Izolace podsklepeného domu

Od: Datum: 04.04.14 22:40 odpovědí: 8 změna: 09.04.14 15:08

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu a pomoc.

Mám podsklepený dům z roku 1929, u něj jsem měl betonový dvorek, beton popraskal, tak ho dávám pryč a když už jsem u toho rád bych vyřešil vhlký sklep. Takže odkopávám dům na úroveň podlahy ve sklepě... Zde je první zádrhel, jelikož místnosti ve sklepě mají různou výšku podlahy(onko v pravo 140cm vlevo 170). Odkopu tedy 140 pak nejak schudek do 170 (nebo pozvolna nejak). Co tedy opravdu řeším(pokud něco dělám špatně pište prosím): Myslel jsem, že dám nopovku, kterou zahnu a udělam z ní takový "kanál". Položit drenážní rouru a zasypat štěrkem. Ale nemám drenáž kam vyvést jelikož mám nejnižší místo asi 170+ což už není kam... Abych odkopal další 1,5m od domu to bych si docela dal. Je tu drenážní trubku nutné někam odvést? Nebo bude fungovat, jako takové "větrání"? Nemám tucha, jestli v tom vůbec teče voda, že je to nutné někam odvést?

Další varianta by byla nopovka, štěrk a v hlouubce třeba 60cm další nopovka na kterou bych položil drenáž, kterou bych odvedl někam 2M od domu a udělal malou vsakovací jímku...

Snažil jsem se to popsat snad dobře, můžete mi prosím poradit, co nejlepšího bych měl udělat?

Poddotaz: Pokud mám ve sklepě mokro, které vypadá jako MT,Everest (vrchol a do stran to klesá), z čehuž usuzuji, že se nejedná o vlhkost od spodu.

Díky za pomoc

LukášSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.04.14 11:21

Dobrý den,

v tomto případě bych odlišil dvě věci:

1. sanaci vlhkosti zdiva (hydroizolace)

2. odvod vody z okolí suterénního zdiva (drenáž)

Pokud byste chtěl sanovat vlhkost sklepního zdiva, tak by to pouze drenáž nezajistila. Bylo by nutné provést svislou hydroizolaci suterénního zdiva, např. z asfaltových pásu, samozřejmě by ovšem bylo nutné provést i přípravu podkladu (omítky), dále řešit nějakým způsobem i přenos vlhkosti ze základových pasů na stěnu (nevíme, zda je provedena hydroizolace podlahy a izolace pod stěnou).

Provádět drenáž má smysl především v případě, pokud je pod úrovní základové spáry nepropustné podloží, takže srážková voda se přes toto podloží nedostává níže, ale kumuluje se postupně v okolí suterénní stěny, a vlhkost prostupuje do stěny. Proto je potřeba takovou vodu odvádět drenáží. Provádí se svislá drenáž z nopkové fólie, na ni se dává filtrační/separační vrstva z geotextilie. Svislá drenáž je napojena na drenážní potrubí (flexibilní trubky perforované DN 100), toto drenážní potrubí se dává cca 200 mm pod úroveň vodorovné hydroizolace podlah. Potrubí se pokládá na podkladní beton, a zasypává se kamenivem fr. 16-32, cca 300 mm nad drenážní potrubí, kameninový zásyp se pokládá opět do geotextilie, aby se nezanášel jemnými částicemi zásypu.

S odvodem vody může být problém, pokud není možné napojení na kanalizaci, tak je možnost vytvořit vsakovací jímku (výkop vyplněný kamenivem do geotextilie), ale je tu problém, pokud by byla jímka blízko objěktu a podloží pod jímkou by bylo nepropustné, voda ve větším množství by se mohla z jímky šířit opět do okolí suterénní stěny. Asi bych volil spíše napojení drenážního potrubí na svislou šachtu (klidně i plastovou trubku většího průměru) tak, aby se dala případně odčerpávat voda čerpadlem. Nebo zatím odvod vody neřešit, a po provedení drenáže byste sám viděl po nějakém dešti, kolik vody z drenáže vytéká, a na základě toho byste pak volil buď vsakování, nebo čerpání vody.

Hutněný zásyp by se měl dělat nepropustný, čím méně povrchové vody se dostane dolů, tím lépe. Stejně tak i úprava povrchu nad zásypem by měla být nepropustná (např. okapový chodníček z bet. dlaždic se spádem od objektu).

