Proc je to takto udelane

Od: Datum: 11.04.14 08:41 odpovědí: 6 změna: 11.04.14 16:07

Ahoj - s manželem jsme ze stropu vytýhli bodovky abychom zjistili zda je to na mědi .. ano je, ale zarazilo ho to propojení drátu, proč to tak je a zda je to ok .. přikládám foto, snad je to dost viditelné .. poradí nekdo zda je to ok? fungovalo to do ted, ale rekonstruujem, tak abychom vše meli ok ... děkuju mocSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.14 08:53

Tak podle norem to ok není v žádném případě Fázový vodič na modrý,modrý na zelenožlutý...s prominutím dělalo to asi nějaké prase i když to nějakým způsobem svítí.Doporučuji kvalifikovaného elektrikáře který by to dal v rámci rekonstrukce do pořádku ve vašem vlastním zájmu

doplněno 11.04.14 08:56:

Podle mně,ten levý spodní kabel je přívodní,horní levý vede do vypínače a ten napravo vede ke světlu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 09:25
avatar

Podle mě by se měl odpojit žlutozelený spodního kabelu a místo něj zapojit modrý téhož kabelu. Až budete mít chránič, bude ho tohle zapojení vyhazovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 09:38
avatar

Nebezpečné to není a co se týká využití barev vodičů, zapojení je to dost svérázné a rozhodně ne podle předpisů. Vyměňovat kabel k vypínači asi bude nereálné, takže bych aspoň v kabelu k vypínači vynechal zelenožlutý a použil místo něj modrý, přeznačený černou, hnědou, či šedou bužírkou.

doplněno 11.04.14 09:44:

Zpět! Teď na to koukám znova, takže jinak.

Černý z přívodního kabelu na černý z kabelu k vypínači, modrý z přívodního kabelu na modrý k žárovce, modrý z kabelu od vypínače přeznačit na černo a připojit na černý k žárovce. Zelenožluté spojit vzájemně. Přívodní kabel musí mít samozřejmě na druhém konci taky připojený modrý drát na nulák. Přeznačit i ve vypínači.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vlada*
Datum: 11.04.14 10:36

Zdravím

Pokud se jedná o rozvody nulováním, levý dolní přívodní, levý horní vypínač a pravý světlo, tak by to nemělo být až tak špatně. Přívod černý fáze a žlutozelený PEN je vpořádku. Vypínač černý fáze a modrý odvod z vypínače není zcela košér, ale modrá je pracovní vodič, takže proč ne. Měla by se ale správně barevně přeznačit (černá, nebo hnědá), aspoň bužirkou (Pozn.: žlutozelený ochranný vodič se přeznačovat nesmí). Nevidím v tom problém.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: puca*
Datum: 11.04.14 15:20

Děkuju moc všem za odpovedi Dám to přečíst manželovi a ten už si poradí ... elektrikáře budem určitě potřebovat na ostatní elektrinu v pokoji, nám šlo ted o to, zda bodovky zrušit nebo nechat a já nechci zasahovat do stropu, tak jsme se rozhodli nechat .. a proto řeším toto zapojení ... děkuju moc

Od: maxon
Datum: 11.04.14 16:07

Zdravím, je to sice barevná show, ale všecko vpodstatě "sedí" - lépe se to barevně nedalo prokombinovat,ale proti normě to není,i když mě se to také nelíbí (vizuálně),ale asi nebyly k dispozici jiné káble. Hlavně,že to svítí a neprobíjí,což vlastně na barvách vůbec nezáleží... OK. Pro ty,kdo tu třeba tvrdili,že se "nesmí" přebarvovat kdejaký drát (jasně),tak bych jim přál zažít montáž Metra nebo Temelínu-tam jsme měli všichni v kapse modrou a černou fixu(preventivně),na dílně pak zelenou nitrobarvu... Kabely nechodily podle požadavků,ale dle skladu a výroby,a termíny se plnit musely-na nějakých barvičkách moc nezáleželo,hlavně že to fungovalo... - jo, to je praxe. Ničeho se nebojte a sviťte! Hlavně aby ta čokoláda byla někde v krabičce a né jen tak zahozená v omítce. Max. (vyhl.50 / §10).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.