Zapojení el. do koupelny

Od: Datum: 30.04.14 16:46 odpovědí: 11 změna: 01.05.14 07:10

Nad umyvadlem mám koupelnovou skříňku se světlem a zásuvkou, uvnitř je to dělané z jedné svorkovnice, k tomu jsem tedy od jističů přitáhnul 3x2,5 Cu, to si myslím může být. Potřebuju tam zapojit větrák, kdy mám vracecí vypínač (tango) a časovač pod vypínač CS3-4. Chci to udělat tak, že když budu chtít, tak cvaknu, rozjede se větrák a po nastaveném čase se vypne. Teď mi jde o to, jak to zapojit a jestli je nutné tahat k větráku dráty opět od jističů, kde to půjde stejně jako předešlý kabel + světelný obvod přes proudový chránič a nebo jestli je možné to napojit na světelný obvod? V obchodě mi řekli, že na ventilátor stačí 3x 1,5Cu.

V případě, že to nebude moct jít ze světelného obvodu, tak v podstatě kabel od jističe půjde rovnou do vypínače Tango (klasického zap/vyp) a z něj rovnou do světla. Pokud však ventilátor půjde napojit na světelný přívod, potom to budu muset řešit přes WAGO svorky, jak to tedy potom zapojit? Díky moc všem. Prosím neřešte to, že tomu nerozumím (to vím také) nebo to, že mám si na to vzít elektrikáře. Bude mi to zapojovat člověk z rodiny, ale chce to mít již připravené, aby to už jen zkontroloval. Já potřebuju dodělat omítky a tak to musím alespoň takhle dodělat. Předem děkuju.

Ještě se zeptám, z WAGO svorky se kabel vydělává pootočením? Já vždycky myslel, že se z druhé strany do té drážky vzadu zasune šroubovák, ale když jsem to zkoušel, tak ani ťuk.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: stonec
Datum: 30.04.14 19:09

Ventilátory se běžně zapojují na světelný obvod, s doběhovým relé bude potíž když nebude ve vypínači svítidla nulák a nebude se Vám chtít sekat od rozbočení nebo od rozvodnice, pak by bylo možné zapojit jej jednoduše paralelně ke svtidlu - svítí se větrá se, nesvítí se nevětrá se. Na přívod ke skříňce jak uvádíte ventilátor připojit nepůjde, bude pravděpodobně jištěn 16A a běžné vypínače jsou konstruované na 10A. Jsou různé druhy wagosvorek, otvor ve spodku slouží zpravidla na připojení se při měření, vodiče se uvolňují tahem s vykrucováním (v praxi pootáčením sem-tam). (Nutnost dodržet zóny, pospojení, chránič atd. ani zmiňovat nebudu)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektro
Datum: 30.04.14 20:03

Špatně jsem to popsal, nechci to připojovat ke skříňce, jen jsem popsal přívod ke skříňce, jestli je to OK aby tam byl přívod 3x2,5 a z toho rozbočka ve skříňce na světlo 3x1,5 a na zásovku 3x2,5 (obojí originál z výroby skříňky).

Dělám omítky, takže rovnou i novou elektriku. Přívody dělám do koupelny od jističů, kam mi potom ten elektrikář připojí proudový chránič. Jde mi jen o to, abych to správně natáhnul a nemusel to potom sekat znovu.

Takže jsetli jsem správně pochopil tak, že přes chránič půjde 3x1,5 před koupelnu kde bude krabička s WAGO svorkama, tam to půjde do klasického vypínače na světlo, z toho druhý 3x1,5 do druhého vypínače s časovačem odkud to půjde na ventilátor. Mám Tango dvojrámeček nastojato. První bude pouze světlo, druhé bude vracecí vypínač, kdy zmačknu, po stanovený čas poběží ventilátor a pak se sám vypne.

Jen mi stačí, jestli jsem to tak vymyslel dobře. Potom ještě na uzmemění smaltované vaničky sprchového koutu asi 4mm žlutozelenej až k jističům a chrániči že jo?

Přes chránič potom vlastně půjde kabel 3x2,5 do skříňky nad umyvadlem (1x zásuvka a 2x žárovky), druhý kabel 3x1,5 na světlo do koupelny, ze kterého bude vyveden ještě i ventilátor a 1x4mm na uzemění vaničky.

Od: elektro
Datum: 30.04.14 20:06

V podstatě a jednoduše chci jen vědět, jestli můžu ventilátor napojit od světel, nebo jestli musím táhnout od jističe (chrániče) zvlášť vlastní kabel pouze pro ventilátor s vypínačem a časovačem (3x1,5)

Od: elektro
Datum: 30.04.14 20:27

Jinak ventilátor mi vychází nad vanou ve výšce 240-250cm nad zemí v sádrokartonovém zkosení.

Od: elektro
Datum: 30.04.14 20:37

je to zóna 2 a vypínač bude umístěn venku vedle dveří do koupelny

Od: stonec
Datum: 30.04.14 22:13

"přes chránič půjde 3x1,5 před koupelnu kde bude krabička s WAGO svorkama, tam to půjde do klasického vypínače na světlo, z toho druhý 3x1,5 do druhého vypínače s časovačem odkud to půjde na ventilátor. Mám Tango dvojrámeček nastojato. První bude pouze světlo, druhé bude vracecí vypínač, kdy zmačknu, po stanovený čas poběží ventilátor a pak se sám vypne." Takto je to možné zapojit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 21:15
avatar

Když to řeknu drsně, tak kabel se neřídí spotřebičem, ale jističem a délkou připojení. Pokud je jistič 10A mlžete dát kabel 3x1,5, když je jistič 16A, tak kabel 3x2,5. Je to z toho důvodu, aby vám byl schopen přenést vypínací proud jističe.

Připojení můžete ze světelného obvodu.

Padla tu otázka nuly. Ona se blíží doba, kdy budeme nuceni do vypínače tahat nuly. Je to právě z důvodů zavedení LED zdrojů. Legrand má už u nových strojků vypínačů svorku pro nulu. Takže pomalu začne být jiný náhled na instalaci, ale jako vše to u nás potrvá a pojede se po staru.

Drát z klasické Wago svorky opravdu musíte vykroutit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 21:41

větrák můžete vytáhnout ze světel, běžně se to tak dělá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 30.04.14 21:50
avatar

Galérku se zásuvkou bych stejně jako ventilátor i světla v koupelně připojil na jeden světelný okruh, tažený CYKY 3x1,5 a jištěný 1B10, samozřejmě přes chránič.

Z waginy drát musíte vytočit, ta drážka z druhé strany je na fázovku ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektro
Datum: 01.05.14 07:03

Děkuju, takže jsem mohl natáhnout jeden třížilovej kabel, místo toho tam mám zvlášť tu galerku a zvlášť světlo a k němu teda dám ten ventilátor. Může to být takhle? (omlouvám se, nikdy jsem neuměl moc kreslit). Ten vracecí vypínač jsem obkreslil symboly co jsou na něm zezadu a schéma toho CS3-4 je takhle na krabičce. Obojí jak vypínač (vracecí) tak časovač budou dány v jedné instalační krabičce. Barevné čtverečky jsou wago svorky. Díky.

Od: elektro
Datum: 01.05.14 07:10

Samozřejmě, pokud bude mít ventilátor i svorkovnici na PE, tak připojím i PE

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.