Jak na plíseň za špajzem?

Od: Datum: 18.04.14 16:22 odpovědí: 9 změna: 29.12.15 13:41

Zdravím všechny!

Minulý rok jsme předělali kuchyň v zatepleném paneláku. O nějaký měsíc později jsme zlikvidovali původní špajz - takový ten rohový do stropu s jednou bočnicí, dveřmi a dvířky. Místo něj jsme dali o něco nižší skříň se všemi stěnami. Původní větrací průduchy jsem nechal tak jak leta byly - tedy mírně zacpané molitanem a polystyrenem tak, aby úplně netáhlo, ale aby přeci jenom trochu chladu vpouštěly. Bohužel jsem po cca 3/4 roce našel zeď za špajskou úplně plesnivou. Trochu to chytla i boční zeď, ale hlavně je to kolem spodního průduchu a hraje to různými barvami. Plánuju to vzít Savem, oškrábat, znovu Savem a pak možná nějaký nátěr proti plísním. To by snad mohlo zabrat. Nevím ale co s průduchy. Skoro si říkám, zdy by nebylo nejjednodužší je úplně a pořádně uzavřít. Sice nebude špajz nijak ochlazován, ale snad to přestane splesnivět. Máte s tím někdo zkušenost? Jak to nejlépe vyřešit?

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.04.14 16:54

Problém je v tom, že jste krom zateplení osadili nová těsná okna. Takže nevětráte a plesnivíte. Standardní postup.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.04.14 17:06

Okna i zateplení bylo děláno před několika lety a do výměny špajzu za celouzavřený nebyl problém. Větráme poměrně často. Problém je dle mého v nové špajzové skříni, která byla těsně u zdi a vzduch pronikající původními průduchy (hlavně v zimě) příliš ochlazoval stěnu za špajzem a díky špatné cirkulaci vzduchu to tam začalo plesnivět. Aspoň takto si to vysvětluji. Na druhou stranu zateplených paneláků je habaděj a rekonsturovaných kochyní v nich také, takže určitě už někdo podobný případ musel řešit a třeba i úspěšně vyřešil. Jako nejlepší se mi zatím jeví úplná likvidace původních průduchů. Aspoň tím vyřeším ochlasování zdi a snad to pomůže.

Datum: 18.04.14 17:23

Půjde špajz odtáhnout dál od zdi?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.14 20:11

Jistě, momentálně je pryč. Jinak bych neviděl celý rozsah toho průšvihu.

Datum: 19.04.14 05:38
avatar
Problém jste přesně definoval sám. Špatná cirkulace vzduchu za skříní.
Bylo by možné, pokud to skříň přežije, odstranit aspoň tu zadní stěnu skříně. Případně i tu boční. Vrátit to do osvědčeného řešení.
To odtažení od zdi by muselo být značné, aby za skříni dobře větralo. V kuchyni většinou tolik místa není.
Uvažte, zda by nestačilo tu skříň větrat jen otvory nahoře a dole, a průduchy přes panel dobře utěsnit. Samozřejmě záleží na povaze potravin skladovaných ve špajzu.
Studený vzduch pronikající otvory v panelu způsobuje na studených stěnách za skříní srážení vlhkosti v kuchyňském vzduchu, které se nedá vyhnout.
Po ucpání děr by zateplené
stěny za skříní při dostatečné mezeře už neměly vlhnout.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.14 09:30

Zdravím . Já bych ještě dodal , že va špajzu vždycky maluji pouze vápnem. Popravdě nevím složení nových moderních barev , ale už to mám tak nějak zažité.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucief
Datum: 29.12.15 11:28
Dobrý den chtěla bych se zeptat jak jste problém nakonec vyřešil.Máme totiž ten samý.Pruduchu jsme vyplnili novinami a zadelali.Také jsme dali jinou skříň a pořád se nám plíseň opakuje.Strikame savem barvu jsme použili také protiplisnovou a porad je to na nic.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.15 12:54

Jak v kuchyni větráte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 29.12.15 13:41

Minulý rok jsme tento problém řešili u tetičky v paneláku. Také si nechala udělat novou skříň - špajzku se 4 stěnami a výsledek- pořád plíseň. Ze skříně se vyřezala záda a bok sousedící s obvodovu stěnou. Kostru skříně jsme nechali neporušenou. Průduchy v panelu zůstaly otevřené a navíc se do čelní strany skříně vyřezalo 3x větrání nahoře a 3x dole. Jsou to takový kulatý plastový sítka. Na průduchy v panelu manžel udělal posuvné šoupátko a teta si reguluje přísun studeného vzduchu.

Je bez plísně , spokojená a pořád pohledem může kontrolat dříve plesnivějící stěny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.