Viadrus U26 - s čerpadlem netopí

Od: Datum: 02.12.13 10:54 odpovědí: 20 změna: 12.01.15 09:47
avatar

Dobrý den,

mám také problém s kotlem Viadrus u 26, jako kolega podemnou, ale problém spočívá v něčem jiném.

Kotel topil na samotíž, v pohodě, bez problémů. Nyní je na něm ale nově namontované čerpadlo a kotel nemohu vytopit. Dříve, když jsem dal suché dřevo, musel jsem ho hlídat, jinak vyletěl až ke chlazení chladící smyčkou, nyní ikdyž ho nechám otevřený, nevytopí se více jak na 40-50 stupňů, max 60...

Podle mě mám špatně nastavené čerpadlo, poradíte mi někdo, jak ho správně nastavit?

Mám na něm momentálně, aby se seplo při 60C...chci aby se stihl vytopit kotel vůbec jako samotný a potom pouštěl vodu dál, ale asi to je špatně a měl bych ubrat? Dále má čerpadlo nějaké 3 rychlosti, nastavené je od vodařů na jedničku.

Děkuji za každou radu..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.12.13 11:13

Zřejmě ván chybí regulace zpátečky, tedy zařízení, které část teplé vody vrací hned za kotlem zpět do vstupu a stabilizuje teplotu vracející se teplé vody. Řešení je nekolik, žádné není úplně levné, zvlášť pokud má být zabezpečeno i pro případ poruchy či výpadku napájení. V jednoduchosti samotíže je poměrně velké kouzlo a dost lidí se k ní vrací.

Nyní máte v kotli většinou příliš chladnou vodu a kotel vám dehtuje.

http://www.tzb-info.cz/719-nizkoteplotni-koroze-kotle

doplněno 02.12.13 11:40:

Tím že je kotel stále studený, tak pochopitelně ani netáhne a nepodává očekávaný výkon. Jste prakticky stále v režimu zatápění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fribble*
Datum: 02.12.13 11:20

Cirkulace vody je jiná na samotíž i čerpadlo (proč tam je?) - spínání při 60st. je v poř., rychlost také, ale bez ohledu na způsob cirkulace to vypadá, že kotel prostě nemá na dřevo dostatečný výkon. Nepřidávali jste radiátory nebo nedělali nějaké změny?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 11:45
avatar

Dobrý den, já mám nastavení čerpadla na 50stupňů a rychlost 2 vypadá to ,že Váš kotel nestíhá zkuste hodit do kotle jiné palivo a uvidíte

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.12.13 12:11
avatar

obraťte se s radou na energoportal.cz tam jsou jiní odborníci na topení všecko nafoťte a vložte tam doufám, že to admin nesmaže

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.12.13 14:14
avatar

Děkuji za rady.

Čerpadlo tam je z důvodu, že rekonstujeme dům, přidávali jsme radiátor, bojler a hlavně podlahové vytápění do koupelny 2x2m.

Ale pozor, tím, že je kotel slabý to zatím nemůže být, protože vše, co se přidalo, jsem po prvním dnu, kdy to takto topilo, zastavil, abych právě vyloučil to, že je kotel už po zapojení dalších elementů slabý...

Takže funguje na při starém objemu litrů + dokonce jsem mu jeden radiátor vypnul ještě...Jiné palivo nechci dávat, topil dobře i před čerpadlem na dřevo, dřevo mám k dispozici levněji, tak nechci dávat nic jiného.

Jak to tedy ideálně vyřešit? Děkuji

Datum: 02.12.13 15:28
avatar
jedinne reseni je termoregulacni ventyl ktery nepusti vodu pod 60st.do kotle . Stoji neco pres 2000 a vyrabi to esbe. Drazsi reseni je ladomat
Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 02.12.13 17:39

Možná by pomohl nějaký jednoduchý náčrt toho jak je to zapojené. Momentálně jde říct jen, že po změně ze samotížného vytápění na nucené je potřeba zejména uzavřená expanzka a třícestný regulační ventil. Tím lze docílit teploty kotle 80°C a aby do radiátorů šlo max 60°C. Část topné vody se mísí se zpátečkou a tím méně chladí kotel. Je to i lepší pro životnost samotného kotle a při 80°C se dá s kotlem dosáhnout vyšší účinnosti spalování. Ale to nejde pouze o teplotu vody.

