Povrchové čerpadlo - způsob zapojení

Od: Datum: 07.04.14 20:28 odpovědí: 7 změna: 07.04.14 23:38

Fungování povrchového čerpadla s expanzní nádobou je mi plně jasný.

Obrázek: http://www.sig-impex.cz/images/sklady/sva_motor.jpg

Ovšem zajímalo by mě, jak zareaguje čerpadlo, ke kterému připojím přímo hadici. Dejme tomu, že čerpadlo má průtok 1,2l/s, výtlak 20m, připojená 50m hadice 1/2. Nepředpokládám, že by se uváděných 1,2l/s přepravilo - tlak by musel být vysoký.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.14 20:40

Jednou jsem to zjišťoval pro ventilátor a umělohmotné trubky. Je na to potřeba podrobná charakteristika čerpadla a najít si "někde" na internetu odpor té hadice. Já to tenkrát všechno našel:)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 07.04.14 20:40
Výraz povrchové čerpadlo je opravdu dosti svérázný...nicméně to je Vaše věc.
Jak by čerpadlo mělo reagovat..Prostě se musí najít správný pracovní bod čerpadla v diagramu..A samozřejmě, že délka hadice, její drsnost, průměr, převýšení, průtok..v tom hrají podstatnou úlohu.Dá se to ale poměrně slušně spočítat.

Datum: 07.04.14 21:46

Děkuji za reakci. Pro mě jako laika, bylo účelem otázky zjistit, zda lze expanzní nádobu vynechat a zapojit přímo k čerpadlu hadici.

P.S.:Vycházel jsem ze skutečnosti, že se v terminologii čerpadla dělí z obecného hlediska na povrchové a ponorné. Proto nevím, v čem spočívá ona svéráznost.

Datum: 07.04.14 21:58
Takovou nádobu lze zpravidla vynechat, pokud je čerpadlo používáno např.pro zavlažování zahrady..Tedy když se čerpadlo zapne...půl hodiny běží..a potom půl dne stojí.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.04.14 21:03

Ahoj. Tyhle SVAčka se před dávnými lety používaly i jako oběhovky pro topení. Měly teda větší průměr a mohly být i více stupňové. Byly to pěkný rachtáky, ale sílu měly. Dokázaly protlačit i zavřený radiátorový ventily. Při použití bez tlakovky, to může dělat nějaký potíže. Jako s tím tlakem. Může prdnout hadice,nebo se sesmeknout a letící sponou někoho zranit.

Datum: 07.04.14 23:11

Nepíšete přímo o které řadě uvažujete, ale toto jsou dost výkonná čerpadla, takže připojení jen do dlouhé 1/2 hadice pro něj bude znamenat téměř provoz do zkratu (navíc se tyto hadice běžně ohnou a zastaví průtok). Snadno jej přetížíte. Pokud jej zapojíte s nádobou, tak i při plném odběru touto hadicí poběží např. jen 10 sekund z 30..60 sekund. Určitě bych tam tu nádobu dal. Toto čerpadlo stojí pěkných pár tisíc. Tlakový spínač pořídíte za 200 Kč (kupoval jsem na pumpa.cz před pár dny) a nádobu 24 l od 800 Kč (klidně jen vzduchovou bez vaku, nebo jakoukoli z bojleru, či něčeho jiného, co doma najdete ). Větší je samozřejmě lepší, ale pro tu 1/2 hadici je i ta 24l lepší než nic.

doplněno 07.04.14 23:29:

Když se podíváte do zatěžovacích grafů, tak zjistíte, že SVA nepřipouští nulový průtok (což s hadicí těžko zajistíte), ale minimálně cca 0,25 l/s. Je samozřejmě rozdíl, jaké konkrétně máte. Jestli např. výkonné nové SVA32 3 článkové, tak to bez nádoby raději ne. Jestli nějaké staré vyběhané SVA 20 jednočlánkové, které už nedá velký tlak, tak tam už to tak kritické nebude.

Datum: 07.04.14 23:38

sani je pro cerpadlo opravdu narocne, pokud jej nespalite hned, brzy odejde, zkuste popremyslet nad alternativami (tedy pokud dobre chapu, o co jde, jste v dotazu docela strohy a toto je dost obsirna tematika :) )

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.