Kde umístit zásuvky v kuchyni?

Od: Datum: 04.04.14 15:43 odpovědí: 13 změna: 16.03.17 19:48

Potřebujeme udělat novou elektřinu v kuchyni a také kachličky "za" budoucí kuchyňskou linku (tedy mezi pracovní plochu a vrchní skříňky). Novou kuchyňskou linku pořídíme časem. Ráda bych věděla, jak a kde umístit elektrické zásuvky (případně kolik) nad pracovní plochu. Náš známý, co nám dělá elektřinu levněji, není na nějaké normy moc spolehlivý a není praktický.

Děkuji moc za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.04.14 15:50
avatar

Nikdo Vám neřekne kam si máte osadit zásuvky do "budoucí" kuchyňské linky..

To je přece logický nesmysl.

Už víte definitivně a přesně jak bude budoucí linka vypadat, znáte přesné rozmístění všech odkládacích ploch, myčky, a dalších spotřebičů?

Když budete mít vše "na papíře" a dokonale to promyslíte, pak Vám klidně budou stačit dvě dvojité zásuvky nad pracovní plochou. Pokud návrh a Vaše úvahy "zmastíte", pak Vám nebude stačit ani 7 zásuvek..

A to nemluvím o tom, že dopředu asi ještě nevíte, čím a jak bude obložena zadní stěna..jak vysoko tedy nechat koukat krabičky..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 15:59
avatar

Máme rohovou linku, kratší strana (vlevo) asi 1,5 metru, delší strana (vpravo) asi 3 metry, na kratší straně zhruba v 1/3 délky je jedna dvoujzásuvka, kousek za rohem, už na delší straně je druhá a zhruba uprostřed delší strany je třetí dvojzásuvka.

Jsou to samozřejmě zásuvky pro linku, všechny pevné spotřebiče jsou zapojeny do zásuvek za skříňkami, aby nebyly vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 16:04
avatar
Martin má pravdu.
Jen doplním. Bylo by vhodné za spodní skříňky natáhnout vícežilový kabel, na případné připojení sporáku, trouby, myčky, chladničky a dalších zabudovaných spotřebičů, třeba pračky, průtokového ohřívače vody, drtiče odpadů atd. To vše se dá připojit v mezeře za spodními skřínkami.
Ty malé spotřebiče jako gril, mikrovlnka, rychlovarná konvice, rádio, toustovač, ponorný tyčový mixer a spoustu dalších budete strkat do zásuvek, kterých bude i tak málo. Málo!
doplněno 04.04.14 16:07: Než jsem to na mobilu nasmolil, přišlo doplnění. Takže jsme se shodli.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.14 17:47
avatar

Žádná norma vám neurčuje počet a umístění zásuvek. Stanovuje pouze průměr vodiče 2,5, jistič 16A. To je pokud je stará instalace a v ní budete pokračovat. pro novou ještě chránič. Pokud máte jednofázový přívod. tak za kuchyňskou linkou zásuvku 230V nejlépe dvojitou s natočenou dutinkou pro připojení sporáku, ale tu by chtělo odjistit samostatně. Nad kuchyňskou linkou mám 10 zásuvek a nikdy nejsou plně využité. Jedná se spíše pro drobné spotřebiče jako je toustovač, mixér, friťák, televize, varná konvice a pod. Počet si musíte určit sama dle množství spotřebičů. Tuto větev bych také samostatně jistil.

Pokud máte třífázový přívod a máte sporák, nebo případně uvažujete do budoucna, tak udělat přívod i pro sporák. třeba jen zaslepená krabice. Pokud už taháte nové kabely, tak bych volil už třížilové, pokud máte starou instalaci. při případné rekonstrikci, pak už v instalovaných kabelech nemusíte nic měnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 19:33

Zdravím. Tak já se taky přidám. Těch kuchyní jsem viděl nespočet. Ve velké většině případů se zásuvky umisťují asi 10 cm pod horní skříňku. A co se týče počtu a stranového umístění , tak to si musíte představit pracovní plochu a kam dáte mikrovlnku , varnou konvici , mixér , el.kráječ plus nějakou rezervu. Nezapomeňte na osvětlení pracovní plochy a digestoř. Nikdy neumisťujte zásuvky za myčku a nebo troubu. Doporučuji si zajít na návštěvu ke kamarádkám , které mají moderní kuchyně a tam se inspirovat.

jednou jsem zažil na novostavbě staršího pána elektrikáře ( asi někdo z rodiny) a ten dělal stylem - náša bába má v kuchyni jednu zásuvku a úplně ji to stačí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: misoskamisoska
Datum: 15.03.17 12:17

pro:instalater: Proč nikdy neumisťovat zásuvky za myčku nebo troubu? Loni jsme rekonstruovali kuchyň a měla jsem problém přesvědčit elektrikáře, aby mi zásuvky udělal pod horní části kuchyňské linky. Trval na tom, že zásuvky se už takhle nedělají, že to není estetické. Já ale preferuji praktičnost. Zásuvku na elektrickou troubu mi udělal asi 15-20 od země za troubou, z čehož nejsem nadšená, ale jsem si to prostě neustála. Ale ostatní zásuvky pro běžný kuchyňský provoz jsem si uhájila pod těma horníma skříňkama a teď jsem tomu ráda. Mám v kuchyni i pračku a jsem zvyklá vytahovat šňůru ze zásuvky, nevím, jak bych se tam dolů za pračku cpala. Ptala jsem se tehdy tady ostatních na názor a mám pocit, že většina se vyjádřila v tom smyslu, že zásuvky se pod ty horní skříňky už nedávají. Proto mne zajímá vaše odpověď:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek6*
Datum: 15.03.17 12:51

