Nopová folie nebo lepenka?

Od: Datum: 04.04.14 10:35 odpovědí: 13 změna: 05.04.14 07:00

Ahoj, chci dát kolem baráku na ztracené bednění do hloubky cca 30 - 50 cm nějakou hydroizolaci. Přemýšlel jsem, že nalepím ipu, ale pak mě naopadla nopová fólie. Co je výhodnější dát? A čím se lepí ta nopovka? Dík

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pt®
Datum: 04.04.14 10:37

Máme kolem garáže, černou nopovou folii. Garáž máme do stráně. - pt

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.04.14 10:39

Když nám obkopali celý barák, dávali černou nopovku. Někdo chytrý měl řeči, že ji dali opačně. Nevím, jak mají ty vybouleninky být. Jestli ke zdi nebo ode zdi.

doplněno 04.04.14 10:40:

Prý cosi se vzduchem a vodou.

Ohodnoceno: 0x

Od: paw®
Datum: 04.04.14 10:41
Dava se spuntama ke zdi.
Ohodnoceno: 2x

Od: donsalieri
Datum: 04.04.14 10:47

aha špuntama ke zdi tak to jsem nevěděl. Díky,takže myslíte, že spíše teda tu nopovku.

Od: hubas*
Datum: 04.04.14 10:50

Dal bych určitě nopovku s vysokým nopem (20mm), výhodou je, že Vám vznikne vzduchová mezera mezi folií a zdivem, takže se vlhkost snadněji odpařuje. Ipou se zdivo "udusí".

Od: paw®
Datum: 04.04.14 11:47

Pokud je izolace spravne udelana, tak za ipou ve zdivu nema voda co delat. Pripadna vlhkost odejde stenoiu a vnitrnim prostorem.

Od: jinx®
Datum: 04.04.14 11:33

Nopovku som dal do hlbky 1 meter.prilozil ku stene a prihrnul zeminou.Prederavit ju urcite neodporucam inak to straca zmysel...to je pre vsetkych tych co by to chceli prichytit klincami o stenu.

Inak neviem ako na zvislu stenu natavit lepenku..ta to trochu hlupost ne? to jako zrobis?

Datum: 04.04.14 11:49

Tu ipu jsem myslel spíš jako třeba kde je terasa, tak ji nalepit na balkonové dveře nebo na vchodové dveře do soda kde bude zavážka

Datum: 04.04.14 12:36

"...neviem ako na zvislu stenu natavit lepenku..."
IPA (a ostatní podobné lepenky) se běžně na svislé stěny navařují. Před časem ani nic jiného nebylo. Stěna se natře asfaltovou penetrací, role IPY se položí pd stěnu, pak se pomocí hořáku (já měl jen malou benzínovou letlampu) nahřívá stěna a povrch role. Postupně, jak se asfalt na roli taví, se role rozbaluje směrem nahoru a přitlačuje se ke stěně. Osobně jsem tak kdysi izoloval septik. Neskutečná pakárna (zvlášť, když je na to člověk sám), ale jde to.

Datum: 04.04.14 11:57

donsali,

nopovka je modní, jako perlinka. Je třeba si zdůvodnit, proč je potřebý tento matroš. Vůbec nic nevím o Vaší stavbě, neznám detaily, takže nevím co a proč chcete izolovat. Je zvykem a nutné, spodní stavbu odizolovat od horní. Pokud máte vodorovně danou hydroizolaci, tak je úplně zbytečné dávat dolu na stěny hydroizolaci. Páč jí určitě nedáte zevnitř a zespodu. Takže je tam k ničemu.

Nopovka není hydroizolace, ale ochrana hydroizolace, nebo tepelné izolace.

Zdali špuntama k nebo od zdi je vždy dle druhu nopovky a způsobu použití. Příklad (ne)dáte jí špuntama od zdi, bude izolovat vlhko (částečně) mezi zeminou a bedněním. Teď nopovku otočte. Je snad v jednom případě více vlhkosti za nopovku, nežli v druhém případě?

Správně nopovka musí být ukončena, aby nebyl přirozený spad mezi nopovku a stěnu.

Je mi srdečně jedno, jak to uděláte, ale měl byste si zdůvodnit svůj postup. Nikoliv jen dáte něco, co dávají ostatní, kteří ani nevědí proč to tam dát.

Která nopovka je správně?

tato

nebo tato?

doplněno 04.04.14 12:40:

donsali,

pokud máte vodorovnou hydroizolaci, tak proč budete dávat poloizolaci na svislou stěnu?

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.04.14 12:29

Děkuji pane Cukráři to dává smysl. Lepenku vodorovně danou samozřejmě mám.

Datum: 05.04.14 07:00

Jojo, Cukrář má pravdu. Úplně jsem zapomněla, že chlapi natírali barák dehtem, snad v několika vrstvách a až potom dávali tu fólii.

Datum: 04.04.14 13:10

Ahoj. Tak to použití nopové folie není samospasitelné. Nestačí ji tam jen položit a zahrnout zeminou, nebo nějakým štěrkem. Dost záleží na detailu jejího zakončení nahoře. Viděl jsem práci profíků a nebyl to hezký pohled na dílo. Nopovka byla v horní části přibita nastřelováky a po čase se trochu srazila, skřehla a začala se trhat a odklánět se ode zdi. Tudy tam ke zdi začalo zatékat při deštích. Je nutné nad ní, nad terénem ji zakončit jakousi okapničkou z pruhu plechu. Aby bránil zatékání a zanášení té mezery mezi zdí a folií. A zůstala zachována možnost výparu vlhkosti od základů.

Jinak k otázce. Pokud za základovou zdí není nějaký sklepní prostor, a není v tom místě vysoká hladina spodní vody, není třeba jen proti zemní vlhkosti ty základy nějak izolovat. Důležité je izolovat stěny od základů. Tudy by mohla stoupat nějaká vlhkost do zdiva a způsobovat potíže s plísněmi a prostupujícím sanytrem a opadáváním štuků a omítek. Ta vodorovná izolace by měla dokonale oddělit základ od všeho nad ním. Hlavně na líci stěn z venčí. A taky by se hodilo ten to detail zakončit krycí okapničkou.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.