Kde umístit zásuvky v kuchyni?

Od: Datum: 04.04.14 15:43 odpovědí: 7 změna: 04.04.14 22:20

Potřebujeme udělat novou elektřinu v kuchyni a také kachličky "za" budoucí kuchyňskou linku (tedy mezi pracovní plochu a vrchní skříňky). Novou kuchyňskou linku pořídíme časem. Ráda bych věděla, jak a kde umístit elektrické zásuvky (případně kolik) nad pracovní plochu. Náš známý, co nám dělá elektřinu levněji, není na nějaké normy moc spolehlivý a není praktický.

Děkuji moc za rady!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.04.14 15:50
avatar

Nikdo Vám neřekne kam si máte osadit zásuvky do "budoucí" kuchyňské linky..

To je přece logický nesmysl.

Už víte definitivně a přesně jak bude budoucí linka vypadat, znáte přesné rozmístění všech odkládacích ploch, myčky, a dalších spotřebičů?

Když budete mít vše "na papíře" a dokonale to promyslíte, pak Vám klidně budou stačit dvě dvojité zásuvky nad pracovní plochou. Pokud návrh a Vaše úvahy "zmastíte", pak Vám nebude stačit ani 7 zásuvek..

A to nemluvím o tom, že dopředu asi ještě nevíte, čím a jak bude obložena zadní stěna..jak vysoko tedy nechat koukat krabičky..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 15:59
avatar

Máme rohovou linku, kratší strana (vlevo) asi 1,5 metru, delší strana (vpravo) asi 3 metry, na kratší straně zhruba v 1/3 délky je jedna dvoujzásuvka, kousek za rohem, už na delší straně je druhá a zhruba uprostřed delší strany je třetí dvojzásuvka.

Jsou to samozřejmě zásuvky pro linku, všechny pevné spotřebiče jsou zapojeny do zásuvek za skříňkami, aby nebyly vidět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 16:04
avatar
Martin má pravdu.
Jen doplním. Bylo by vhodné za spodní skříňky natáhnout vícežilový kabel, na případné připojení sporáku, trouby, myčky, chladničky a dalších zabudovaných spotřebičů, třeba pračky, průtokového ohřívače vody, drtiče odpadů atd. To vše se dá připojit v mezeře za spodními skřínkami.
Ty malé spotřebiče jako gril, mikrovlnka, rychlovarná konvice, rádio, toustovač, ponorný tyčový mixer a spoustu dalších budete strkat do zásuvek, kterých bude i tak málo. Málo!
doplněno 04.04.14 16:07: Než jsem to na mobilu nasmolil, přišlo doplnění. Takže jsme se shodli.
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.14 17:47
avatar

Žádná norma vám neurčuje počet a umístění zásuvek. Stanovuje pouze průměr vodiče 2,5, jistič 16A. To je pokud je stará instalace a v ní budete pokračovat. pro novou ještě chránič. Pokud máte jednofázový přívod. tak za kuchyňskou linkou zásuvku 230V nejlépe dvojitou s natočenou dutinkou pro připojení sporáku, ale tu by chtělo odjistit samostatně. Nad kuchyňskou linkou mám 10 zásuvek a nikdy nejsou plně využité. Jedná se spíše pro drobné spotřebiče jako je toustovač, mixér, friťák, televize, varná konvice a pod. Počet si musíte určit sama dle množství spotřebičů. Tuto větev bych také samostatně jistil.

Pokud máte třífázový přívod a máte sporák, nebo případně uvažujete do budoucna, tak udělat přívod i pro sporák. třeba jen zaslepená krabice. Pokud už taháte nové kabely, tak bych volil už třížilové, pokud máte starou instalaci. při případné rekonstrikci, pak už v instalovaných kabelech nemusíte nic měnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 19:33

Zdravím. Tak já se taky přidám. Těch kuchyní jsem viděl nespočet. Ve velké většině případů se zásuvky umisťují asi 10 cm pod horní skříňku. A co se týče počtu a stranového umístění , tak to si musíte představit pracovní plochu a kam dáte mikrovlnku , varnou konvici , mixér , el.kráječ plus nějakou rezervu. Nezapomeňte na osvětlení pracovní plochy a digestoř. Nikdy neumisťujte zásuvky za myčku a nebo troubu. Doporučuji si zajít na návštěvu ke kamarádkám , které mají moderní kuchyně a tam se inspirovat.

jednou jsem zažil na novostavbě staršího pána elektrikáře ( asi někdo z rodiny) a ten dělal stylem - náša bába má v kuchyni jednu zásuvku a úplně ji to stačí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.14 20:17

Ahoj. Hodně a správně toho bylo už napsáno. Jen bych doplnil, rozmyslete si dobře, kde bude dřez. Kdyby zásuvky vyšly hned nad něj, nebylo by to úplně dokonalé. Bylo by to přímo nebezpečné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 22:20

Ideálně je si celou kuchyň naplánovat s přesným rozmístěním spotřebičů. Potom je naplánování elinstalace otázkou 15 minut u kafe.

Jako příklad může sloužit tento obrázek.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.