Můžu oplotit sousedův plot?

Od: Datum: 06.05.14 23:56 odpovědí: 14 změna: 07.05.14 14:17

Dobrý den,

prosím o radu nebo Vaše zkušenosti s následující situací:

koupili jsme starý statek, který jsme kompletně zrekonstruovali. Dům v uliční frontě, z jedné strany je soused daleko, oddělen prolukou a budovou stodoly. Soused z opačné strany s námi sousedí plotem - jeho malá zahrádka s naší zahradou o velikosti cca 3 tis. metrů, je vzdálen od našeho domu asi 50 metrů. Dělící plot mezi našimi zahradami je souseda. Oba máme psy, kteří se, jak už to bývá, nemají rádi. Kdykoli soused vejde na svoji zahrádku se psem, oba naši psi na sebe začnou dorážet. Soused se durdí, že náš pes skáče na jeho plot a ničí ho. Snažím se těmto situacím zabránit, ale často se stane, že než zareaguji (přece jen ne vždy hned slyším tu psí rataj, je to 50m daleko od domu) soused nadává. Psa raději bez dozoru na zahradu nepouštím, aby neobtěžoval, ale přece jen je mi líto mít velkou zahradu a držet psa na dvoře, byť velkém. Soused se psem na svou zahradu přichází a odchází často úmyslně třeba 20x na jednu minutu jen vydráždit mého psa. Ráda bych tedy postavila na své zahradě při sousedově plotě plot vlastní, neprůhledný (betonový nebo vlnitý plech či dřevo), aby náš pes k nim na zahradu neviděl a pokud bude na plot dorážet pak ať doráží a ničí plot náš. Myslíte, že můžu takový plot postavit? A potřebuji k tomu nějaká povolení, popř. musím dodržet nějaká pravidla - odstup od sousedova plotu atd. Může soused něco namítat? Dohody s ním nedosáhnu, protože jak sám říkal, cítí se ukřivděn, že my máme tak velkou zahradu a on jen malinkou a odmítáme mu část své zahrady prodat. Děkuji za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.05.14 05:28
avatar

Dobrý den!

Ano, plot postavit můžete. Nejlépe na svém pozemku. (Nevím, zda při koupi Vám geodet vyměříl a označil přesné hranice pozemku, aby náhodou soused nezačal prudit...)

O typu plotu -materiálu popřemýšlejte z hlediska finančního, nároku na údržbu, vzhledu a pod. Je vhodné se jít poradit přímo na Stavební úřad, jaké máte možnosti a jaké má úřad požadavky. Většinou se tvrdí, že plot je stavba.

Nový Občanský zákoník v §§ 1011 až 1028 upravuje vlastnické vztahy. Všimněte si § 1020, tam by soused mohl mít námitky proti stavbě, ovšem musel by mít rozumný důvod. A Váš důvod stavby plotu je vyšší, teda ochrana jeho majetku, zabránění poškozování jeho majetku.

Taktéž § 1012 je zajímavý... závažné rušení práv nad míru přirozenou... obtěžování nebo poškozování jiné osoby...

Co se týká stavby plotu samotné, stavba plotu už tu byla na poradně řešena mnohokrát. Zkuste do vyhledavače vpravo nahoře napsat místo hledaný výraz napsat heslo plot, v diskuzi se dozvíte o podmínkách více.

např. tady nebo tady , o povolení , povolení a plno dalších, zajímavé čtení okolo plotů a vztazích sousedů.

Zkuste se dohodnout, že vy postavíte plot, pokud soused nebude porušovat Vaše práva §§1012 až 1028, něco najděte okolo stromů, vzdálenosti, vody, a pod. Navrhněte mu ústupek, v zájmu zachování dobrých vztahů, že postavíte plot, ale i on musí mít trpělivost a do dokončení vyššího plotu nebude provokovat a pod. Dejte si pozor, aby nemohl napadnout výšku Vašeho plotu třeba tím, že mu stíní nepřiměřeně zahradu a úrodu. Dobré by bylo, kdyby měl zahradu od Vaší jižně, jihovýchodně,východně, potom stín Vašeho neprůhledného plotu bude k němu dopadat ze západu, k večeru. Od severu slunce nesvítí...

