Dotlakování topné soustavy - nejasnosti

Od: Datum: 02.05.14 09:51 odpovědí: 7 změna: 02.05.14 22:55

Zdravím, vím, že toto téma se tu opakuje poměrně často, ale s protichůdnými odpověďmi. Potřeboval bych dotlakovat/dopustit uzavřenou soustavu. Manometr tlaku v soustavě mi ukazuje 0,8 bar a byl tam 1 bar. Výška od manometru po nejvyšší radiátor je cca 6 metrů. Z toho co jsem zde vyčetl jsem si sestavil postup jak na to a prosím o jeho kontrolu.

1) Při zapnutém topení otevřít nejvyšší odvzdušňák nebo vypustit vodu ze soustavy (to se mi moc nechce, stačí ten odvzdušňák?).

2) Dotlakovat expanzku (třeba pumpičkou) nebo upustit na 0,8 bar (při 6 m výšce) - odvzdušňovák je stále otevřený.

3) Dopustit vodu do soustavy až do unikání vody z nejvyššího odvzdušňováku a zavřít ho.

4) Dopustit vodu do soustavy, aby manometr ukazoval tlak o 0,2 - 0,3 vyšší než je tlak expanzky, tzn. na 1 bar.

5) Odvzdušnit.

Rada od souseda zněla, abych to dopustil jen vodou na ten 1 bar. Nestačilo by to?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 02.05.14 10:52

Mate teda uzavrenou soustavu. Ta by mela byt sama o sobe odvzdusnena. V expanzomatu by mel byt tlak cca 1 bar pri vychladnutem topeni. Cili na nej nasadte manometr z auta a zjistite to, pripadne dofoukejte. Ap ak dotlakujte topeni na 1 bar.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 111®
Datum: 02.05.14 10:57

jde o to co uniklo, jestli voda, nebo vzduch. Pokud nevíte, tak bych to řešitl tak,že vypustím vzduch z expanzky, dopustím vodu a odvzdušním. Následně bych nechal odvzdušňovák otevřený a natlakoval expanzku na předepsaný tlak. Pak teprve bych uzavřel odvzdušnění..

Budete-li předpokládat, že vzduch pronikl membránou do vody, pak odvzdušnit, zavřít a dofoukat. Možno opakovat několikrát.

Aby utekla voda, muselo by to někde téci. Tohle mi říká selský rozum. Ale mohu se mýlit.

doplněno 02.05.14 11:20:

on taky jeden pan kotelník dopouštěl při poklesu tlaku jen vodu, až byl vak v expanzce nafouklý tak, že nebyl žádný vzduch.

To že tam je tlak 0,8 ještě neznamená, že v expanzce není víc vody než by mělo být.Co uděláte, je stejně na vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qa
Datum: 02.05.14 10:58

Moc složité...
Ale asi správné-při otevřeném systému na nejvyšším místě je tlak v expanzce dán výškou vodního sloupce-pokud je gumový vak (membrána expanzky) v klidu-nenapnutý.

Ale ja říká soused, já bych se s tím tak nepáral.
Za roztopeného topení řádně odvzdušnit.
Potom za studeného topení dopustit vodu na 1 bar (jám mám 1,2bar).
Pokud je soustava (expanzka) starší jak 5 let, pak by stálo za to expanzku trochu dopumpovat (popsaný postup)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sadman*
Datum: 02.05.14 11:28

Důležité je dopustit expanzku při nulovém tlaku vody v systému.Odvzdušňovák nestačí,protože při pumpování tlaku do expanzky nebude voda stačit odtéct,poroste tlak i na straně vody a musí se počkat až klesne na nulu (je to prostě na delší čas).

1.Při VYPNUTÉM a studeném topení pustit vypoušťák.Tlak vody spadne na nulu.Nemusíte se bát,že vám vyteče celý systém,pokud je uzařený.Neotvírat tedy žádný odvzdušňovák v patře,ale jen ten vypoušťák u kotle.

2.Natlakovat expanzku (tlakuju na 1bar).Výška domu není až tak podstatnájde spíše o to,zda má kotel jištění proti nedostatku vody.Většinou při 0.8bar pak kotel už nezapne.

3.Zastavit vypoušťák

4.natlakovat topný systém na 1.2 bar a odvzdušnit(popř. dopustit ještě vodu)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asde
Datum: 02.05.14 15:02

Díky za super odpověď.

K bodu 1: Pokud tedy otevřu vypoušťák u kotle, nevyteče všechna voda? Tzn. že přestane téct a nějaká voda v systému zůstane? Vždyť vypoušťák je na nejnižším místě soustavy, tak by měla komplet vytéct.

K bodu 2: Kotel žádné jištění asi nemá, je starý cca 15-20 let, takže funguje i při těch 0,75 - 0,8 barech.

K bodu 3 a 4: Tím vypoušťákem se voda zároveň napouští, takže na něj jen stačí nasadit hadice a napustit soustavu? Pokud z něho neteče voda, tak ho přeci nemusím zavírat.

Od: sadman*
Datum: 02.05.14 15:30

1.Nevyteče,pokud neumožníte přístup vzduchu,podtlak vytékání zpomali a to dost podstatně.Pochopitelně by voda nakonec vytekla,ale nepoteče proudem.

2.Většinou se jedná o kotle nástěnné.Jestli-že vám to funguje ,není co řešit.

3.Pokud začnete hustit vzduch do expanzky,začne se voda tlačit ven ,takže voda z hadice poteče.Měl jsem na mysli ,že vám určitě nevyteče komlet celá soustava.Ale i kdyby ano ,tak už je jedno,jestli napustíte hadicí dvacet nebo šedesát litrů.Nezapomeňte po odvzdušnění tlak vody asi poklesne a je potřeba znova dotlakovat vodu.Najlíp se to dělá ve dvou,jeden dopouští,druhý odvzdušňuje

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 02.05.14 22:55

Postup 1 až 5 je správný. Bod 1) buď otevřít odvzdušnění, nebo odpojit expanku od systému a vypustit z ní vodu (mezi exp. a systém se dává uzavírací a vypouštěcí ventil). Vypouštět celý systém je taky možnost ale zbytečně složitá.

Podle souseda vynecháte nastavení expanzky - pokud není správně nastavená tak to nepoznáte, resp. poznáte až podle následných problémů - špatná funkce systému nebo i zničení expanzky...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.