Vadný elektroměr?

Od: Datum: 13.04.14 21:34 odpovědí: 8 změna: 14.04.14 10:50

Zdravím, přišlo mi vyúčtování el. energie z chalupy, kdy jsem se nestačil divit...částka několikrát násobně vyšší než skutečná spotřeba. Případný černý odběr ze stran souseda nehrozí - chalupa je na samotě. V rozvaděči mám elektroměr značky Křižík vyrobený v roce 1928. Čezu nevěřím, že ho vyhodnotí jako vadný a já zaplatím za jeho ocejchování...nebo je ještě jiná možnost? předem díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: au1
Datum: 13.04.14 21:38

na elektroměru je co? byl jste se na něj dívat? sedí spotřeba na elektroměru s fakturou?
nám se totiž něco podobnýho stalo s plynem, prostě udělali odečet odhadem, a poslali fakturu na 35 000 Kč se splatností do 2 týdnů, komici :D

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardalive5*
Datum: 13.04.14 21:46

cifry souhlasí, spíš mám podezření, že si dělá co chce...takový artefakt ...

Datum: 13.04.14 22:36
avatar

Chce to jednoduchou věc. Když odjíždíte z chalupy, tak vypnout hlavní jistič a zapsat si stav. když přijedu zapnout hlavní jistič a překontrolovat stav. Pokud nesedí, tak se někdo připojuje.

Píšete částka několikrát vyšší než skutesná spotřeba. Jak máte zjištěnou skutečnou spotřebu?

Cejchování platí ČEZ, ale neprovádí ho. Jen se divím, že by starý dokrý Křižík mšřil špatně.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: auto®
Datum: 13.04.14 23:27
Zkuste nejak prokazat, ze je elektromer vadny. Pri prijezdu a odjezdu fotografujte stav. Vyplati se to. Pokud pozadate o kalibraci, odvezou elektromer, udelaji s nim buhvico a nakonec ho sesrotuji, protoze byl stary a nepouzitelny. Nebudete mit zadny dukaz a to je bezny postup, pokud si na to nedate pozor a vyslovne musite chtit jiny postup. Nemate moc sanci po pravde.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 07:27

Dobrý den, napřed jeden dotaz - vypínáte hlavní jistič před elektroměrem při odjezdu? ( pokud nemáte na chalupě lednici nebo podobný spotřebič, který vyžaduje stálé napájení, je to nejlepší způsob, jak se vyvarovat nežádoucího odběru ). Jinak zkuste tento jistič vypnout a kotouček elektroměru by se měl pomalu dotočit do polohy, kdy je vidět v okénku ta černá značka na něm a zůstat stát. V opačném případě je něco špatně ( nemusí to nutně být ten elektroměr, obecně se nestává, že by se sám od sebe točil, pokud přes něj neprotéká proud ). Jako další krok bych zvolil zapnutí hlavního jističe a vypnutí všech(!) spotřebičů - opět by měl elektroměr zůstat ve výše popsané poloze. Pokud se tak nestane, tak zkontrolovat, zda nezůstává zapnutý nějaký spotřebič ( vypínat jednotlivé jističe v domovním rozvaděči atd.). Další jednoduchá kontrola je možná zapnutím nějakého spotřebiče se známou spotřebou - nejlépe nějaký tepelný, který má větší příkon ( ale takový, který není vypínaný nějakým vnitřním termostatem), nechat jej zapnutý nějakou určitou dobu ( 1 hodinu) a poté odečíst naměřenou hodnotu na elektroměru, která by se neměla lišit od vypočtené ( kW x h ). Je ovšem nutno počítat s určitou nepřesností, protože ten udávaný příkon je závislý na napájecím napětí, které je v určité toleranci ( +-10% ), ale pro zběžnou kontrolu to postačí. Pak je možno též zakoupit elektroměr odpočtový ( myslím, že nějaký takový levný do zásuvky prodává např. Hutterman ) a pak opět porovnat údaje. ( Také není od věci napřed vyzpovídat děti, zda si neudělaly nějakou párty, kdy si přitápěly sporákem atd. ). Předpokládám, že odečet opravdu souhlasí ( jednou se mi stalo, že jistá paní si stěžovala na vysokou spotřebu a pak vyšlo najevo, že nahlásila spotřebu včetně toho údaje za desetinnou čárkou jako celé kWh. ) Pokud zjistíte velkou neshodu při výše uvedených kontrolách, nahlašte to jako poruchu a požadujte kontrolu elektroměru ( měl by mít též platný cejch ne starší než 10 let ). Zdraví Jirka.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 07:28

Ten elektroměr rozhodně není vyrobený v roce 1928! To je rok založení firmy Křižík !

Energetici většinou po 5-ti letech elektroměry vyměňují. Takže může se stát, že je na elektroměru nějaká vada, ale je to málo pravděpodobné.

Pokud rozumíš elektrice, tak si zkontroluj celou elektroinstalaci. Nasimuluj to že odjíždíš, všechno nastav jako když opravdu odjíždíš a dívej se na elektroměr jestli připočítává.

Ideální je zapisovat si stav elektroměru třeba 1 krát týdně a nebo při příjezdu a odjezdu. Podle toho můžeš vyhodnotit, kdy se spotřeba na elektroměru objeví.

Taky není špatné udělat přepadovou kontrolu v týdnu. Pokud tam jezdíš pouze na víkendy, tak tam vlítni minimálně jednou přes týden. Třeba si místo někdo vyhlídl a ví, že tam má přes týden klid a na víkend se musí přesunout jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 14.04.14 10:00

Nechcete přece říct, že je tam elměr od r. 1928 nebo tak starý? Dyť se vyměňují, cejchovní lhůta! Vypínáte přívod? Zapněte žárovku, nebo něco u čeho znáte příkon a měřte. Reklamoval jste?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 10:50

Bohužel, pokud souhlasí údaj na elektroměru s odečtem na faktuře, tak zaplatit musíš. Určitě se zeptej minimálně po telefonu u dodavatele elektřiny jaké jsou možnosti (rozložení platby na několik splátek).

Na faktuře je uvedený odečet elektroměru a dále kód odečtu (podle toho poznáš jestli skutečně hodnotu odečítali a nebo ji stanovili pouze odhadem).

Taky od odečtu elektroměru už uplynula nějaká doba a podle hodnoty odečtu na faktuře a aktuální hodnoty na elektroměru můžeš zkusit vypočítat spotřeba za uplynulý čas.

Každopádně nevím jak moc jsi elektricky zdatný a jak moc se vyznáš. Nejlepší je pozvat si nějakého kamaráda co elektrice rozumí a má nějaké měřící přístroje. Ten ti může pomoct najít důvod zvýšené spotřeby.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.