Ohodnoceno: 6x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 11:21

Děkuji za odpověď, ještě kouknu "ke konkurenci" na odpovědi. Obecně patřím k lidem ohleduplným, si jako jediná ve vsi sbírám po psech odpad, vodím je na vodítku a na noc je držím doma, aby netěkali a nebudili lidi (a psům to docela dost vyhovuje :=) ) Chápu, že ne každý je zanícený pejskař ;)

Od: celp®
Datum: 07.05.14 05:55

Dobrý den,

Zbudovat plot to není problém.Uvažte zda plný plot nebude nepřiměřeně stínit sousedovo zahradu.Naši sousedi z jižní strany si to tak udělali a je to pro nás dost nepříjemné od 12 hodin do večera jednu třetinu pozemku mít zastíněnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 11:23

Rozhodně bych nestavěla plot vyšší než má soused- on ho má na půl metrové podezdívce a zahrádku nad terénem, jeho plot má cca 2,5m, mně by stačil o metr nižší.

Od: knifethrower*
Datum: 07.05.14 07:00

Vše podstatné už sdělil @hejkal, ovšem otázkou zůstává, zda vám bude stavba plotu co platná. Pokud soused nevraží kvůli vaší velké zahradě, je velmi pravděpodobné, že se pak obratem zaměří na něco jiného, nejlépe nějaký těžko řešitelný problém, poněvadž bude váš krok považovat za ústupek a zvýší svůj nátlak. Takže postavením nového plotu jen získáte trochu času a utratíte dost peněz. Zvažte, zda to má smysl.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 11:18

Přesto bych se o to ráda pokusila, jedná se asi jen o 3m plotu. Pro klid. Ještě zvažuji vyskládat k plotu zátaras ze dřeva do výšky asi 1,2 m aby můj pes prostě nemohl na ten plot skákat...že štěká je jedno, štěká jako tur i ten druhý

Od: asd*
Datum: 07.05.14 11:33

3 metry? Tak udělejte dřevěnou stěnu = zatlouct kůly a na to třeba krajiny z pily. Až soused přestane dráždit tak to nařežete do kamen...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 07.05.14 09:50

Můžete, jen pozor na to stínění jeho zahrady. Možná by stačilo podél plotu udělat zástěnu - zarazit tyče a na to neprůhlednou síť.

Souseda bych písemně vyzval, ať přestane s úmyslným drážděním psa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 11:24

Zátaras na tyčkách by pes rozdupal během chvilky :(

Od: asd*
Datum: 07.05.14 11:34

Výcvik že na plot nesmí ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 14:17

To on mrcha ví dnes, že na plot nesmí.Neskáče na něj když tam jsem...jenže jako každý nejen pes ví, že nad ním není dozor tak páchá přestupek a stejně hupsne...s jeho 70ti kily... a já než vylítnu z domu a přeřvu na 50m dva ječící psy a k tomu souseda (řve víc než ti psi) tak je po celé akci :-D

Datum: 07.05.14 10:46

Stavět plot vedle stávajícího plotu je pěkná pakárna:)) Sousedův pes Vás přece obtěžuje úplně stejně Jako Vàš pes obtěžuje souseda. Raději bych vycvičil svého psa, aby si sousedova psa nevšímal nebo bych sousedovu psovi, až bude dorãžet na plot, stříkl do čumáku pepřový sprej. Pak už by k plotu ani nepáchl:))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: matoos*
Datum: 07.05.14 11:13

Chudák pes :-D to néééé, stačí, že ho strestá sám soused, když řádí kvůli tomu našemu roztancuje mu vždycky všechny záhony...my máme travnatou zahradu, osobně nechápu proč bere psa na zahrádku 20m2 se samými záhony, ovšem bránit mu v tom nemůžu

Datum: 07.05.14 13:54

Ahoj. Tak to se někdy prostě stane, že nějakej soused je blb. A jestli si pouští svého hafana na své záhony, tak je korunovanej. Co dá míň práce? Převychovat svého hafušu, nebo postavit kus, pár metrů nějaké clony? Věřím, že si nakonec něco, nějaké dobré řešení, vyberete.Ahoj.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.