Abych to shrnul:

Zaměřil bych se v první řadě na to, zda vůbec je drenáž potřebná, a zda místo ní raději neřešit hydroizolaci. Pokud nebyla na dně výkopu voda, nebo zvýšená vlhkost, je pravděpodobné, že voda se vsakuje dále do podzákladí, a drenáž by tak nebyla nutná. Vlhkost se může dostávat do stěny jednak z neizolované svislé stěny, ale i z podzákladí. Takže spíše provést hydroizolační opatření. Samozřejmě i na hydroizolaci můžete dále provést drenážní opatření, jak jsem popsal výše.

K vlhkosti asi také přispívá ten vnější obklad objektu, který neumožňuje stěnám dostatečně odvádět vlhkost do exteriéru, takže se vlhkost dostává směrem do interiéru.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.04.14 12:59

Díky za odpověď,

Plánuji tam dát jen nopkovoou fólii s vysokým špuntem, aby zeď dýchala a dále nenatahovala vodu zhora a hnout jí směrem od domu, aby se voda vsakovala o něco dále... Nemohu případnou drenáž nikam napojit, tak to musím udělat takto... i vsakovací jímka je komlplikovaná, jelikož je to vsechno moc hluboko a já tam nedostanu bagr... Takže doufám, že alespoň tohle stěně pomůže a sklem mi trochu vyschne... smířil jsem se s tím, že 100% to nebude.

Datum: 07.04.14 14:04
avatar

... fólii s vysokým špuntem, aby zeď dýchala
zeď nedýchá...jak ukončíte nopovku, aby nepadal přirozený spad mezi zeď a nopovku?

Zkuste odpovědět na dotaz.. odkud se tam bere ta vlhkost, zespodu či zvrchu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.04.14 10:30

Mno už jsem ji tam dal... Nemyslel jsem dýchat, ale vysychat... Nahoře na nopovce je širolý pás, takže buď to bude stačit, nebo to ukončím lištou.

Na otázku jestli zespodu, či zvrchu mi nikdo neodpověděl... Osobně si myslím, že zvrchu... Výkop byl sice mokrý, ale rychle vysychal. Původně tam byl hodně starý beton, po kterém tekl i okap, to si myslím že bylo špatně...

Drenáž jsem dát nemohl, protože prostě nešlo ji nikam vyvést. Bohužel jsem pátral pátral, ale nikdo mi neřek nic smysluplného. Přiznám se, že jsem byl překvapen, za jak dlouho mi tu někdo odpověděl, ale dával jsem otázku blbě v pátek večer.

Celé je to komplikované, jelikož všechno tahám jen přes garáž a normálními dveřmi... Takže ruční práce, takže jsem nemohl moc toho vymýšlet...

Datum: 08.04.14 11:23

K ukončení nopové fólie:

Pokud se provádí hydroizolace z pásů, a na ni se pokládá nopová fólie se separační geotextilií, tak postup je obvykle takový, že hydroizolace se vyvede cca 30 cm nad úroveň terénu (kvůli odstřikující vodě), a nopová fólie se naopak ukončí cca 15 cm pod terénem. Na povrch zásypu se pak provede okapový chodník nebo jiná, pro vodu co nejvíce nepropustná úprava. Tedy snažíme se docílit toho, aby se za drenážní vrstvu dostalo co nejméně vody, a pokud ano, tak steče po hydroizolaci.

Ve vašem případě ale hydroizolaci neinstalujete, proto bych vyvedl nopovou fólii nad terén, a ukončil ji tzv. Z-lištou (spáru mezi lištou a stěnou zatmelit), takže voda stékající po fasádě se za nopovku nedostane.

Rozhodně špatné řešení, které je docela často vidět, že nopovka se vytáhne 2-3 cm nad terén, časem se ohne, takže do spáry může krásně zatékat voda po fasádě nebo i z přilehlého chodníku apod.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.04.14 14:59

Díky, poměrně vyčerpávající, zakončím to tak, aby voda po fasádě(teda těch dlaždičkách) nemohla stékat za fólii. Ono je to tam zatím takové všelijaké, takže to budu muset operativně nějak vymyslet. On je to vnitroblok, takže z téhle strany prší zřídka kdy, ale budu se to snažit udělat tak, abych to nepodcenil.

Datum: 07.04.14 14:02
avatar

Pavle, kde jste byl takovou dobu? Konečně někdo kdo má správný náhled na problematiku a rozumí tomuto problému.

Naprosto s Vámi souhlasím a hlavně s větou: zda vůbec je drenáž potřebná,

Mnoho lidí vůbec neví o čem je řeč.

doplněno 08.04.14 19:42:

Můžete si vybrat, které zakončení je správné.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.04.14 15:08

Milane díky, až těď jsem si všim toho odkazu . Tak takové "hulvátoviny" tam dělat asi nebudu :-D a myslím, že jsem to správné zakončení našel .

Díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.