Jaké pohybové čidlo?

Od: Datum: 11.04.14 13:16 odpovědí: 11 změna: 12.04.14 10:42

Ahoj, docela se v našem okolí rozmáhá vykrádání domů a aut. Řeším proto zatím alespoň pohybové čidlo, které bych chtěl umístit nad vrata od garáže (viz obr.). Potřeboval bych doporučit nějaké, které mi osvítí dvůr ke vchodovým dveřím (cca 8-9 m) a dosáhlo na předek auta (cca 8 m). Také aby šel nastavit potřebný úhel, v mém případě na detekování a osvětlení dvoru 90 stupňů. A jak je to s detekováním koček atd.?

DíkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maxon
Datum: 11.04.14 15:22

Zdravím, no kupte si v hoby márketu ten nejlevnější halogen s PIR čidlem,osaďte žárovkou nejlépe 300W (více je ke škodě), při koupi dbejte na to, aby mělo PIRko regulaci času zapnutí, práh setmění pro aktivaci funkce rozsvěcení a především práh citlivosti - tím pak eliminujete to spínání kočkami a jinými zvířáky (i když občasné rozsvícení "jen tak" není také na závadu-případného pozorovatele zmátne).Co se týče toho úhlu záběru,tak většina čidel je má dost velký, omezit lze lehce ze stran clonkou na Fresnelce,v nouzi černou lepenkou na čidlo zvenku.Nesnažte se záběr na zvířata eliminovat "nadzvednutím" aktivního záběru,pachatel nikdy nechodí vzpřímený,ale spíše jako kočka! U těch levnějších halogenů s čidly dochází vlivem špatného vnitřního zapojení elektroniky k opakovanému sepnutí po odeznění indikace objektu čidlem-tzn. že pak lampa několikrát za sebou nebo stále se rozsvěcí a zhasíná.Je to dáno úbytkem napětí na napájecích vodičích a tím i skokové změně napětí na napájení elektroniky,která se s tím nevyrovná a znovu sepne-kolotoč.Proto doporučuji žárovku max. 300W a přípojné vodiče/kabel min. 2x 2.5mm Cu,i když je to k smíchu.Ale funguje to.A nebo dražší lampu,cca 10x. Pokud ale je někdo "znalý" a bude o Vaše auto nebo vybavení opravdu stát,tak Vás neochrání nic na světě-přes čidlo "projde" trochu znalý "odborník" jako nic,a to i přes profi čidla 3.třídy bezpečnosti. Skoro každý ale ztroskotá na obyčejném vlasci nataženém přes přístupovou cestu,na jednom konci napevno ukotveném do plotu apod na druhém konci do izolační podložky,která je mezi spínacími kontakty nějakého zařízení(kolíčku na prádlo).Jo,je to 50let starý tábornický systém,ale já bych mu i v dnešní době dal známku zabezpečení "6" (dnes je max 5ka u nejlepších elektronických-kamerových-GSM systémů).Pokud to nebude fakt profík,který si svítí dopředu laserem,aby odhalil další(obraný) laserový paprsek bodem interference,a ten vlasec(ale může se dát i provázek) mu tam "nezasvítí",tak jsou všichni v "pasti".Je to trochu náročnější na obsluhu,ale mě se to už stokrát vyplatilo-díky těm pořizovacím nákladům a výši ochráněného majetku - tedy vlastně desetitisíckrát se mi to vyplatilo).Co se týče těch PIR halogenů spínaných pohybem,to už má spousta pachatelů "vychytané" - párkrát zkusí,a pokud se nic nehýbe,tak je to super,že je aspoň na všechno pěkně vidět...Taky se dá vypnout elektrika do domu,kdyby to svítilo moc do očí... Proto je mnohem lepší 12V čidlo(to jsou všechny alarmové-v bazaru za pár Kč),které bude spínat nějakou ledkovou baterku někde ve vikýři přidělanou na reverzní motorek(12V) třeba ze starých stěračů,napájené to bude ze záložního AKU 12V,a simuluje to prohlížení baterkou okolí - dobré zkušenosti(ani jeden "zásah"),a nic to "nežere" - jako eletriku. Tak rozvažte,co by pro Vás bylo nejlepší. S pozdravem Max.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 11.04.14 15:23
avatar

Cidlo Ti nic neosviti, budes to muset zkombinovat se svitidlem.
Klidne bych pouzil i 2 PIRka treba od Jablotronu a spinal tim treba LED-reflektor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asde
Datum: 11.04.14 16:04

Bavíme se o něčem takovém že? Nikdy jsem se o to nezajímal, tak přesně nevím. V podstatě tedy musím mít to PIR čidlo a halogenový nebo led reflektor. Pokud mám na rohu domu lampičku, šla by nějak pospojit s tím čidlem a rozsvěcet se místo reflektoru?

