Cim vytapet?

Od: Datum: 10.04.14 11:46 odpovědí: 24 změna: 23.05.14 14:15
Krasny den preji,mam jednu otazku,prosim poradte,venku uz tri dny prsi a mam sice starsi ale suchy baracek,ve kterem mam ustredni topeni-radiatory a v koupelne podlahove-elektrokotel ohriva vodu, ale take krbova kamna ktere skoro vyhreji baracek kompletne ale co je pro baracek lepsi,kdyz se venku certi zeni? Moc dekuji za radu, M.V.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: gofco
Datum: 10.04.14 11:51

Baráčku to je úplně jedno. Ohlížejte se jen na svojí kapsu a pro tu je výhodnější krb.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dreud
Datum: 10.04.14 12:00
Dekuji za radu,takova potesi.
Datum: 10.04.14 12:28
avatar

Dobry den, my soucasne topime krbem. V pripade natopeni domu je to levnejsi a rychlejsi a jako bonus jde o salave teplo. Nevyhoda je cisteni krbu co dva dny a oseni popelu pres obyvak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jendad
Datum: 10.04.14 16:26

Záleží ,zda kupujete dřevo nebo ho máte jen za práci . Pokud ho kupujete možná by jste se měl zamyslet nad klimatizací .

http://aukro.cz/sritr-tepelne…-fh35ve-cop5-i4103232781.html

Pak si mužete pořídit i nízký tarif a při těchto teplotách je COP i 5 . Takže to muže vyjít levněji i než kupované dřevo , které musíte ještě zpracovávat . A máte i čisto . Dřevo bych nechal spíše na příští rok na leden a unor

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dreud
Datum: 11.04.14 08:52
Dekuji za odpoved,problemy s krbem-cisteni,vynahrazuje uspora penez-drevo mam takrka zadarmo ale potreboval bych poradit co je lepsi pro baracek,abych netehal vlhkost dovnitr a nebo nedelal dobre prostredi pro skryte plisne atd,prece jen neprohreju baracek komplet,chodba a patro zustava vlazne.Dekuji M.V.
Od: jendad
Datum: 11.04.14 21:03

Samozřejmě vytápět dřevem je lepší . Dnešní domy jsou dobře zatěsněné a potřebujete vyměnu vzduchu . Spalováním dřeva , dochází k vyměně vydýchanýho vzduchu a přisávání čerstvého zvenku. Zároven klesá vlhkost a dochází k vysoušení domku . Já například dávám v zimě na kamna hrnec s vodou (na třínožce) , aby se vypařoval a vzduch se zvlhčoval

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 11.04.14 21:08

Zdravím, řešil jsem vloni a letos v zimě podobný problém u zakoupeného starého napůlkamenného objektu - 4x přízemní místnost 25m2 + "jádro" baráku cca 16m2,barák asi 20let neobýván - tak si dovedete představit tu vlhkost potažmo možnost vzniku plísní... Vloni jsem topil elektřinou saharama (teplouš-teda topení za pár Kč z márketu v každé místnosti),ale teplotu jsem pořádně nezvedl (15-17°C),čili byla zima a ještě všude kondenzovala vlhkost,navíc hodně draze a pro baráček špatně,vznik plísní nasnadě.Letos jsem nasadil kamna,ale do obytných místností mi nesmějí - bordel,popel... Tak jsem je umístil v jádru baraku na chodbě,v takovém výklenku.Kamna jsem odkrytoval(podmínka dobrého přenosu tepla) a prostor nad nimi zaplechoval(viz fota),do nejvyššího místa výklenku za plechy dal turbínu a do dvou nejužívanějších místností udělal "vzduchotechniku",která tam přetlakově žene teplý vzduch.Sice se teplota příliš nezvýšila oproti el. , ale vyschly všechny zdi,podlaha,odpařily se okna,přestalo "táhnout",nic se nerosilo-pohoda.Ale bylo mi líto té energie,co letěla žhavou rourou do komína,tak jsem na výstup spalin z kamen udělal vodní výměník,který nahřívá "akumulační nádrž" - sud,a dále topí do lamelového výměníku "voda-vzduch",který fouká do dalších místností,navíc v noci lze využít jeho akumulace,a topit ze zásoby teplé vody,když kamínka vyhasnou.Paráda,v místnostech jsem to při letošních největších "mrazech" vytáhl na 22°C,při celkové cirkulaci vzduchu(vznik plísní omezen-nikde ani spóra...),žádné rosení,kondenzace apod.-sucho.Obyčejná NDRácká kamínka ofukuji ze všech stran,dmýchadlo žene vzduch i dovnitř kamen,max výkon bych tipoval na 15kW včetně spalinového výměníku,spálil jsem za letošek asi 1/2kubíku mokré vlastní štěpky a 1-2 kubíky čerstvého-mokrého dřeva(ze zahrady),a nějaký stavební bordel,ale pokud se spalovací proces rozjede pořádně(vnitřek kamínek do běla),tak je celkem jedno,co tam hoří-nesmí se kouřit z komínku.To topení teplovzduchem mě nadchlo,jak to i při malém výkonu odstranilo kondenzaci a vytvořilo tepelnou pohodu (vím dobře,co je "tepelná pohoda"-jsem bývalým nájemníkem bytu 1.kat v Praze,a tam to nastávalo na vánoce a nový rok,jinak musel běžet teplouš),rozhodně navrhuji kombinaci teplovodního topení(radiátory) s mírným přetlakem vzduchotechniky-navíc Vám to vyžene do odtahů pachy z kuchyně,WC,atd...nemusíte pouštět větráky a navíc při otevření okna je do pár minut všechna vlhkost venku. Tak záleží jen na Vašem rozhodnutí... S pozdravem Max.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: drtrdrt
Datum: 03.05.14 11:35