Takže o jak velkou přestavbu u Vás šlo? Pouze doplnění okruhu o čerpadlo?

doplněno 03.12.13 17:31:

Pokud se pouze věci přidávaly a neřešila se regulace u kotle tak by to chtělo předělat na ten třícestný ventil. Nebo prostě řešit regulaci u kotle. Ale je možné, že kotel přecijen slabý bude. Bojler, podlahovka a jeden radiátor navíc je dost. Jak starý kotel je?

Doporučuji ještě pořídit termoregulační ventily na radiátory. My jsme před třemi lety předělali všechny ventily na termoregulační a od té doby se topí jedna báseň. Spíš teda kotel může jet stále naplno a v pokojích není přetopeno.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.12.13 22:16

Zkontrolujte ventil chladící smyčky , už jsem párkrát zažil že propouštěl i při nižších teplotách kotle . To se stává ,pokud před ventilem vychlazovací smyčky není filtr a nečistota se dostane pod sedlo ventilu který potom netěsní (a furt vychlazuje).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.12.13 16:32
avatar

To mě nenapadlo, ihned zítra zkusím zatáhnout ventil, který poští vodu do chlad.smyčky.

Co se schéma týče, tak jsem v tomhle úplný lajk a vůbec nevím, jak by mělo vypadat.. Zkusím popsat:

Kotel, jak jsem psal Viadrus u26, před rekonstrukcí na samotíž. Po rekonstrukci byl v první etapě připojen bojler 200L a radiátor. Topilo to skvěle ale nikdy se nevytopil bojler, protože byl trochu v jiné výšce, než je kotel, tak vodaři dali čerpadlo, které bych stejně musel dávat kvůli budoucím vyhřívaným podlahám v koupelnách.

Takže v druhé etapě dali čerpadlo, předtím kotel topil dobře, jen nevytopil bojler, nyní ho nevytopí taky na 80C, ale je to nyní tím, že na cca 80C nevytopím ani kotel, natož okruh topení nebo bojler...ale teplá voda už byla...takže si myslím, že to pomohlo, ale nedokážu posoudit, to bych posoudil až když bych měl na kotli a v radiátorech dlouho cca 80C a v bojleru pořád 40C...

doplněno 03.12.13 16:40:

Jo a ještě bych chtěl doplnit, že se u rekonstrukce zrušila nějaká dolívací expanze v 2 patře domu a dala do sklepa klasická červená expanze..na zem..

když jsem začal topit, tak bary stouply z 1.2 na 1.5 a z expanze mírně ukáplo...začalo mírně téct z druhého kotle (plynového), musel jsem ho uzavřít kompletně.. Děkuji

Od: topic
Datum: 03.12.13 16:57

Čerpadlo = větší průtok vody přes kotel a tím i nižší teplota. Řešení je udělat předehřev zpátečky nebo rozdělit okruh na kotlový a radiátorový. Expanze - jsem zastánce otevřené - stálý nízký tlak. Tlaková má svoje výhody, ale velkou nevýhodu ve vyšším a hlavně kolísajícím tlaku.

PS: čerpadlo jde zapojit tak aby přes bojler fungovalo zároveň jako předehřev zpátečky, může mít termostat a po natopení bojleru vypnout. Tj. jeden termostat na výstupu z kotle (spíná čerpadlo při kotli v provozu, vypíná ho při odstavení kotle) druhý termostat na bojleru (vypíná čerpadlo při natopení bojleru) = čerpadlo jede jen když je kotel v provozu a bojler není natopený. POkud je bojler natopený nebo je studený kotel tak nejede.

Čerpadlo bych napojil takto: výstup z kotle - T odbočka k bojleru - bojler - vratka od bojleru - čerpadlo - zaústění vratky z bojleru jako ejektor tak, aby si přisávalo i zpátečku z radiátorů a pak do kotle. Takhle bude fungovat ohřev bojleru a zároveň zachováte samotíž v plném rozsahu = nebude potřeba dochlazovací smyčka.

