Rady, postupy k výstavbě pergoly

Od: Datum: 13.04.14 20:49 odpovědí: 7 změna: 17.04.14 08:41
avatar

Dobrý den,

jmenuji se Michal Bauer a v současné době studují 2. ročník Vyšší odborné školy zahradnické Mělník, obor Zahradní a krajinná tvorba.

Chtěl bych se zeptat na Vaše postupy, rady a konstrukčně-technická řešení k mému projektu:

Jedná se o dvojici teras - dřevěná a dlážděná, které jsou odděleny opěrnou zdí a zábradlími. Stavba je umístěna v kopcovitém terénu. Nad dlážděnou terasou bude vztyčena pergola. Zadání posila v příloze.

Cílem projektu je konstrukční řešení, zejména pergoly a volba materiálu.

a) Jaké mám zvolit materiály a jejich ochranu před vnějšími vlivy?
b) Jaké mám zvolit vhodné rozměry pergoly? - vazníky, sloupky aj.
c) Jaké prvky by měl každý výkres obsahovat - legenda atd.?

Je to cvičný projekt. Děkuji za Vaše postupy, rady a případnou pomoc. Michal BauerSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: host*
Datum: 13.04.14 21:33

Není uvedeno, jak vysoká bude opěrná zeď, ale zřejmě to bude nejdražší z celého projektu. Musí dlouhodobě udržet tlak vrstev zeminy nad zdí. Hodila by se ze žulových balvanů, ale zřejmě budeš z estetického i přírodního hlediska chtít použít místní kameny, aby se nelišily od místních podmínek. Ve vápencové krajině vápence, v žulové žula, v ... atd.

Zeď musí být dostatečně pevní a jak máš uvedeno i odvodněná dobrou a funkční drenáží.

Degradace materiálu vlivy počasí je u kamenů malá, kovy by chtělo mít žárově pozinkované a dřevo upevněné tak, aby ho bylo možno v průběhu času a poškození časem a vlivy klimatu snadno vyměnit. Dřevěné sloupky nezakotvovat přímo do betonu nebo dlažby, ale na ocelové patky nad zemí, upevněné šrouby (opět poznkovanými) s maticemi.

Na nátěry a impregnaci dřeva je mnoho přípravků, zvol nějaký neškodný pro přírodu i při oplachu dřeva deštěm i při budoucí likvidaci spálením. Mnohé impregnace obsahují různé protiplísňové a protihoubové chemikálie, které se mohou dostat do půdy a ohrozit rostliny a živočichy. Různé oleje jsou drahé, ale méně škodlivé.

Druh dřeva zvol místní i když třeba nevydrží tolik jako tropická dřeva. Za prvné chráníš deštné pralesy, ušetříš přírodu tím, že dřevo necestuje zdaleka a za druhé použiješ přirozený materiál z místa stavby pergoly. Trvanlivost dřev zřejmě znáš ze školy, počítej s tím, že se mohou časem a sluncem kroutit a rozpraskávat, ale i to je krásné - je to přírodní materiál.

Opěrnou zeď můžeš osázet nějakými plazivými rostlinami nebo skalničkami, které se dobře udržují, případně na dolní terasu vsaď skalník - aster, udělá plochou stěnu, okrasnou svým tvarem a v zimě plodem (červené kuličky) a zároveň zpředu částečně zakryje zábradlí na horní terase.

Místo dlaždic je možné použít ploché kameny, tak zvané šlapáky a mezi nimi nech prorůstat nízkou zeleň odolnou proti pošlapání a která se moc nerozrůstá.

Pergolu ne možné nechat porůst vhodným druhem pnoucích rostlin, známé psí víno, loubinec a další podobné rostliny, znáš ze školy. Břečťan ne - drží se v něm prach a při manipulaci s ním se nezadržitelně kašle. Vinná réva se musí udržovat, vistárie (vistaria sinensis) má krásné fialové hrozny květů, ale jenom několik dnů v roce.

Jestli budeš chtít, můžeš své dílo na ukázku zveřejnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.04.14 22:23
avatar

Dobrý den,

jedná se o cvičný školní projekt, takže financemi jsme neomezeni. Děkuji za Vaše hodnotné rady, avšak převážně jste psal o ozelenění pergoly. V tomto projektu jde o pochopení a moji první stavební výkres pergoly. Především o konstrukční a materiálové provedení - sloupy, vazníky atd. Projekt mohu ukázat ve finálním provedení jen papírově, nepracuji, ale studuji.

Od: host*
Datum: 14.04.14 06:49

Obrázek c) nahoře je nějaké zaoblení nějakého trámku či co? 11 x 7 cm...? A tříciferná čísla 341, 342, 343..? Vypadá to jako mapka s vrstevnicemi.

Stavební prvky pergoly:

Ocelové patky: do googlu si zadejte klíčové slovo pro vyhledávání "ocelové patky" případně vám přímo nabídne "ocelové patky pro pergoly" a najde vám hodně inspirativních obrázků patek i způsobů ukotvení svislých sloupků - dřevěných hranolů.

Dřevěné hranoly se prodávají už vysušené, některé i napuštěné impregnací (světle zelené) a některé i hoblované. Smrk, levnější borovice nebo dražší modřín. Dub, buk nebrat. Jsou drahé a těžké. Z některých trámků (borovice) může vytékat smola, pozor na umístění v místech, kde by se mohli opřít lidé (a umazat se). Smolné čerstvé dřevo déle vydrží (například do plankových plotů apod.).