Bože to je bordel, cigáni hadra... že se nestydíš ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 03.05.14 11:40

Zakoupil přece "starý barák", než si to zcivilizuje, chvíli to potrvá

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.14 21:13
avatar

mam obycejne Petry, barak cca 90m2 (uz nevim), topim jen cernym uhlim a trochu dreva na rozpal, jsem jizni typ a topim si denne na 30-40C a stoji me to 12tis rocne vcetne dopravy (cca 20q uhli, taky uz nevim) :) v nejvzdalenejsi mistnosti od te obyvaci je 20-25C

doplněno 11.04.14 21:16:

Petry bordel nedelaji, zarachtam dycky rano za tahlo a vynesu popelnicek ven, a co popada pri vytahovani popelnicku z kamen to vysaju :)

doplněno 11.04.14 21:51:

mimochodem maxon, to jsou fakt huste fotky :) :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 11.04.14 22:12

Mohu potvrdit, nic proti jiným řešením, ale "petry" mám, novější Kerpen a odvozené Calor, naprostá pohoda. Topím hnědým uhlím ořech 1 odhoříváním shora. Jednou denně zapálím a jednou vynesu popel. Bez kouře z komína, kamna topí sama (10-20h dle typu "peter" a nastavení) bez obsluhy. K čistotě doma stačí roštové táhlo a násypný uhlák. Jinak umí černé, koks 2, (non-stop) hn.uh. brikety, dřevěné brikety,dřevo, za ty peníze co ta kamna stojí komfort, co si víc přát

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 11.04.14 22:41

PS. teplota stabilně v průměru od 26-20 st., dle polohy místností, protopeno za celou sezonu cca 13 tisíc +,- tisícovka, dle zimy, kamna v provozu dvoje, z jara podzimu stačí jedna (na tutéž teplotu) cca 130 kubíků nezatepleného prostoru, netěsná okna ale = přirozená výměna vzduchu, (bez vlhkosti, rosení atd.) Tím,že jsou kamna ve vzájemně protilehlých vzdálených místnostech není třeba ventilátoru, přirozenou cirkulací se teplo dostane všude a minimální teplota 20 st.( v nejvzdálenější místnosti) je pochopitelně při provozu obou (v zimě) podstatně vyšší až cca 23 atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: maxon
Datum: 25.04.14 10:29