Od: lego®
Datum: 11.04.14 20:58
avatar

Nemyslel jsem sestavu cidlo+svitidlo, myslel jsem 1 az 2 cidla a 1 svitidlo. Imistene dle pouziti a propojene mezi sebou dle potreby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pastelkaaaaa
Datum: 11.04.14 17:41

Dobrý den,dejte tam infrazávoru,namontujete jí za auto jak někdo projde nebo odjede s autem přeruší se infra paprsek a spustí se bud alarm nebo světlo

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 20:22
avatar

Jen poznámka na okraj = běžná čidla mají práh citlivosti nastavený na 8m. Když snížíte citlivost kvůli kočkám dostanete se ještě na kratší vzdálenost. Těch 10 metrů na plánku bude pro levná zařízení asi problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asde
Datum: 11.04.14 22:36

Našel jsem obrázek, který ukazuje rozsah např 150 stupňů. Dá se tento rozsah pousnou víc do strany, abych nemířil k sousedům, ale víc to posunul ke vchodovým dveřím?

Od: maxon
Datum: 11.04.14 23:39

Jo,dá se to zregulovat kam chceš, "nechtěné" úhly můžeš případně eliminovat již zmíněnou clonkou na fresnelce (to je ta bílá matná část s podivnými vzory),stačí i černá lepenka zvenku-provizorně na odzkoušení.Jinak se dá úhel záběru u většiny čidel zregulovat i mechanicky uvnitř čidla,platí že čím menší úhel záběru(tento případ),tím větší dosah-ten se dá ale nastavit i elektronicky. Jo, ta firma se jmenuje ENIKA Nová Páka,tam si asi vyberete. Od Jablotronu je sice všecko špica, ale drahé (tomu odpovídá ale i konstrukce-digitální filtry v čidlech,nouzové stavy,hlášení,...) to asi nevyužijete. Kupte ten nejlevnější PIR - LED reflektor,cca 600Kč,a myslím,že k spokojenosti vyřešíte problém. Max.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 11.04.14 23:14

Zdravím, no tak jestli jste finančně FREE, a troufáte si i na LED reflektory(dnes samozřejmě nejlepší) tak máte po starosti,pokud nepotřebujete někam vytáhnout Alarm signál z čidla(třeba do ústředny,která někam něco hlásí),tak Vám je jedno,zda Vám to sepne náhodně kočka,opotřebení světelného zdroje nulové,spotřeba el.zanedbatelná,účinek na případné útočníky velký. Ta vzdálenost zachycení je i u levných čidel velká(nikoliv 8m,dá se většinou zregulovat uvnitř čidla-mechanicky i elektricky), citlivost na podněty pak větší-zachytí i menší kočičku,ale při LED svítidle to nerozhoduje (i kdyby svítilo celou noc,já to tak řeším ve svém areálu,časový spínač to večer sepne a s různě nastavenýma přestávkama-v určitém "inkriminovaném" čase i po 5ti minutách-čili blikání to spíná,a téměř nic to nestojí),kupte ho,na přípoj stačí obyč dvoulinka(žádné proudové rázy jako u halogenu) a pokud si ze svorkovnice mezi čidlem a vlastním svítidlem "vytáhnete fous" , tak Vám to může spínat LED(nebo prostě úsporné) lampičky po celém dvorku.

Tak rozvažte, dobré ceny těch LED svitidel mají v Tipě, v Nové Pace-teď si nevzpomenu na název té firmy,Flajzar,GM,apod., jasně že nejlevnější je to na Alibaba.com. Tak hodně štěstí při instalaci, a ať Vám tam radši nikdo neleze! S pozdravem Max.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.04.14 09:50
avatar

Jen malá potnámka k umístění. Čidlo reaguje na přetínání paprsků. Proto ho nesmíte umístit přímo proti autu, ale ve vašem případě na kraj garáže. Ideálně na střecd mezi garáží a vchodovými dveřmi. Když jdete přoti čidlu, tak jdete ve směru paprsků a žádné nepřetínáte, proto reaguje pozdě, Když jdete po chodníku, tak instalovaná čidla reagují dříve, protože protínáte boční paprsky. Při chůzi proti čidlu je reakce opožděnější.

doplněno 12.04.14 12:04:

Nejedná se o stojící auto, ale zloděj je ve směru paprsků a proto dojde k malému protínání paprsků. Pokud jdu k čidlu z boku, tak protínám více paprsků a čidlo lépe reaguje. Všimněte si šipky od garáže k vchodovým dveřím. Představte si, že je tam vedle sebe poskládáno více paprsků, tak když vyjdete, tak začnete protínat paprsky z čidla a ono začne reagovat. Má infprmaci o změně. Pokud dáte čidlo přímo proti vchodu, tak paprsek proti vchodu a vy jdete po tom paprsku a čidlo neregistruje změnu. Žádný neprotínáte. Právě mnohdy špatné funkce je nesprávné umístění čidla proti hlídavé věci. Je to třeba v paneláku, kdy se dá čidlo proti schodišti a ono reaguje. Jakmile se otevře boční byt, tak čidlo zareaguje.

Takže nevadí auto, ale jak směřují paprsky z čidla a nutno je protínat a nejít po jejich směru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asde
Datum: 12.04.14 10:42

To jsem nevěděl, že stojící auto cca 3 m od garáže může vadit... Vedle garáže už je zahrada a tam ho není jak umístit a stejně bych nedosáhl na předek auta přes roh domu. Myslíte ho umístit takto? To zase ale nebudu mít potřebné pokrytí u garážových vrat a stejně čidlu v tom případě bude vadit dům, který je stejně jako auto cca 3 m od čidla a bude paprsky protínat...

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.