 12:44

Jak umíte větrat ložnici v noci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 14:24
avatar

v loznici mam zaskleny zvetseny balkon , takze no stress. Jinak se da vetrat mikroventilaci , ventilackou , nebo zavreno a vetrate ve vedlejsi mistnosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 14:31

Mikroventilací vyměníte všechen vzduch v ložnici 2x za hodinu?

doplněno 02.06.14 14:44:

Pro Milana dole:

Dřevěná okna lze udržovat a mohou být věčná. Nevýhodou je, že se musí udržovat.

Okna z PVC vydrží 25, možná 30 let. Výhodou je, že se udržovat nemusí, nevýhodou, že ani nemohou.

doplněno 02.06.14 15:40:

Pro Milana dole podruhé:

Bydlel jsem v domě s okny cca 150 let starými.

Jednou za deset let natřít rámy není tak velký problém, jako jednou za 30 let v obydleném objektu vyměnit okna včetně rámů. Krom toho je to nesrovnatelně dražší a nic to nepřinese.

doplněno 02.06.14 15:41:

A pokud jde o poruchy - nejčastější je neřešení větrání, nikoli nedostatek skel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 15:36
avatar

ra252, zdravím, ale to je o polemice...

věčné nemůže být nic,... pokud dnešní okna z plastu vydrží 30 let, tak se zjistí, že je třeba vyměnit, páč budou nové technologie. Navíc ze statistiky je dokázáno že byt a dům se po 30 letech renovuje, přestavuje, upravuje a podobně..

Nežli pracne udržovat dřevěná, tak za 40 let vyměním plast za lepší..

Horší problém vidím v tom, že si lidi koupí nová okna, ať dřevěná či plastová, ale nejhorší jaké se na trhu vyrábějí...(dvojskla).

zde pramení spousta poruch staveb při výměně oken..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 14:33
avatar

bene, omlouvám se, ale tak to přeci není...

zkusím rozebrat Vaší větu..

olepit suchý barák, často s plísní a spoustou tepelných mostů, s velkou energetickou náročností ,...izolací, vyměnit dřevěná a netěsná okna za kvalitní těsná uzavřená plastová, aby teplo neunikalo a když začne v domě vlhkost a plíseň, tak odstranit příčinu neduhů. Musí se větrat a používat mikroventilace, tak jak se má, páč netěsná stará okna větrali stále a teď je třeba větrat jen podle hygienického zvyku, jak je doma potřeba.

Lepší jsou snad dřevěná eurookna, ale jsou dražší.

V čem jsou prosím, lepší dřevěná, nežli plastová?

Děkuji Milan

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ix
Datum: 02.06.14 13:10

Nějak se mi nedostalo odpovědi...
Jasně, některé paneláky se zateplí celé, ale takových znám jen minimum.
Co ty, co jsou zateplené jen z boku? Jakto, že neplesniví, když by tam měl být tepelný most?
Viz moji rodiče, kteří mají krajový byt a panelák zateplený jen z toho boku. A skoro nevětrají.

 

Datum: 02.06.14 13:45
avatar

Víte něco o stavebnictví,víte co je tepelný most?Panelák je sám o sobě teplný most takže když se jedna strana jakoby zateplí,tak se nic neděje a nevím jak kde,ale u nás byly štíty panelákú "zatepleny" jen z návětrných stran (ono to zateplení je jen takové placebo,pkd není alespoň 15cm vaty či polyše!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 14:03

Pokud je výrazný rozdíl v tepelném odporu stěn, pak může nastat výrazný rozdíl v jejich teplotách a ta chladnější může vlhnout a plesnivět - jako "tepelný most".

Mimochodem - máte něco proti panelákům? Není náhodou sendvičový plášťový panel lepší, než blitý beton s ptačím zobem navrch? Viděl jste někdy ty moderní výdobytky deset let po kolaudaci?

doplněno 03.06.14 06:26:

Ještě vysvětlení pro X dole:

Zateplením jedné stěny došlo ke snížení topného výkonu nutného pro dosažení stejné tepelné pohody. Radiátory tedy méně topily a méně ohřívaly nezateplenou stěnu (s okny a radiátory). Její teplota tedy byla nižší, než před zateplováním. A v místech, kte poklesla pod teplotu rosného bodu se vodní pára začala srážet. A vlhká zeď začne rychle plesnivět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 14:39
avatar

x, nevím odkud jste, ale přál bych Vám vidět kvalitní práci při revitalizaci paneláku. To že se některé paneláky zateplí jen z jedné strany je důvod neznalosti majitelů baráků. Dále to může být i to, že nemají na tak velkou investici prachy, zateplí každý rok jednu stěnu..

Kdyby to bylo špatně, tak se to přece nedělá***ale ono se to tak většinou nedělá..

Vy jste na Vašem domku neviděla tepelné mosty? Proč by musely být vždy plísně?

Čím to je?***to by se muselo posuzovat na místě, dle mnohých faktorů.

doplněno 02.06.14 20:54:

Plíseň a vlhkost budou vždy, pokud hodnota rosného bodu bude vyšší jak povrchová teplota stěny.

Polopatě, pokud je v místnosti teplota 20°C, tak povrchová teplota stěny v rohu, okolo oken bude určitě menší, třeba i 12-15°C.

To je prvopočátek stavebních problémů.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: x*
Datum: 02.06.14 20:07

Zateplovali jsem postupně, nestihlo se naráz - pokud byla zateplena jedna stěna, v rohu, kde navazovala druhá nezateplená, to vlhlo a plesnivělo. Všude, kde to tak bylo.

Na druhou stranu - pokud je byt uprostřed mezi ostatními byty a je ze stran "zateplen" těmito byty, taky přece rohy nevlhnou...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.