Prodej bytu

Od: Datum: 16.04.14 11:16 odpovědí: 12 změna: 17.04.14 19:48

S přítelkyní jsme si v roce 2012 koupily do osobního vlastnictví byt 2+1 s členským podílem v bytovém družstvu.

Každý jsme zaplatily stejnou částku - tedy já i přítelkyně jsme daly polovinu ceny bytu. Po zaplacení částky se byt napsal na přítelkyni.

Od 1.9.2012 je byt oficiálně náš. Nastěhovali jsme se až někdy kolem 1.10.2012.

Teď přítelkyně přišla s tím, že se chce rozejít a že, by chtěla prodat byt ! ! !

Může něco takového udělat? Když tam máme oba dva trvalé bydliště. Byt je psaný na přítelkyni. Nejsme manželé.

Já nesouhlasím s prodejem bytu a nemám možnost kam bych jinak hned šel.

Co můžu teď dělat a nebo kam se mohu obrátit a jak mám postupovat dál?

doplněno 17.04.14 00:26:

Doplnění otázky : Mám tuto smlouvu, kde je uvedeno :

Dnešního dne uzavírají v souladu s ustanovením § 230 zákona č. 513/1991 Sb. Obchodního zakoníku a v souladu s ustanovením § 51, § 491 ods. 2 a § 853 zákona č. 40/1964 Sb. Občanského zákoníku tuto : Smlouvu o převodu členských práv a povinností k bytovému družstvu a práva k uzavření nájemní smlouvy k družstevnímu bytu.

Je tam pak dále napsáno, že polovinu peněz dávám já a druhou polovinu partnerka.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.04.14 11:41
avatar

Upřesněte pojmy - máte byt v osobním vlastnictví (potom nechápu, proč nejste majiteli oba dva, s podílem 50:50) nebo jste koupili družstevní podíl? To je celkem velký rozdíl.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.14 12:09
avatar

Chápu-li to tak jste koupili družstevní byt a nechali ho přepsat do os. vlastnictví. (u nás se to po splacení anuity také tak dělá) Nechápu, proč na katastru nejste zapsaný jako spoluvlastník (jedině, že by jeden složil peníze a druhý si bral hypotéku, pak banka trvá na jednom vlastníkovi). Trvalé bydliště nic neřeší, můžete přítelkyni vyplatit a byt si nechat vy, pokud na to přistoupí, nebo byt prodá bez vašeho souhlasu (nikde není psáno, že jste složil peníze) budete rád když vám to zaplatí a ani to by nemusela. Nevím zda by šlo aby když ji vyplatíte vám byt darovala, nebo zda ho budete muset koupit. Právník něco stojí ale nic jiné vám nejspíš nezbyde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.14 15:46

Máte bytové družstvo tedy, žádný byt nevlastníte, Vlastníte pouze podíl v družstvu.Podíl v družstvu je psán na bejvalku jak píšete. Máte tedy smůlu obchodní podíl prodá a vy do toho nemáte co povídat.Bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jojo*
Datum: 16.04.14 15:58

Já bych ještě doplnil, že pokud přítelkyně prodá podíl v družstvu, pak vám nemusí dát ani korunu. Záleží jen na tom, zda máte sepsanou nějakou smloubu o zápůjče hotovosti nebo jiné ujednání. Holt jste nejspíše trochu naletěl.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: auto®
Datum: 16.04.14 18:01
Proc by mel naletet? Baba se s nim chce rozejit a ne ho okrast o pul bytu. U druzstevniho vlastnictvi skutecne byt muze vlastnit jen 1 svob. clovek nebo manzele v SJM. Pritelkyne ma v ruce vsechny trumfy. Drzim palce. Snad jste si pred casem vybral spravne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.14 19:40
avatar

pokuste se tedy byt odkoupit, co jiného dělat . . . družstevní byt v OV je trošku neobvyklý/nejasný pojem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 16.04.14 20:10

Asi se mýlíte, byty v osobním vlastnictví neexistují, jste členy družstva. Či je to už SVJ? Pokud není nějaká smlouva, proč by nemohla prodat, ale družstevní podíl? Ujasněte si to. Obrátit se můžete na soud.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.14 20:46
avatar

bussy a kdo tedy vlastní byt v SVJ zapsaný v KN? není to nhodou fyzická osoba - majitel? proč vy vlastně neuznáváte pojem OV, nejde spíš o právničinu . . . . Dům taky není OV?

doplněno 16.04.14 20:53:

jéjej, tu se někdo rozvášnil s bodováním :-D

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 16.04.14 21:09

Možná je to v Ostravě, obecně OV, ale osobní vlastnictví padlo s komunistama, neexistuje. Berte to jako fakt.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 11:57
avatar

Tak to nevím, jsou byty obecní OB, byty družstevní a byty v osobním vlastnictví OV (s komunistama padl byt státní), u bytů v OV dům založí družstvo vlastníků. V Brně to tak je, OV je na katastru zapsaný jako výlučné vlastnicví majitele a družstvo vlastníků je proto, že se lidi musí domluvit třeba na oknech aby každý neměl jiná.

doplněno 17.04.14 13:43:

No dobrá načetla jsem i Ústavu a máte pravdu, je to ale podle mého chápání jen hra se slovíčky. Byt je ve vlastnictví (zrušeno jen to slůvko osobní). Snad jsem to pochopila, dík.

Př. panelák 32 bytů-dřív celý družstevní a kdo splatil anuitu mohl si zažádat a byt převedl do (osobního) vlastnictví, tak je 20 bytů v paneláku stále družstevních a 12 ve vlastnictví (majitel bytu platí daň z nemovitosti a je zapsaný na katastru jako vlastník bytu), dům stále spravuje to stejné družstvo jako dřív, vlastně se nezměnilo nic, jen když chci byt prodat nemá s tím již družstvo nic společného, neprodávám podíl v družstvu ale svůj byt. Když čtu inzerci tak je tam stejně napsané byt v OV, byt družstevní, vyměním OB.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 17.04.14 13:03

Kdo hledá - najde. Či jinak, ve které současné normě je toto používáno? Ústava to neznáá. Doby socialistického ...osobního jsou pryč. OV - uspokojující hmotné a kulturní potřeby občanů, kteří je nabývali za peníze získané prací blablabla. Načtěte si OZ po převratu 1989, ono tam není!

doplněno 17.04.14 13:58:

lidus, ale když ono právo je hra se slovíčky, že? Mě nezajímá inzerce, co se kde píše, to může psát kdekdo, aniž o tom cokoli ví. Důležitá je teď účinná norma. Ono i o.z nepoužívá některé pojmy dle starého OZ. Je třeba si zvykat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 19:48
avatar

bussy vyše příspěvky jsou o ničem. Vlastncitví bytu fyzické osoby zapsané v KN nelze popřít, což de facto děláte. Chcete tedy jen pojem vlastnictví, tak tedy budiž, ale vyše příspěvky vyznívají, že osoba nemůže vlastnit byt, což je totální blud všech bludů. Je to všeobecne zaužívaní lidový pojem (OV), za který Vás nikdo nebude opravovat, tedy komě buss.

Současná podoba OZ je asi taková že i renomovaní právníci mají problém s výkladem a to jsme my všichni občané strašně chtěli (sarkazmus) pro pomalieji chápavé.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.