Expanzku bych obnovil otečvřenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 03.12.13 17:00

Dříve, když jsem dal suché dřevo, musel jsem ho hlídat, jinak vyletěl až ke chlazení chladící smyčkou, nyní ikdyž ho nechám otevřený, nevytopí se více jak na 40-50 stupňů, max 60...
PS: tohle znamená, že samotíž vám ani předtim nefungovala dobře a čerpadlo to chce.
Vemte tam lepšího topenáře.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.13 17:09
avatar

Topenáře jsem měl v baráku 3, všechno hovada! Až ti poslední, ti byli skvělí a jsou dobří, o mém problému ještě neví..Ještě jsem jim nevolal, protože to chci pořádně první vyzkoušet a ostestovat vše, co se testovat dá, abych je pak mohl zavolat a říct jim co nejvíce informací. Takto bych jim jen řekl, kotel netopí na moc vysokou teplotu..

Také jsem se chtěl informovat zde, abych nebyl za úplného troubu a byl v přehledu..

Zkusím zítra zkontrolovat tu chladící smyčku, zda-li nepřichlazuje.. Mám se pokusit alespoň trochu načrtnout schéma toho kotle, jak zapojený je? Pomůže vám to od lajka?

Co se čerpadla týče, tak je napojené na výstupu kotle, ale na přímo, ale na odbočce, aby šlo čerpadlo vypnout dvěma pákama a fungovalo to na samotíž (při výpadku proudu například)...

Od: topic
Datum: 03.12.13 17:18

Tady neni moc co testovat, s čerpadlem je velký průtok přes celý systém a voda se v kotli neohřeje, s vypnutým čerpadlem + otevřeným ochozem to bude jako předtím.

Hoďte sem schema zapojení ideálně + fotky a pak schema návrhu topenářů jak to předělat. Pak se dá vymýšlet, kritizovat nebo chválit...

Možností je spousta, liší se funkcí, spolehlivostí a hlavně i cenou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.12.13 17:23
avatar

Jsem lajk, ale nechápu jedno. Když přeci na čerpadle nastavím teplotu 70C, mělo by být vypnuté a pustit vodu pryč do okruhu až při těch 70C? Nebo ne? Proto by neměla voda protékat pořád, dřív, než se stihne ohřát v kotli?

Nebo na co potom ten termostat na kotli je, když protéká už někde u 30C?

doplněno 03.12.13 17:28:

Zítra dodám jak schéma, tak fotky.

Od: topic
Datum: 03.12.13 17:37

Přesně tak, mělo by sepnout až při 70°. Termostat může být i špatně zapojený nebo nepřesný zmetek...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: topic
Datum: 03.12.13 17:39

PS: nastavit spínání na 70°je nesmysl - funguje to: čerpadlo stojí, kotel se ohřeje na 70, čerpadlo sepne, nažene studenou vodu do kotle (rychlá změna teploty), výstup se ochladí pod 70, čerpadlo vypne a celý cyklus se opakuje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 03.12.13 17:45
avatar

No vždyť ano, já ten termostat mám nastavený na 60C.. Je připojený k odvodu, jen k němu přiložený a stažený pružinkou, co byla k němu..

No nejhorší je, že zmetek může být termostat, špatná může být chlad.smyčka, ale i celé čerpadlo :(

Nemám zkusit dát termostat na 30C třeba? a co rychlosti na čerpadle? Je tam něco na otočení šroubovákem + 3 polohy? Do toho nerýpat?

Od: martan*
Datum: 12.01.15 08:08

zdravim chci se zeptat mam problem skotlem viadrus6 clankovy a nechce topit max 40 az 60 vic nejede chladici smycku nemam ani cerpadlo bo touz netopi vubec nevite cim byto mohlo byt diky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 12.01.15 09:18

Vzhledem k tomu, že problém nastal až po montáži oběhového čerpadla, tak bych z jistotou usuzoval, že je chyba zde. Buď je čerpadlo do topného systému topení instalováno chybně a nebo je nesprávně manipulováno s ventily u čerpadla. Ke konkretnější radě, zde chybí náčrt zapojení čerpadla do systému. -miro

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 09:47

No a to čerpadlo teda spíná, nebo ne? Jestli je nastavené na 60 a na kotli je 50, tak by běžet nemělo, pokud běží, je základním problém v termostatu (vadný, vadně zapojený) a dost možná je to problém jediný. Ze zkušenosti dobře vím, jak špatně topí přechlazovaný kotel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.