Zpětný nájem nebo?!

Od: Datum: 30.04.14 13:31 odpovědí: 5 změna: 30.04.14 18:05

Dobry den, prosim o radu, bydlím v najmu platim každy měsíc k 20 dni. Od 20 chci dat za sebe náhradu, dnes sem se dozvěděla ze platím zpětně najem. Myslela sem ze platím dopředu, ze najdu náhradu 20 a mohu jid pryč. Ale majitelka chce po me zase najem ze se to platí zpětně. Ale kdyz sem se naštěvovala 30.7 tak sem dávala kauci a najem na 8 měsíc. Mam doklad. Pak zase sem posílala 20.9 atd. Tak to snad je dopředu ne?! Prosim o radu dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.14 13:40

Určitě ve smlouvě budete mít napsné, jestli se platí v 20. dni nájem na probíhající měsíc nebo na následující.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 14:31
avatar

Mám dojem, že nájem se platí (stejně jako zálohy na energie) za běžný měsíc. Zkontrolujte si, co máte ve smlouvě, případně, kolikrát jste nájem zaplatila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 14:37
avatar

Záleží na tom, co máte v nájemní smlouvě. Většinou se platí za měsíc, který zrovna běží (tedy ani zpětně, ani dopředu), ale pokud jste ve smlouvě podepsala něco jiného... A pozor, podle Nového Občanského Zákoníku jsou pro termíny plateb nájemného předem určité změny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 15:17

Nový OZ, § 2218: "Nájemné se platí měsíčně pozadu."

Starý OZ § 671 odst. 2: "Není-li dohodnuto nebo zvláštními předpisy stanoveno jinak, platí se nájemné ze zemědělských nebo lesních pozemků půlročně pozadu 1. dubna a 1. října, při ostatních nájmech měsíčně pozadu."

Ale vemte to prakticky: Pokud bydlíte od 30.7.2013 a odejdete 20.5.2014, může chtít majitelka max. 10 měsíčních nájmů (spíše méně o pár dnů, záleží kdy přesně začne bydlet a platit vaše náhrada). A také vyúčtovat služby a vrátit kauci.

doplněno 30.04.14 15:29:

Takže jestli máte nepřepracovanou smlouvu podle starého OZ (r.2013), pak podle toho, co píšete:

30.7.2013 - zaplaceno za srpen, 20.9.2013 - za září, 20.10.2013 - za říjen, ... 20.5.2014 - za květen

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 18:05
Zdravím. Je to jak píšete. Pokud jste zaplatila nájemné v den nastěhování a za dvacet dní další nájemné, pak platíte dopředu. To znamená, že pokud jste zaplatila poslední nájemné v dubnu, máte předplacený ještě celý květen (do 30).
Můžete majiteli předložit doklady o zaplacených měsících a v kalendáři s ním spočítat odbydlené měsíce.
Podle nového OZ Vám musí majitel vrátit kauci i s úroky alespoň ve výši zákonné sazby. Nevím, jak to je u starších smluv, ale domnívám se, že od ledna máte na úroky nárok. M
doplněno 30.04.14 18:10: Omlouvám se, špatně jsem četla. Pokud jste druhé nájemné platila 20. 9. pak jste platila na právě probíhající měsíc, proto máte nyní zaplaceno pouze do konce dubna. M
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.