Proč neumisťovat za troubu a myčku? Protože tam být nemají. Musí být vedle. Proč? Protože norma. Obecně platí a je to tu snad v milion dotazech spomínané, že za žádným spotřebičem nesmí být zásuvka a každej spotřebič musí mít vlastní kabel, zásuvku a jistič..furt dokola jak u blbečků na dvorečku :) ... Zásuvky, které jsou mezi deskou a horníma skříňkama může být v lince klidně 50 když to dotyčný využije..já osobně mám 3 + 1 v roletě..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 02:11

O žádné normě, která zakazuje zásuvky za troubou a myčkou nevím, pokud ty ano, prosím cituj z ní kousek, jinak si svůj příspěvek oprav a nefabuluj. Spotřebiče mají dost dlouhé šňůry, že se po vysunutí z linky dají ze zásuvky za ním vytáhnout. Někdo preferuje zásuvky ve vedlejší skřiňce, ale tady je nutný předpoklad, že musí být volná. Zapojovat tyhle spotřebiče do zásuvek nad linkou je už velmi nehezké, spíš si někdo poručí sporákový vypinač. Ale s ním se musí počítat už předem. Ledničky sporáky a jiné mají po přiražení ke zdi nad podlahou kousek volného prostoru, proto nachystal tu zásuvku 15-20 cm od země, půjde tam zapojit jakákoli, i hluboká trouba. Další zásuvky pod horními skřiňkami, nebo nad(i v ní) pracovní plochou by být měly a mělo by jich být dostatek a na více místech. Kam jinam zapojovat varné konvice, mixéry, toustovače atd, ty mají už tak dost krátké šňůry.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krtek6*
Datum: 16.03.17 08:28

"Pokud se jedná o kuchyňské prostory (kuchyně) neexistuje žádná speciální norma. Platí analogie v kontextu s ČSN 33 2000-7-701. Pokud se jedná o pojem "snížení odporu lidského těla", pak mluvíme o ochraně před úrazem elektrickým proudem, kterým se zabývá ČSN 33 2000-4-41 a ČSN EN 61140 ed.2. Znamená to, že půjde především o ochranu:Před přímým i nepřímým dotykem, viz. kap. 4.5.1,Před přímým dotykem, viz. kap.4.5.2,Ochrana před nepřímým dotykem, viz. kap. 4.6,Omezení doby trvání dotykového napětí."

to, že je šlauch dlouhej je sice pěkný, ale ne vždy výhodný..pračka je na vodu, myčka je na vodu..tzn. zásuvka logicky nesmí být blízko vodě...navíc jde u o montážní/demontážní postup...je to dělaný i z hlediska logiky..když bude zásuvka za spotřebičem (třeba za troubou) tak potřebuješ 2 lidi k montáži..jeden co to vyndá a bude držet troubu a druhej co vyndá šlauch ze zásuvky...když bude zásuvka vedle tak nejdřív spotřebič odpojíš/zapojíš a pak vyndáš sám... ještě něco?:)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.03.17 19:48

A to je právě ono. Sám píšeš, že neexistuje žádná norma a zbytek textu jsou jen tvoje domněnky a názory, které se dají snadno vyvrátit, svědčí o tom řada kuchyní takhle postavených. Přesto si dovolíš nás všechny označit za blbečky na dvorečku. Ty si doma postav co chceš, ale nevydávej svůj postup za normu, třeba opravdu někoho úplně zbytečně zmateš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 20:17

Ahoj. Hodně a správně toho bylo už napsáno. Jen bych doplnil, rozmyslete si dobře, kde bude dřez. Kdyby zásuvky vyšly hned nad něj, nebylo by to úplně dokonalé. Bylo by to přímo nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 22:20

Ideálně je si celou kuchyň naplánovat s přesným rozmístěním spotřebičů. Potom je naplánování elinstalace otázkou 15 minut u kafe.

Jako příklad může sloužit tento obrázek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.03.17 05:51
avatar

já jsem umístil zásuvky těsně pod horní skříňky. samotné zásuvky jsou rohové moduly Philips, které se pak dají nastavovat vedle sebe v různých počtech, dokonce i se světlem. připojení sporáku za linkou přes přístupnou (výřez v zádech skříňky) sporákovou kombinaci. existují i zásuvky které se instalují do kuchyňské desky a když se nepoužívají, tak se jednoduše zasunou (mají i USB). každopádně to chce vědět, jak bude kuchyně vypadat a kde do bude. bez plánu snad nikdo tohle nědělá

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.