Zdravím, no tak to je převrat ve vytápění i fyzice! Kdyby to fakt takhle fungovalo,tak asi všichni dnes topíme Petrama a nevyvíjíme složitá(vlastně primitivní) tepelná čerpadla. Já mám zcela konkrétní zkušenost,s těma Petrama a výkonem a spotřebou paliva. U moji mladý mám garáž/dílnu cca 80m3,v kamenné stavbě s neizolovanými plechovými vraty 2,2x3,5m ven,prorezlými,spáry 5mm po spodním okraji.Mladá má ve vedlejší stavbě svoji aranžérskou pracovnu o půdorysu 2,2x3,5m,strop 2,2m,k tomu předsíňku 1x2m(mezi tím silný závěs),pak vrátka ven.V té aranžérské místnosti má Petry,já na ně udělal ještě ofuk větrákem.Dělali jsme tam spolu hodně zim-tuhých(-25°C) i mírných a vždy vycházelo palivo takto: nafedrování plných kamínek dřevem,zbytky-roštím,apod. - 15minut hoření,naloudování plných kamen hnědým uhlím - 1hod hoření,u konce již malý výkon(samozřejmě vždy při plném vzduchu a dobrém spalování).Teplota v místůstce 22 - 28°C. U sebe v garáži mám teplovzdušný agregát na vyjetý olej (vlastní výroba-žádné "odparky" z PB bomb apod.,spalování v přetlaku,vše řízené elektronikou),který má minimální výkon 20kW(níže nelze kvůli poklesu spalovací teploty) a který mi zajistí v místnosti 80m3 trvalou teplotu okolo 20°C,když je venku -10°C.Když je mi zima,nebo potřebuji aby mi rychle schly nátěry na autě,zvýším výkon na 40-50kW (cca 5L oilu/hod) a vytáhnu to na 40°C,jednou jsem při pokusu udělal málem 50°C.Jeden rok mi ale došel oil,a potřeboval jsem topit(venku bylo asi -5°C),abych aspoň rozhejbal prsty a záda... Vzal jsem si ty Petry z pracovny od mladý,rval do nich celej den všechno možný(včetně volejovejch hadrů),dříví,uhlí-černý hnědý,fučel do spalovacího procesu větrákem,z boků je také ofukoval.Násypka uhlí byla pryč za 20minut a 3dny jsem mrznul v garáži při 12°C!A jen tahal uhlí. Prostě větší výkon jsem z nich nedostal,spotřeba paliva byla hrozná!A to jsem měl 4m komínek,důkladně ovívaný,teplota spalin cca 150°C do komína,u mojich olejáků 600°C(nojo mrhání,chce to vychladit do místnosti...-ale když je to zadarmo...).Nedovedu si představit topit tam Petrama kdyby bylo venku třeba -15°C! A to ještě díky prudkému spalování se netvořil téměř žádný popel,nebo odlétl komínem-to by byla ještě další velká komplikace navíc.Takže s tím "přechvalováním" Peter bych se docela mírnil(to můžu topit rovnou v železné trubce...),a o popisovaném výtopném výkonu nemůže být vůbec řeč.V normálním provozu bych to tipnul asi na 5kW s větrákama okolo i přetlakem dovnitř tak na 9kW.A to Vám vytopí starej barák?Do oblasti "tepelné pohody"? Asi né, že. S pozdravem Max.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 11:15

Tak předně "nejsou petry jako petry". Užívám dvě verze Kerpen 2u4p a Calor A. Staré netěsné petry s malým objemem šachty pod 14 dm3 pravděpodobně nikdy nedosáhnou stáložáru jako výše uvedené. Vytápím 130 kubíků nezatepleného prostoru jen dvěmi těmito kamny a uváděná pohoda je taková jak jsem psal výše. Hn. uhlí ořech 1 spaluji odhoříváním shora, černé se sype na žhavé a pak také odhoříváním shora, brikety přikládáním, koks doplňkově prohoříváním ze spod. S hn. uhlím postačí na den v zimě 2 uhláky (1kamna´=1 uhlák, nebo 1,5 uhláku v kamnech Calor jsou 3 typy A, T,S) Kamna 5kw jsou v ideálním případě na 90 kubíků, při větších tepelných ztrátách na 55 kubíků pokud máte doma nebo v dílně doslova průvan pak pochopitelně méně. Musíte volit "větší kamna" např. Marburg (jako 2 Kerpeny v jednom). Když máte 2x 5kw kamna proti sobě žádný ventilátor ani rozvod nepotřebujete.

Když lidé píší, že typ kamen "Petry" nedokáže to co uvádím má to čtyři hlavní příčiny. Za prvé, lidé užívají staré malé netěsné petry, ty jsou pochopitelně na mnohem menší prostory a stáložár nepodrží (jsou netěsné). Druhým důvodem je, že lidé se dosud nenaučili tyto typy kamen "řádně" obsluhovat tzn. i nejlepší sportovní auto je mi k ničemu jestliže jsem špatný řidič. Za třetí tato kamna nejsou primárně na dřevo, se dřevem nedosáhnete ani třetinu toho co tato kamna "umí" s palivy uhelnými. Za čtvrté to co jsem uvedl výše platí v případě trvalého bydlení užívání, nelze to vztahovat na prostor který vytápím nárazově ob den nebo jednou týdně zde je pak třeba volit mnohem větší kamna.

