Svj-noz pro rok 2014

Od: Datum: 07.05.14 15:51 odpovědí: 5 změna: 07.05.14 18:01

Co je nového podle noz pro svj již na rok 2014?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.05.14 16:22
avatar

NOZ vyžaduje, aby každé SVJ přizpůsobilo své stanovy novým předpisům do tří let ode dne nabytí účinností NOZ, tj. do 1. 1. 2017. Pokud by ale některé ustanovení stanov odporovalo novému zákonu, pozbyde dnem 1. 1. 2014 závaznosti. (CIT.)

Podle mého tedy číst jedno za druhým a co pozbylo závaznosti, nahradit podle NOZ.

Nový občanský zákoník NOZ 89/2012 Sb vstoupí v platnost a účinnost 1.1.2014. od 1.1.2014 musí SVJ:

§ 1178 Požádá-li o to vlastník jednotky, sdělí mu osoba odpovědná za správu domu jméno a adresu kteréhokoli vlastníka jednotky nebo nájemce v domě.

§ 1179 Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.

(CIT.)

doplněno 07.05.14 16:32:

http://veselydomecek.cz/cs/nove-stanovy-svj

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.14 17:41

To je zajímavá,ale na matrice si může kterýkoliv vlastník nahlásit k trvalému bydlišti cizí osobu na náš dům a SVJ nic bez souhlasu toho dotyčného nemusí nic vědět,kolik má cizích nahlášených a nebydlících v našem domě.musí me mít souhlas všech majitelů bytů,jinak nám to neřeknou.Tak to je pěkný bordel,v domě může být nahlášeno plno cizích lidí a budou brát od státu sociální příplatky na bydlení. a stát tyto pravidla posvětil!

Datum: 07.05.14 17:50

Ten nový občanský zákoník vůbec nepomáhá SVJ! Když si cizí vlastník ,myslím nebydlící v domě dá do bytu nájemníky a za služby bude platit jen za jednu osobu,přitom tam bydlí 3 osoby,ale ti dva jsou prý návštěva. A je to jenom jeho tvrzení.

Všichni v domě je však celý rok vidí ,že tam chodí a jezdí 20krát za den výtahem,protože jsou všichni 3 doma.Majitel bytu

se hádá se správcem,že tam má jednu osobu.Jak tohle řešit? NIJAK,JE TO PROSTĚ VŠECHNO UDĚLANÝ PRO LUMPY.!

Datum: 07.05.14 18:01
avatar

Moc vám to nepomůže, nyšla jsem poze následující.

Vlastník jednotky podle celostátně platných právních předpisů takovou povinnost vůči SVJ nemá. Povinnost hlásit počty osob může vlastníkovi uložit vyhláška konkrétní obce (např. podle § 17a odst. 5 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech).

. Nájemce bytu takovou povinnost má podle § 689 odst. 2 ObčZ, ovšem výhradně vůči svému pronajímateli, nikoliv vůči SVJ. ( činí tak ve lhůtě 15 dnů.) Vlastník pronajaté jednotky není ani povinen statutárnímu orgánu sdělit, zda jednotku pronajímá či ne.

V konkrétním SVJ může být ve stanovách nebo v usnesení shromáždění zakotvena zvláštní úprava, která členům uloží povinnost sdělovat počet osob obývajících byt. (cit. internet)

Nejen tento zákon je paskvil. Někdy mám pocit, že se některý zákonodárce vzbudí, uvidí papír a propisku a napíše nějaký blábol, no a věčně spící poslanci to pak bezmyšlenkovitě odhlasují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 07.05.14 16:49

V podstatě vše, nezbude, než si ho načíst + další normy k tomu. Ale.. jsou spory, zda je vůbec účinný pro stará SVJ. A už se údajně chystá novelizace.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.