Kladečský plán obkladů

Od: Datum: 09.04.14 22:23 odpovědí: 6 změna: 10.04.14 17:08

Rekonstruujeme koupelnu s dveřmi odděleným WC ve starém baráku. V koupelně budou dvoje dveře, podlouhlé malé okno ve výši očí, v púdorysu není žádný úhel pravý, stěny budou naštěstí svislé. Podlahu necháme položit na koso, to nevidím problematické, ale manželce na koupelně velmi záleží a chce esteticky dobře rozmístit obklady. Budou jednoho rozměru bez jakýchkoliv zdobných prvků(listel). Pídím se po zásadách estetičnosti kladení obkladů s obrázky, před osmi lety jsem to někde na netu viděl, ale teď to nemohu najít. Chci to pro manželku, aby načerpala nějaké základní principy a byla upozorněna na chyby, keré je dobré si odpustit. Zdůrazňuji, že nechci techniku lepení obkladů, ale o estetiku kladení - kde začít, co dělat, když by vycházel v rohu pásek 2 cm, jak vše posunout, když změna šíře spáry to neřeší, jak řešit kladení kolem rohů okna atd. Těším se na vaše odkazy, kde to jednoduše a blbuvzdorně píšou a ukazují. Vím, že nakonec se budeme muset rozhodnout sami, ale znát principy řešení neškodí. Díky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hudzi*
Datum: 10.04.14 04:27

Pošlete nějaký půdorys se zakreslením kde co je (okno, vana, umyvadlo, sprcha, pračka atd)

Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.04.14 06:14

Nejjednodušší je nakreslit si svislou čáru vždycky středem obkládané stěny a pak řešit, zda začnu obkládat od této čáry na obě strany, nebo mi tato čára "přepůlí" prostřední obkladačku - tzn. uprostřed stěny by měla být buď spára, nebo střed celé obkladačky, podle toho, kdy vyjde větší dořez na obou krajích. Tohle nemusí platit vždycky, někdy je prostě jeden roh "víc na očích" než jiný, takže je lepší udělat ten viditelnější roh z celých, za předpokladu, že na druhém konci nebude dořez menší než polovina šíře obkladačky. Menší dořezy vypadají vždycky hůř než větší. Taky je třeba řešit rozmístění spár vzhledem k zařizovacím předmětům, např. umyvadlo posunuté vůči spárám obkladu vypadá divně, zase na střed umyvadla buď celou obkladačku, nebo spáru.

Další věc je rozmístění vodorovných spár, tady záleží taky na tom, do jaké výšky hodláte obkládat. Spodní řádek se většinou dodělává až po dlažbě, a to buď z pokud možno celých obkladaček (když odeberete z dejme tomu 25cm vysoké obkladačky do 2cm, nikdo si toho nevšimne), nebo v případě, že vychází výšky mizerně, tak zase nejméně z půlených obkladaček. Při rozvrhování obkladu na výšku je třeba také řešit dořezy na obezdění vany, aby nebyly příliš malé a navazovaly na spáry obkladu.

Někdy tohle všechno ani skloubit nelze (na vaně např. můžou vyjít dořezy příliš malé), pak je vždycky lepší to "přiznat" a spáry odskočit o polovinu obkladu, než uskakovat jen o několik cm, to vypadá jako chyba..

Je toho ještě spoustu, doporučuju si udělat čas a malovat po zdi..

Ohodnoceno: 3x

Datum: 10.04.14 10:20

Vyborne popsane! jen vkladam obrazek pro lepsi predstavu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.04.14 08:28
Já si myslím, že by se vaše paní měla podívat spíše po barevném řešeních. Je úžasné množství obkladaček a dlažby v barevných variantách, se vzory i bez. Také spárovací hmoty jsou v mnoha barvách a navíc, s protiplísňovou úpravou. Už jsem tady dávala obrázek, ale zapomněla jsem podotknout, že to není koupelna, ale sprchový kout v malé, panelákové koupelně, kde je ještě pračka, umývadlo, koš na prádlo a nějaké skříňky. Ve sprchovém koutě je na stropě veliká sprchová růžice, která není vidět a také sedátko a niky na odložení sprcháčů atd. Je vidět jen pohotovostní ruční sprcha. Celý kout je uzavíratelný posuvnými skleněnými dveřmi. ;) Já to píšu proto, ať se neřežete s kachlíkama, když je mnohem snadnější využít barevnost. A v důsledku je všechno mnohem efektivnější.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 10.04.14 10:00

Nečetl jsem odpovědi důkladně jen povrchně přelétnul pohledem,takž pkd jsem přehlédl tak sorry!

Zkušený obkladač nejprve na "suchu" vyzkouší jak to bude vypadat-(rozměřením a přiložením obkladu na stěnu) a většinou buďto začne od středu na každou stranu nebo jednou přímo do středu (střed probíhá středem obkladačky), tak aby byl obklad symetrický, metoda většinou záleží na prořezu při krajích zda od půlky na každou nebo do půlky (myšleno poloviny zdi-pro vtipálky ne dvě půlky tam kde končí záda!).Taktéž někdo začína tím,že rozměří i výškově,tak aby při dlažbě nebyl prořez ale celá!

to ale musíte dohodnout přímo s obkladačem,protoe variant může být více dle barevnosti obkladů ,rozmístění plochy a zařízení atd...

doplněno 10.04.14 10:03:

Tak sry kuchtík to vystihl lépe *palec* než já *plac*

Ohodnoceno: 1x

Datum: 10.04.14 17:08

Zdravím . Vše pěkně napsané a ..dakon.. dodal i krásnou fotku. jenom bych k tomu chtěl říci jednu věc. Toto vše je krásná teorie . Praxe je asi taková . Můžete mít sebelepší kladečák a obkladače nešiku a dopadne to katastrofálně . Např. tomu šikovný obkladač nepotřebuje kladečák , ale má pro to cit. Já bych doporučoval požádat obkladače než začne , aby mi umožnil se podívat na nějakou jeho práci. Přeci jenom je to dost peněz a vy se na to budete celý život koukat. Já si to nasvítím laserem sednu doprostřed koupelny dám si kafíčko a aspoň hodinku přemýšlím co a jak. ( dělám v úkole hihi)

A taková perlička- nejhůř se obkládá stěna naproti wc. Každý tam sedí půl hodiny a hledá vám na kachličkách každý detail.

- nezapomeňte na hydroizolaci , přechodovou lištu na vanu nebo sprchový kout, pokud tam máte sádroš , tak výztuhy na umyvadlové šrouby atd, přesně si zaměřit vodu a elektriku popř. vyfotit , aby až budete dávat doplňky jste to neprovrtali. Některé doplňky nevrtám , ale nalepím to mamutem a zajistím lepící páskou. Po zatvrdnutí pásku oddělám. Když to potom chcete zrušit , tak to jednoduše odříznete nožem a nemáte porušenou kachlu. Přeji hodně zdaru a pěknou koupelnu.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.