Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, bydlím v panelovém domě, jsme vytápěni z blokové kotelny, v domě máme výměník.
Jak je to když bych chtěl vlastní boiler v bytě a ohřívat si vodu sám, je v tom nějaký problém?
Z hlediska výroby teplé vody a topení je postavena ekonomika na vlastnostech topné soustavy.V tom se projevuje i odběr,pokud by kotelna pracovala jen třeba pro jeden byt a ostatní si topili sami,pak by byla příprava teplé vody a topného media značně prodělečná.Také teplo se v bytovce šíří i do vedlejších bytů,pak by ten,kdo topí centrálně,prodělával.
Proto se mi jeví spravedlivé,když je dodávané teplo rozpočítáno i na byty,které ho neodebírají.Je to podchyceno i v stanovách.
JABRAKA
Ikdyž budte mít svůj boiler, budte povinnen se podílet na ohřevu vody tzv. základní složkou ve výši 30% a odvozenou od celkové spotřeby na ohřev (GJ) a vaší podlahové plochy m2 (resp. podílu).
Nebudu,nejedeme podle vyhlášky už dva roky,odsouhlasili jsme si ,že se TUV bude počítat z vodoměru,všem stejně.
Mě spíš zajímá jak je to s povolením ,yslím,jestli usí být nějaký projekt?
Povolení (pokud jste vlastníkem bytu) na úpravu trubek nepotřebujete.
Pokud ale nejste vlastníkem, je to otázka nájemní smlouvy a postoje vlastníka.
S elektřinou je to horší.
Požádáte dodavatele proudu o NT
Ale to není jen o zabudování HDO do rozváděče (často se s místem pro něj v panelákových rozvodech vůbec nepočítá), musíte mít přívod pro boiler, stykač... a pokud si pamatuji, musel jsem mít revizní správu, aby mi to připojili.
U nás ve městě se jeden byt takhle odpojil i od topení (vlastník-družstvo mu to povolil, byt byl v příízemí, na vlastní náklady odstranili radiátory a předělali elektroinstalaci), ale družstvo mu stejně účtovalo (nějaký snížený) paušál, protože jeho byt chtě-nechtě taky spotřebovával nějaké energie z okolí, stoupaček...
Pokud vím, soudí se s družstvem dodnes.
1) zjistit si, zda rozvodné závody jsou ochotné a zajistí níszký tarif ("noční proud") ve vašem bytě - bez toho je vlastní ohřev na nic.
2) někdo je vlstníkem (družstvo, město, vy) bytu, ten by měl jednat s dodavatelem TUV. Čistá žádost, že nepotřebujete TUV. Ideální by bylo, kdyby se neplatil paušál, ale pouze platba za odebrané litry/teplo, pak bych to vůbec neřešil.
3) koupit vhodný, nejlépe stojatý boiler, upravit elektro a vodo instalaci a je hotovo...
Moje zkušenost: při slušném chování lidí v domácnosti stačí 120L boiler pro 4 lidi v pohodě.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.