Je zdravotně závadný slévarenský písek

Od: Datum: 20.04.14 09:35 odpovědí: 10 změna: 22.04.14 17:50

Dobrý den,

je slévarenský písek zdravotně nezávadný?

Rekonstruuji starý panelákový byt respektive podlahy. Složení podlahy bylo následující - staré parkety byly přilepeny na hobře asfaltem, pod hobrou položen papír a pod papírem cca 4cm jemného slévárenského písku. Měl jsem v plánu hobru s asfaltem a papír odstranit. Do slévarenského písku udělat rošt z latí a hobru nahradit OSB deskami. Pokud by jste mi nedoporučili tam písek nechávat nahradil bych ho keramickým kamenivem Liapor 1-4mm. Jedná se mi šetření peněžních prostředků pokud by byl slévárenský písek v pořádku.

Děkuji za odpověď !

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 20.04.14 09:43

Dobrý den, nevím, zda si jste vůbec jistý, že se jedná o slévarenský písek a jaká zdravotní rizika očekáváte, ale obecně o závadnosti písku jsem zatím neslyšel. Jíst ho asi nebudete a nějaké výpary nebo radioaktivita z něho nebudou. Já bych to neřešil. Zdravím!

doplněno 20.04.14 10:27:

isteron - tazatel již asfalt odstranil. Ten písek bude OK a v těch OSB deskách je nějaké pojivo, ale mělo by to být také neškodné.

doplněno 20.04.14 12:30:

kutil - a kdo Vám dá jistotu, že se za pár let neukáže, že je třeba i ten Liapor závadný? Nikdo.

Ohodnoceno: 0x

Od: isteron
Datum: 20.04.14 10:02

Asfalt do bytu? To by bolo horšie ako piesok !

Datum: 20.04.14 10:09

"Asfalt do bytu?..."

Parkety se lepily asfaltem zcela běžně ještě poměrně nedávno. Jsou tak dělané například všechny podlahy ve starších panelácích.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.04.14 10:25

Slévárenský písek určený pro odlévání do písku je neškodný, dokud se na slévárně neupravuje pro potřebu slévání, t.zn.přimíchávají se do něj některé komponenty z technologických důvodů.Na př.melasa, chemicky vyrobená pryskyřice a pod.

Od: kutil*
Datum: 20.04.14 12:27

Mám právě obavu, aby to nebyl starý slévarenský písek, kterého se slévarny zbavují a tak se jedná o vhodný materiál pro stavby jelikož nic nestojí, což se prý tak běžně dělávalo. Prý to dnes není doporučováno z hlediska vyzařování. Tak nevím. Jedná se mi hlavně o to, zda se z toho nemuže nic uvolňovat nebo vyzařovat? V bytě budu trávit docela dost času a myslím i do budoucna ohledně dětí. Stará hobra s asfaltem každopádně půjde z domu. Pokud by s tím měl být problém raději ho nahradím již zmíněným Liaporem.

Děkuji za odpovědi !

Datum: 20.04.14 10:51

Slévárenský písek je takový nějaký ostřejší, má tmavší barvu, lépe drží tvar, ale hlavní rozdíl proti normálnímu písku je v tom, že je do něj přimícháno pojivo. Často to bývá vodní sklo.

Myslím že ho klidně můžete použít. Když jsme rekontruovali podlahu v domě mých rodičů, pak jsme použili právě slévárenský písek, který měl soused na dvorku.

Datum: 21.04.14 19:43

ještě v roce 1976 (zda později, nevím) se jako podklad plovoucích podlah v panelácích používala škvára z elektráren a to ne odleželá, ale čerstvá - a o té jsme už taky něco četli, dodnes ji mám po nohama; slévarenský písek se přimíchával do malty na omítky, minimálně vnější a často i na vnitřní omítky, takže písku se nebojím

Datum: 22.04.14 08:54

"ještě v roce 1976... ... se jako podklad plovoucích podlah v panelácích používala škvára".

Akorát, že plovoucí podlahu vymysleli až v roce 1977 ve švédské společností Perstop a na trhu se objevila v roce 1984 :-P

Datum: 22.04.14 17:50

už tehdy složení podlahy - škvára, izolační asfaltový papír, hobra a na to lepeny parkety, někdy asfaltem, jindy už lepidlem na parkety, už tehdy to byla plovoucí podlaha, sice v jiném složení ...

Datum: 21.04.14 20:30

Písek by měl být v pohodě. Horší to bude se škvárou. "Radonové domky" byly postaveny ze škvárobetonových tvárnic ze Svatoňovických dolů. Před válkou se tam těžilo rádium, po válce uhlí. Uhlí se spálilo a zůstala škvára. A hádejte co v ní.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.