Žádný průlom ve fyzice to opravdu není, podobně by reagoval člověk ve středověku při pohledu na automobil, nebo proudové letadlo, viděl by v tom zázrak nebo "ruku Ďábla", protože dle jeho logiky to odporuje fyzikálním zákonům. To že něco neznáme ale neznamená že to "nelze".

Proč myslíte, že jsem si nepořídil domů žádná tepelná čerpadla, kotel, plyn nebo topení elektřinou? Když existuje levný efektivní způsob topení s minimálními nároky na obsluhu údržbu, a to vše bez kouře z komína a nutnosti čistit komín. (stačí 1 ročně) Jenže lidé si myslí: Co je levné nemůže fungovat, psychologicky volí někdy pro malé prostory zbytečně drahé technologie (nic proti,ale) protože představa když jsem do něčeho vrazil 100 dvě stě nebo čtyřista tisíc pak to "musí fungovat" je prostě velice zakořeněná.

Uvádím pouze fakta ze své praxe, je na každém zda-li je využije ke svému prospěchu nebo předem zavrhne, rozhodně jsem si nic nevymyslel nemám k tomu žádný důvod.

Shrnuto podtrženo, kamna verzí a typů PETRY a od nich odvozená sesterská kamna (široká skupina) se šachtou na uhelná paliva MUSÍM pochválit, jsou to vynikající kamna (s uhelnými palivy) levná a dostupná i pro nízkopříjmové. Před tím kdo tento "systém " vymyslel smekám. Je ovšem lepší volit vždy "nová kamna" nebo opravit a utěsnit stará.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 11:33

P.S. Plechová vrata fuky průvan, jistě, ať pak topíte čímkoliv topíte v podstatě pánu bohu do oken, to už se blíží vytápění volného prostoru venku bez obvodových zdí, takto ale nemohu očekávat že prostor vytopím. Na takové podmínky buďto kamna Marburg, nebo stará Filakovo DBV 200 "školní kamna" tzn. velký objem šachty. Lépe by ale bylo alespoň trochu utěsnit ta vrata a přiteplit, i toho oleje byste ušetříl. To co jsem psal se sice vztahuje na stará netěsná okna, domek bez izolace ale přece jen je to rozdíl, oproti garáži kde vyloženě "fouká vítr dovnitř" půl nebo centimetrovými škvírami takto to srovnat skutečně nelze. Plechová vrata když namrznou= obrovská teplosměnná plocha=chladnička, je to jako topit v lednici.

A k tomu topení olejové hadry a jakýkoliv "bordel" co do kamen "narvu", takto se skutečně v kamnech netopí, nejen že mnoho "nedosáhnete" ale navíc "degradujete užitnou hodnotu" těch kamen, ta kamna vždy byla a jsou určena především k vytápění "obytných prostorů" aby dlouho hřála jako radiátor a zajistila příjemnou pohodu. Vytápět můžete cokoliv ale v případě profukujících garáží, hal, dílen, skleníků, zimovišť zvířat nelze očekávat nějakou "tepelnou pohodu". Kdybyste měl kotel a v dílně radiátor tak ji také nevytopíte ale doma ano, proč asi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 11:51

A ještě něco. Dříve jsem pracoval v dílně, 5m stropy zkrátka menší hala, měli jsme tam stará kamna Filakovo DBV 200, a topilo se tak, že se do nich házelo odpadové dřevo desky, kládky atd. naprostá pohoda v dílně bylo jako v sauně. Pak z rozhodnutí vedení byla kamna v rámci "modernizace zrušena" a byla instalována přímotopná plynová "kamna" wafky, odtah přez zeď, topila stále, ale jelikož plyn je na nezateplené prostory drahé palivo, topilo se většinou "úsporně". Výsledek? Zima, zima, zima, ani při zvýšeném výkonu topidlo nestačilo, nešlo si nic ohřát, natož usušit promoklé boty či oděv, jedním slovem "tragédie".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.14 15:15
avatar

vsak ja jsem taky nepsal hnede uhli, ktere je k nicemu... Cerne uhli a jeste mi zbylo ;) Taky mam Kerpen jako @janm (Petry) ...Minulou krutou zimu me to stalo stejne :) a to jsem mel stare popraskane derave Club kamna

a abyste si nemyslel to jsem mel jeste 12cm tluste zdi :-D ve slozeni: deska / plat 0,5cm tlusteho azbestu / deska :)
pred touto zimou jsem vnitrek obestavel ytongem

doplněno 25.04.14 18:00:

pretopeni miluju :) topim na 30-40C aspon chutna pivo :) a muzu chodit v trenclich ;) a pekne vetrat :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 17:15

