Dekret na byt

Od: Datum: 22.04.14 22:29 odpovědí: 8 změna: 23.04.14 14:56
Dobry den.Chci se zeptat,mam dekret na byt,v roce 1986 jsem ho koupila a ted mam financni problemy a musim se vystehovat,mam pravo ten byt prodat?nejakou roli tam hraje drustvo.moc dekuji
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 22.04.14 22:51
avatar

Dobrý den, myslím, že nejste vlastníkem bytu - tím bude to družstvo. Vy jste asi koupila jen užívací právo nebo podíl v družstvu (dekret). Musíte se zeptat na družstvu, jestli bude souhlasit. Zdravím!

doplněno 22.04.14 22:53:

Požádala jste si o převod bytu do vlastnictví a jste zapsána v Katastru nemovitostí?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pohan
Datum: 22.04.14 22:52

Musíte zejmána sdělit, zda máte družstevní byt nebo obecní/státní, podnikový. Pokud družstevní, pak jste vlastníkem družstevního podílu (a nejspíše nemáte "dektret na byt"), který můžete prodat za cenu, kterou vám kdo dá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.14 23:16
avatar

Jde-li o družstevní byt, nemůžete jej prodat, byt stále patří družstvu. Prodat byste mohla pouze družstevní podíl. Podle mne může hrát roli i důvod, proč se z bytu musíte vystěhovat. Pokud je to např. nucené vystěhování pro dluh na nájemném, pochybuji, že Vás družstvo nechá podíl jen tak prodat (použilo by jej na úhradu dluhu).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.04.14 07:55
avatar

Dekret na byt, dříve zajišťoval držiteli dekretu právo bydlet v bytě za regulované nájemné na dobu neurčitou..

Regulované nájemné již bylo zrušeno a tak osobně nevidím význam v prodávání dekretů na byt, já bych si ho tedy nekoupila...

Musíte si ujasnit, kdo je majitel bytu, jestli vlastníte družstevní podíl nebo jste tam jen v nájmu.. Prostudujte smlouvu, kterou k bytu máte.

doplněno 23.04.14 07:58:

http://obcanske.juristic.cz/164516/

doplněno 23.04.14 08:48:

JJ je to tak, jak píše @magdon - pokud jste členem družstva, tak poté, co byt družstvu odevzdáte, to se s Vámi vyrovná. Záleží na výši dluhu a hodnotě členského podílu. V této situaci, již sama s bytem nakládat nemůžete.

doplněno 23.04.14 15:53:

Tak to družstvo přece musí mít nějaké stanovy, kde by se toto mělo upravovat. Četla jste je? Nebudete mít nárok na vypořádání podílu v tržní ceně, ale právě ve výši stanovené tak, jak je to uvedeno ve stanovách nebo v obchodním zákoníku § 233. - pokud není Váš dluh vyšší, jak už tu bylo uvedeno.

Je smutné, když většina lidí nechá své dluhy zajít tak daleko..

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luckakata
Datum: 23.04.14 08:11
vlastnikem na katastru je bytove druzstvo.vznikl dluh na najmnem,a do 30.4.se musim vystehovat,jinak to bude s PČR,a soudne exekuce :(.jde mi o to ze odejdu bez niceho,kdo dostane ten byt?preci my musi dat nejaky podil.?
Datum: 23.04.14 08:38
avatar

Pokud je Váš dluh (i s případným penále) menší, než podíl v družstvu, mělo by Vám družstvo vyplatit rozdíl. Pokud je naopak větší, počítejte s dalším vymáháním toho rozdílu.

doplněno 23.04.14 08:40:

Kdo ten byt po Vás dostane Vás nemusí zajímat. Byt není Váš a nemáte do toho co mluvit, natož s ním jakkoliv nakládat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.04.14 13:39
avatar

Souhlasím s Magdonem: Je-li dluh na nájemném nižší, než hodnota družstevního podílu, vyplatí Vám BD rozdíl. A je-li dluh vyšší, bude po Vás (případně i exekučně) zbytek dluhu.

Byt patří družstvu, takže je jen a jen na něm, komu byt přidělí po Vás.

Nebylo možné se BD dohodnout na splátkách dluhu? Jste stále členkou družstva, nebo Vás družstvo vyloučilo?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luckakata
Datum: 23.04.14 14:56
dluh je 200tis :(,prave ze me vyradily z clenstvi!meli by mi dat nejaky penize abych mela na nejaky podnajem,na zacatek znova zacit nekde jinde?

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.