Na obrázku máte naznačené zpevnění přes horní rohy. Pokud bude pergola hustě porostlá, nebo dokonce pokrytá nějakou stěnou (rákos, hustu porost, pletivo, apod.), bude klást odpor větru a může vítr nabírat jako plachta a větrem se pokácet. Pro zpevnění podobných konstrukcí a lešení se někdy používá tak zvané "zavětrování", zpevnění Ondřejovým křížem (viz heslo v google), tedy příčným trámkem z rohu do rohu. Je to možné do míst, kde nebude bránit vchodu do pergoly nebo výhledu do krajiny.

Bonus: až tento projekt skončíte a budete chtít někomu udělat zajímavé sezení na zahradě, zkuste zasadit jilm s korunou tvarovanou jako deštník nějakou jednoduchou skrytou podporou (ocelový nebo dřevěný kruh, který se bude moci po letech tvarování sundat) a pod ním udělat jednoduché vzdušné letní sezení. Je to na dlouho, na desítky let, ale v zahradách, kde se zastavil čas je příjemné posezení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 17:00
avatar

Dobrý den,

jedná se o vrstevnicový plán s kótami 340 - 342, do kterého se zasadí naše stavba. Ale nemohu najít Vaše rozměry 11 x 7 cm. K opěrné zdi dodám, že bude široká 50 cm.

V návrhu v půdoryse bude vidět, kolik zeminy bude nutné odtěžit. Nemáme se zabývat, kolik zeminy, ale má vyplynout, že určité množství zeminy se bude muset vybagrovat a přesunout ornici, aby se nesmíchala.

Jaké mi doporučujete rozměry pergoly? Rozměry sloupků, vazníků a všech částí pergoly? O rozměrech bych se potřeboval poradit. Můžete mi i nakreslit Váš návrh.

Z řezu vyplývá, že pergola bude umístěna pod dřevěnou terasou, takže bude nutné zahájit těžení zeminy.

Ale děkuji za Váš zájem mi pomoci jako studentovi k plánování tohoto projektu. Pokud budete vědět i další věci, budu si Vaší pomoci vážit. Děkuji. Michal Bauer, 2.VOŠ Mělník

Od: host*
Datum: 14.04.14 19:10

ah tak... kóty nejsou v cm jak je podle tvaru kót z výkresu zřejmé, tento typ kótování se používá ve stavebnictví. Pokud se jedná o metry, tak nemá být rozměr 3 (cm), ale 3 (m), tedy 300 cm. Takže kóty v obrázku c) nahoře jsou v metrech? Pak to začíná mít jiné rozměry a výkres se stává pochopitelnější.

U opěrné zdi není kvůli uvažovanému tlaku zeminy ani tak důležitá šířka jako výška. Čím vyšší opěrná zeď, tím musí být pevnější a dole založená, aby časem nebo vlivem klimatických změn na půdu (například po deštích, jarním tání, mrazech nebo dlouhotrvajícím suchu) nedošlo k jejímu pohybu.

Pergolu by bylo možné navrhnout spíše ideově a přesné rozměry materiálu a jejich spojování zadat zkušenému tesaři nebo projektantovi stavaři specializovanému na dřevěné konstrukce. Záleží i na sponu, délce vodorovných trámků nebo latí. Pro zahradní pergolu o maximální šířce tak do dvou metrů by možná stačily běžné střešní latě pod tašky (mají typizovaný rozměr, prodávají se již hoblované a impregnované). Pro větší šířku je třeba uvažovat vyšší potřebnou nosnost nejen pro rostliny ale i případné zatížení sněhem, takž spíš prkna na výšku (na výšku mají vyšší nosnost a neprohýbají se, než naležato), možná s profilem 2 x 12 cm nebo širší. Vyrábějí se také určité typizované rozměry.

Někdy se na horní část pergoly používají bytelné trámky, což by mohlo po čase a uvolnění spojů nebo hnití dřev hrozit pádem a těžkým úrazem osob pod pergolou. Lehké latě zase může odtrhat siný vítr.

Některé pergoly mají horní část tvořenou pouze souběžnými latěmi, což pro rostliny stačí, některé mají mřížové uspořádání. Záleží na tom, jestli to má být lehká podpůrná konstrukce nebo bytelná nezastřešená zahradní místnost. Čím bude mít větší plochu o kterou se může opřít vítr, tím musí být pevnější a mohutnější. Možná najdete inspiraci při návštěvě různých zahrad v okolí.

Možná se s dalšími radami přidají další zkušenější rádci..?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.14 21:15
avatar

Dobrý den,

kóta 3 znamená 3 cm. To znamená, že vrstevnice budou vykresleny v reálném plánu podle těchto hodnot. Např. kóta 5 značí, že vrstevnice 342 bude v plánu široká 5 cm. Bude to zakresleno v měřítku 1: 100.

Jak jsem psal již minule, tento projekt je cvičný, je součástí zápočtové seminární práce a nic nebude reálně realizováno.

Velmi by mi pomohlo, kdybyste mi prozradil vhodné rozměry jednotlivých částí pergoly.

Děkuji za Vaše hodnotné rady a budu rád, když mi opět napíšete. Pergola rovněž nebude ozeleněna. Michal

Datum: 17.04.14 08:41

K těm rozměrům. Rozhodni se,co v té pergole chceš mít. Například stůl pro x lidí a třeba zahradní gril. Podle toho navrhneš rozměry půdorysu. Výšku samozřejmě minimálně 2.2 metru, aby když přijde na návštěvu nějaký basketbalista, nenechal na stropě skalp. Podle velikosti půdorysu a počtu podpěr se nadimenzují průžezy svislých i vodorovných prvků. Řešil bych také sklon střechy a s ním odvod srážkové vody aby nedocházelo k vymílání svahu. Opěrná zeď by se dala sestavit s prefabrikovaných dílů, mohla by být terasovitá se sklonem proti svahu a osazená zelení.

Pro inspiraci není problém ve vyledávači obrázků zadat klíčové slovo "pergola" nebo "opěrná zeď".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.