Jak dlouho trvá přepis plynu a elektřiny?

Od: Datum: 01.05.14 13:37 odpovědí: 5 změna: 01.05.14 18:44

Pronajímám dva byty a zatím jsem elektřinu a plyn nechával na sebe. Rozhodl jsem se ale, že budu energie přepisovat na nájemníky.

Používám alternativní poskytovatele (v jednom bytě Fonergy a ve druhém bytě Elimon). Zajímalo by mě, když se nájemník nastěhuje např. 1. května, ke stejnému dni i podepíšeme nájemní smlouvu, podepíšeme smlouvy s energetikou (já podepíšu výpověď, nájemník podepíše žádost o připojení) a tyto dokumenty pošleme na energetiku, tak jak dlouho trvá, než se na nájemníka přepíše?

Jde mi o to, aby to netrvalo třeba 3 týdny, po které bych vlastně dotoval nájemníkovu elektřinu a plyn, ale aby platnost přepisu nastala už 1. května.

Jde to nějak? Co poradíte?

A analogicky potom, když se nájemník odstěhovává, tak aby se rychle energie zase přepsaly na mě, aby on nemusel platit energie, když už v bytě nebydlí. Co poradíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.05.14 15:05
avatar

U Eonu asi 2 týdny, jinde nevím. Odhlásíte, přihlásíte dáte na podatelnu a čekáte než vám poštou příjde nová smlouva, podepíšete, odešlete a až další měsíc je platba v Sipo. Odhlásíte k datu s číslem spotřeby a od toho data i když vyřízení trvá déle už platí nový spotřebitel, bývalému spotřebiteli příjde vyučtování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 01.05.14 15:42

Jestli celý přepis ale trvá měsíc, tak to není příliš flexibilní.

Jak řešit situaci, kdy nájemníkovi skončí nájemní smlouva 30.4. (odstěhuje se) - přepíše smlouvy na plyn/elektřinu na mě, přepis se vyřizuje měsíc...

Mezitím ale najdu nového nájemníka, a on se přistěhuje třeba už 15.5. (nebo 1.6.), jenže smlouva na plyn a elektřinu stále není psaná na mě... Teď ale ale potřebuju elektroměr a plynoměr přepsat na toho nového nájemníka...

Datum: 01.05.14 16:46
avatar

Máte-li smlouvu na dobu neurčitou, činí výpovědní doba tři měsíce. Ale já bych energie nechala radši na sebe. Pokud tam nájemník bude dlužit, může dodavatel elektroměr/plynoměr odebrat a znovuzapojení se dost prodraží.

Sice byste dlužnou částku a vzniklé náklady asi vysoudil, ale kdovíkdy ...

Budete-li zálohy platit sám a jednou ročně vyúčtujete nájemníkům, můžete si ušetřit dost starostí (i výdajů).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 01.05.14 17:00

Měl jsem shodný názor, ale byl jsem vyléčen letos, kdy mi nájemník udělal na elektřině nedoplatek 7300 Kč, a to ještě čekám, kolik přijde za plyn... Nájemník z bytu zmizel a nedoplatek musím zaplatit já. To mám ještě štěstí, mohl propálit klidně desítky tisíc...

Proto jsem se rozhodl, že budu energie přepisovat na nájemníky, ale zatím se zdá, že přepisy jsou poněkud neflexibilní, což je blbé a nepraktické.

Datum: 01.05.14 18:44
avatar

Ale takhle máte šanci doplatit a elektroměr Vám zůstane. Já bych do smlouvy rozepsala částku za nájem plus služby spojené s užíváním bytu (výtah, úklid, společná elektřina v domě, ...) a zvlášť zálohy za energie. Od nájemníků bych vybírala oboje a zálohy radši platila sama (abych měla kontrolu/jistotu).

Chce to stanovit rozumně vysoké zálohy. Radši vracet přeplatek než za nájemníka dorovnávat dluh (nebo řešit problémy s odběrným místem).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.