Vypoved z najemni smlouvy

Od: Datum: 30.04.14 16:55 odpovědí: 5 změna: 01.05.14 15:05

Dobry den,chci se zeptat,jsem v najmu uz 13 let,mam smlouvu na dobu neurcitou,radne platim po celou dobu najem,ale ted mesto prodava cely barak i se mnou,ja jsem byt zrekonstrulovala,vse mam na fakturach a povoleno.chtela bych se zeptat na co mam narok,kdyz me budou novy majitele chtit vystehovat? budte prosim shojivavy,mam nervy na dranc :( moc se bojim co se mnou bude.Dekuji moc za odpovedi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.14 17:17
avatar

Se změnou majitele nemovitosti se nemění nic na obsahu nájemní smlouvy a právech nájemce. Nájem může pronajímatel vypovědět jen z důvodů obsažených v § 2288 obč. zák.:

(1) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu určitou nebo neurčitou v tříměsíční výpovědní době,

a) poruší-li nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,

b) je-li nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,

c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo

d) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

(2) Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že

a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,

b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.

Pokud žádný z těchto důvodů neexistuje, nemusíte se výpovědi obávat.

doplněno 30.04.14 17:41:

Asi ještě nevíte, jak ta rekonstrukce domu má vypadat. Rekonstrukce může probíhat i tak, že zůstanou jen obvodové zdi, ale většinou se domy rekonstruují za běžného provozu, nájemci nadále bydlí, jen je dočasně sníženo jejich pohodlí. V souvislosti s ukončením nájmu nemáte bohužel nárok na žádné odstupné nebo odškodnění.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: janaj
Datum: 30.04.14 17:24

ze tu chtej "pry" delat celkovou rekonstrukci... ale ja mam byt celej predelanej od vody k elektrice,soupacky jsou nove a bydlim v prizemi.takze z duvodu rekonstrukce by me vystrnadit mohli? a muzu chtit nejake penize ze odstoupim z najemny smlouvy mestu?kdyz jsem neporusila zadny domovni rad a ,oni mi chtej ukoncit smlouvu z duvodu prodeje baraku? vubec nevim co delat na pravnika nemam a nechci se jen tak vzdat:(

Datum: 30.04.14 20:29
avatar

Na "peníze za odstoupení od smlouvy" nárok nemáte. Můžete se pokusit s městem dohodnout o proplacení části nákladů za rekonstrukci bytu, nebo se zkuste dohodnout, jestli by pro Vás město nemělo jiný byt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.14 00:05
avatar

Z důvodu prodeje baráku vám nájemní smlouvu ukončit nemohou. Pokud s rekonstrukcí vašeho bytu souhlasili, máte nárok na proplacení částky, která byt zhodnotila. To, co bylo měněno proto, že se vám to tak líbilo nebo to bylo tak pohodlnější, ale nezvýšilo to hodnotu bytu, tak to vám nikdo neproplatí. Asi ale bude třeba ten souhlas a zhodnocení dokázat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 01.05.14 15:05

Já bych přece jen oželil 1000 Kč a zašel si za právníkem. Jde o vaše bydlení a vaše peníze, které jste investovala.

Podle nového obč. zák. totiž platí, že pokud pronajímatel souhlasil s tím, aby si nájemce na svůj náklad zhodnotil byt, po skončení nájemní smlouvy má nájemce nárok na proplacení těchto nákladů (doufám, že máte všechny faktury).

Opravdu bych ale obětoval 1000 Kč a zaběhl za libovolným advokátem...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.