Černé má vyšší výhřevnost to je bez diskuzí, a spálíte ho o cca polovinu méně než uhlí hnědého, takže vlastně se ani nedá říct že by bylo dražší (spálí se ho méně). Černé používám jako rezervu na opravdu "tuhé mrazy", takže více méně sem tam. Protože většinou topím odhoříváním shora, výkonově a stáložárem mě postačuje bohatě to hnědé. Tady platí, čím je palivo objemnější, tím větší kamna na ně mohu mít. Tak např. Kerpen s hnědým uhlím celková výhřevnost 10-12h +,- dle nastavení, dám-li černé, pak při vyšším výkonu dosahuji na minimum až 20 h do úplného vychladnutí kamen. Stejného času dosáhnu i s uhlím hnědým, ale musím použít kamna Calor kde dám cca1,5 uhláku hnědého, výkonově je to ale nižší než v těch Kerpenech s černým, ale zase nehrozí tolik přetopení. To už záleží na každém co mu vyhovuje Na dřevo kupříkladu můžete mít kamna daleko větší než Kerpen (objemné palivo) atd.

To je také výhoda kamen se šachtou jejich "univerzálnost" co se výkonu týká v Kerpenech lze bez přetápění a efektivně non-stop a bez kouře spalovat i koks 2. (menší frakce) Zkoušel jsem bez problémů. Ale uhlí mi vyhovuje víc, to teplo z koksu mi připadá takové "zvláštní" vím, je to subjektivní

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 17:34

Proto některá historická kamínka byla "docela malá" "malinkatá", protože lidé používali častěji než dnes kvalitní výhřevná paliva (vyšší výhřevnost při nižším objemu, nač velká kamna) jako byl antracit (nejkval. černé uhlí) a koks, postupem času ale došlo ke zdražování a tak se lidé uchylovali k méně kvalitnímu černému uhlí a později k uhlí hnědému a tady jsou právě lepší větší kamna, chtěli-li dosáhnout stejného výkonu a stáložáru jako s uhlím černým, jistou alternativou byly mnohem později kamna Club se spodním odhoříváním, kde je možné hn. uh. doplňovat za provozu a tím dosáhnout nepřerušované kontinuální topení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 19:28

Také mám rád teplo, mně stačí když je ve špičce 27, také chodím v trenclích, tepláky nebo kalhoty doma neznám

Známí říkají že jsem od těch kamen pěkně schoulostivělý tzn. mám rád vyšší teploty, ale teplo od kamen to je úplně něco jiného a POZOR JE NÁVYKOVÉ, kdo zažije chce stále

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.04.14 23:20
avatar

tak jiste :) pres poledne jsem v Egypte na ulici jen ja sam :-D spatne jsem se narodil :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 25.04.14 13:45

Nejůspornější jsou krbová kamna s patřičným výkonem. Ta zároveň vytahují skrz komín vlhkost z interiéru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 25.04.14 13:57

kamna využívající "přirozených netěsností" vlastně přirozeně "rekuperují" vzduch, dá-li se tak nazvat, pomaloučku zvenku přez drobné netěsnosti přisávají čerstvý vzduch, ten se ohřívá stoupá nahoru pak se mírně ochladí padá dolů (cirkuluje) je nasáván kamny, odebírá vlhkost atd. Proto se někdy doporučuje dát na plotnu hrnek s trochou vody jako na radiátor (ve stáložárné fázi)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: leeba
Datum: 23.05.14 14:15

Zdravím,já mám plynový kotel a k tomu ještě krbová kamna,mám dům 2+1,platím plyn zálohy 2000Kč a za dřevo jsem dal cca 6000Kč na celou zimu a světe div se,za plyn mi vrací přes 10tis Kč protopil jsem cca něco přes 3000Kč(zálohu jsem platil od září-březen)..Když jsem byl doma tak jsem topil krbem,takže cca průměrně nějakých 10h denně,na noc nastavený termostat na 20stupňů.. Investice do krbu,se mi vrátila hned první zimu,ale pozor,dřevo musí být suché,první zimu jsem kupoval přímo od pily mokré dřevo a zničilo mi šamot a sklo v kamnech a zadehtovalo komín..Pak už jsem dřevo kupoval zásadně na jaře a do zimy nechal vyschnout a paráda..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.