Připojení 380V sporáku na 220V

Od: Datum: 10.04.14 06:45 odpovědí: 11 změna: 11.04.14 21:42

Dobrý den, potřeboval bych poradit, zda je možné připojit 380 V sporák na 220 V? Známý tvrdí, že žádný problém, já si tak jistý nejsem.

Děkuji za informaci.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 06:55

Obráceně by to šlo snadno, ale takhle si nejsem jistý. Ale je fakt, že už jsem potkal i toto:

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.04.14 07:04

protože napětí každé fáze z přívodu je 230 V,patřičným propojením jsou pak jednotlivé plotýnky,napájeny 230V.Propojení by mělo být zkresleno i na štítku sporáku.A sice do hvězdy,nebo trojúhelníku.

JB

Datum: 10.04.14 07:42

Zdravím.

Jak píše Jabraka. U svorkovnice je schéma a propojovací měděné spojky. Ty se spojí podle toho kolik mám fází. Je třeba si ale uvědomit, že sporák je zapojený tak, že jeden okruh je trouba, druhý největší a nejmenší plotýnka a třetí dvě střední plotýnky. Takže když použijete jednu fázi, která bývá jištěná většinou 16 A jističem, nebudete moct pustit vše najednou, protože by zřejmě jistič vypadnul.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 10.04.14 07:46

Dá se předpokládat, že jednotlivé plotýnky jsou na 220V. Pak připojením na 380V dojde pouze k rozdělení plotýnek na jednotlivé fáze a tím pádem i ke snížení odběru jednotlivých fází. Když je připojíte pouze na jednu fázi, tak jí dost zatížíte a pak bude záležet na jističi, který ji jistí. Třeba můj sporák má cca 7,5kW a na jedné fázi by potřeboval jistič cca 32A.

Ohodnoceno: 2x

Od: host
Datum: 10.04.14 10:22

Připojím se k přechozím rádcům: třífázový kabel se přivede do domu a zde se rozvádí několik okruhů - světelný, zásuvky, koupelna, bojler, atd.

Podobně je třífázový kabel přivedený ke sporáku a zde se použijí jednotlivé fáze jak už tu bylo uvedeno - jedna pro plotýnk, další pro troubu, atd... jak je to uvnitř vám může být jedno, prostě vám elektrikář připojí kabel na svorkovnici a uvnitř se to rozdělí podle výkonů. Takže když vaříte na jedné plotýnce, je napájená z jedné fáze, když pečete v troubě je napájená z jiné fáze, když... tak ze třetí fáze. Není tam zřejmě žádné těleso zapojení jako elektromotor na všechny fáze, že by musely jít všechny tři najednou. Přívod ke sporáku je jištěný jedním společným jističem. Společný výkon se rozdělí na jednotlivá tělesa tak, jak to navrhli a zapojili ve výrobě.

220 V~ stále říkáme dvěstědvacet i když už je 230 V, ale rozumíme si...

Datum: 10.04.14 10:24

Zdravím

Jenom doplním. U třífázu jde o zapojení s nulovým vodičem, takže je to vlastně 3 x 230 V.

Datum: 10.04.14 19:04

Jenom také pro přesnost doplním : Žádná plotýnka ani pečící trobu není napojena na mezifázové napětí - 380 V.

Datum: 10.04.14 19:13

Zdravím,
po složitých elektrikářských odborných rozborech to napíšu stručně - ano sporák tak zapojit lze, jen musíte do budoucna počítat s tím, že každá plotýnka a také každá část trouby (horní a spodní těleso je samostatný spotřebič a při zapojení na jednu fázi (tj. těch 230V) nemůžete na takto zapojeném sporáku NIKDY POUŽÍVAT VÍC NEŽ PRÁVĚ TEN JEDEN SPOTŘEBIČ.

Datum: 10.04.14 22:56

Ták a pročpak by nemohl používat dvě plotýnky po 2kW? Jestliže má hlavní jistič na 25A, tak tomu brání co? Nic, samozřejmě. Ony try elektrikářské rozbory tak k zahození nejsou. 2*2kW=4kW/230V=17,4A. Tak tu nestrašte.

Datum: 10.04.14 23:21

Elektrikářské rozbory sice k zahození nejsou, ale pokud se v nich někdo nevyzná (třeba jako já taky ne), tak je prostě jednodušší to napsat tak nějak "polopatě". Což jsem udělal. A můžete se na mne zlobit jak chcete - je sice hezký, že sem napíšete nějaký výpočet, pokud mi ten výpočet nic neříká, tak mi to to vás bylo taky k ničemu, i když si ten sporák třeba sám zapojit umím.
Moje řešení, které jsem napsal (pokud to tak zapojíš a budeš používat vždy pouze jednu věc, tak to lze) , je "blbuvzdorné" a bez následných překvapení z vyhozených jističů přetížením.
Takže žádný strašení - pouze laická odpověď pro laika.

Datum: 11.04.14 21:42

Zdravím

Ty výpočty jsou správné. Nehledě k tomu, že třeba jistič 16 A v charakteristice B nevypadne hned při 16 A, ale až při proudu zhruba o 20 % vyšším. A nějakou dobu snese ještě vyšší proud, než vypne tepelná spoušť. To se dá zjistit z vypínací charakteristiky jističe. Samozřejmě je lepší třífáz, ale to je větší zásah do instalace.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.