Hromosvod ...zakrytí

Od: Datum: 24.04.14 08:10 odpovědí: 11 změna: 27.04.14 10:06

Dobrý den, chtěl bych se optat, zdali hromosvodový drát můžu schovat fasádou..

Fasáda bude z minerální vaty nebo z polysterenu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.14 08:38
avatar

Tak to určitě ne. Žádný odborník vám to neudělá, a nebo udělá, ale nebude to odborník. Do prvního zásahu blesku to bude vypadat hezky, po něm budete dělat novou fasádu a kdo ví, jestli ne rovnou celkovou rekonstrukci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.14 08:43

Viděl jsem to na novém objektu. Drát v trubce a trubka v izolaci. Takže nějak to asi jde.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jackes523
Datum: 24.04.14 08:50

Skryté svody
Svody lze provést jako skryté, tj. uložené pod omítkou, jedním z těchto způsobů:

A) volně uložené v dutině (kanálku) světlosti aspoň 29mm, vytvořené ve zdivu (například nekovovou netříštivou trubkou uloženou v maltě, z drážky zakryté vnějším obkladem)

B) pevně uložené v betonové konstrukci nebo zabetonované v drážce ve zdivu

Skryté svody se však nesmějí ukládat do dilatačních spár. Při provedení podle bodu A)vodič musí být na horním konci svislého úseku pevně zachycen (zakotven).
Zkušební svorky skrytých svodů musí být přístupné, a proto se uloží do skříněk umístěných tak, jak je uvedeno v článku 78.

Článek 67 upravuje provedení svodů tak, že pokud se nejedná o celistvý vodič, musí být jeho spoj proveden (vyjma svářených) tak, aby byl přístupný.

Odkaz: http://elektrika.cz/data/clan…skryty-svod-podle-csn-34-1390

Ohodnoceno: 0x
 
Od: frco
Datum: 24.04.14 09:31

Proč schovávat hromosvod do zdi,podle mě je lepší ,to ale záleží na typu střechy,ho svést na svod okapu.Je na něj vidět,nemusí se umístovat nějaká skřínka na měření(rozpojitelný kontakt)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.14 13:26
avatar

Dory den, odbornici to nedoporucuji. po uderu blesku je ptevdepodobne, ze se Vam vytrhne i kus fasady.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 25.04.14 00:44

Zdravím

Dělá se to běžně. Svod se nasune do trubky, aby měl drát volný pohyb při úderu blesku. Dělal jsem hodně hromosvodů a zatím nikdo přímý úder neměl. Je to hlavně kvůli pojišťovně. I když budete mít hromosvod podle normy, stejně vás chrání na 90 %. Když to buchne, tak svodový proud blesku si stejně půjde kudy se mu bude chtít. Tím nezvažuju ochranu proti blesku, spíš aplikuju zkušenosti. Klidně dejte svodové lano (nebo spíš drát) do fasády.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sss*
Datum: 25.04.14 08:32

děkuju za odpovědi. a co by to mělo být za trubku?

Datum: 25.04.14 08:13
avatar

Ano lze to takto ,dokonce se to tak dělá! Jednou šel drát husím krkem zasekaným do stěny,resp ppřichyzeným na zdivu a pak omítnutým, a v dalších případech šel aludrát v bužírce (prý novinka-když je v bužírce nemusí být husí krk) do polystyrenu v zateplovačce (do vyříznuté drážky,zafouknout pěnou,pod stěrku s perličkou a rajputz)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 25.04.14 22:07

Zdravím

Aby ten drát měl možnost se trošku pnout. Nepřemýšlejte o tom. Když příjde ten blesk, který není podle normy, tak vás nezachrání nic. Ale to se vám skoro stoprocentně nestane. Normálně dejte trubku do fasády, protáhněte vodič a to je vše. Trubku doporučuju tak aspoň 25 ku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.14 06:00

Skryté vedení se dělává, problém je v tom, že vysoce pravděpodobně do něj nikdy sice nebouchne, ale když se už tak stane, tak zase vysoce pravděpodobně z té fasády vyběhne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 27.04.14 10:06

Zdravím

On je hlavní problém v tom, že se před vlezem drátu do trubky musí dát odkapáváček, jinak trubkou protéká při dešti po drátě voda a nebo kape na fasádu (většinou dáváme třmínek, po kterém voda steče bokem). Při těžkým úderu vám stejně ulítnou střešníky. Aji v té fasádě se trubka musí upevnit, že se buď zaseká a nebo příchytkama. Běžný blesk to má vydržet. Proto se drát do trubky dává volně aby zapružil.

doplněno 27.04.14 10:09:

Lepší je použít pevnostní červenou trubku s černým vnitřním vyztužením, která pokud není na slunci vydrží víc, ale používáme i běžnou trubku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.