Stavba a sousední pozemek

Od: Datum: 04.04.14 08:05 odpovědí: 5 změna: 04.04.14 10:05
avatar

Zdravím a prosím o přesný odkaz na konkrétní paragraf platného zákona o vzdálenosti stavby od pozemku souseda.

Různě v textech, dotazech i jinde se píše o vzdálenosti 2 m. Dokonce v jednom textu je odkaz na § 79/ písmeno o. Ale ve stavebním zákonu č. 183/2006 Sb. toto hledám marně.

Soused chce už podruhé stavět na hranici pozemků. První zděnou stavbou vysokou cca 3,5 m zastínil od východu velkou část poměrně malé zahrady, nyní má v plánu stavět znova. S nákresem dřevěného přístřešku mě teprve seznámí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: maci11
Datum: 04.04.14 08:44
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 09:25
avatar

Maci, děkuji za zájem i odkaz, ale přece jen bych potřevovala navést na konkrétní paragraf, kde jsou 2 metry odstupu uvedeny.

Ano, mohla bych číst celý zákon a hledat, ale přece jen si myslím, že se někdo v problému dobře orientuje a přesný odkaz přidá.

doplněno 04.04.14 10:07:

Ano poptám se na úřadě, přesto ještě sem přidám několik podrobností.

Řadová zástavba, úzké zahrady (8 metrů šíře) před a za domy. Na jedné ze zahrad už stojí cca 10 let podél asi přetiny plotu 3,5 m vysoký kurník + seník. Souhlas se stavbou získal soused mírným podfukem od tehdejší majitelky domu, mé maminky, důvěřivé, hodné, představovala si kurník jako kurník...

Na druhé zahradě chce opět těsně u plotu a těsně za společnou dvougaráží stavět dřevěný přístřešek. Tam už slunko nezasvitne. Z více důvodů už nemám moc chuť být zase hodný a chápavý soused. I já chci zahradu využívat, ne jen na pěstování kapradí a mechu.

Datum: 04.04.14 09:37

ODSTUPY RODINNÝCH DOMŮ A DOMŮ PRO REKREACI

Základní odstupové vzdálenosti ve vztahu k rodinným domům, mezi nimiž je volný prostor, jsou uvedeny v § 25 odst. 2 vyhlášky: "Je-li mezi rodinnými domy volný prostor, vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než 7 m a jejich vzdálenost od společných hranic pozemků nesmí být menší než 2 m. Ve zvlášť stísněných územních podmínkách může být vzdálenost mezi rodinnými domy snížena až na 4 m, pokud v žádné z protilehlých stěn nejsou okna obytných místností; v takovém případě se odstavec 4 nepoužije." V § 25 odst. 3 vyhlášky je pak pro stavby pro rodinnou rekreaci, které mezi sebou vytvářejí volný prostor, určeno, že vzdálenost mezi nimi nesmí být menší než deset metrů.

Postupovat dle citovaných ustanovení lze ovšem pouze v případech, kdy jde o samostatně stojící rodinné domy či stavby pro rodinnou rekreaci, mezi nimiž je volný prostor - stavby tady tedy již musejí být umístěny a současně musí být splněna podmínka, že je mezi nimi volný prostor.

Rodinným domem je ve smyslu § 2 písm. a) bod 2 vyhlášky "rodinný dům, ve kterém více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé rodinné bydlení a je k tomuto účelu určena; rodinný dům může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví". Stavbou pro rodinnou rekreaci je pak podle následujícího písm. b)"stavba, jejíž objemové parametry a vzhled odpovídají požadavkům na rodinnou rekreaci a která je k tomuto účelu určena; stavba pro rodinnou rekreaci může mít nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví".

Výjimkou z uvedených odstupových vzdáleností je situace, kdy je umisťována stavba rodinného domu v území, kde jsou zvláště stísněné územní podmínky. Může se například jednat o velmi úzké parcely, pozemky ve svahu či v jinak dramatickém terénu, kde nelze třeba právě kvůli vysokému sklonu terénu využít plně celý pozemek, zástavbu terasovitou s nutností budování rozsáhlých opěrných zdí či teras, zabezpečujících statickou bezpečnost stavebního pozemku apod.

ODSTUPY JINÝCH STAVEB

Pokud jde o odstupové vzdálenosti jiných staveb, je třeba odkázat na § 25 odst. 4, který říká: "Vzdálenost stavby samostatné garáže, stavby uvedené v § 103 odst. 1 písm. a) bodě 1 stavebního zákona a stavby pro podnikatelskou činnost odpovídající svými parametry § 104 odst. 2 písm. d) stavebního zákona, umístěné na pozemku rodinného domu, od společných hranic pozemků rodinných domů nesmí být menší než 2 m."2)

V daném případě je tedy třeba zohlednit nejen definice přípustných staveb, ale rovněž vyložit pojem "pozemek se stavbou rodinného domu". Připomínám, že toto ustanovení se ve vazbě na § 25 odst. 2 vyhlášky neuplatní ve zvlášť stísněných územních podmínkách (viz výše).

Zdroj: http://pravniradce.ihned.cz/c1-36806840-odstupy-staveb

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.14 09:38
avatar

bimbane, není to tak jednoduché.

Jsou různé vzdálenosti (6 merů a 3 metry) a vždy jsou možné vyjímky. Třeba stavbu méně jak 2 metry. Osobně se domnívám, že v citaci zákona nepomůžete, jen bych navštívil stavební odbor, namaloval stručný nákres a poptel se na místě.

Příklad, sousední dům dlouhá stěna bez oken...bude jiná vzdálenost, nežli sousední dům dlouhá stěna s okny do ložnice, obyváku atd..

doplněno 04.04.14 12:00:

ještě doplním gotr..

výborný odkaz, ale jak je to již běžné, lze i v těchto případech udělat dle zákona vyjímku, třeba baráka natěsno k sobě..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.04.14 10:05
avatar
Nový občanský zákoník § 1013
(1) Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům podstatně omezují užívání pozemku;
Pokud plánovaný přístřešek bude svým stíněním nepřiměřeně omezovat růst třeba běžné vegetace, jako je zelenina, okrasné dřeviny a pod. v průběhu většiny dne, s ohledem na situování pozemku vzhledem k světovým stranám, sousedovi stavbu nepovolte.
Na tu zděnou stavbu musel mít buď stavební povolení nebo aspoň ohlášku, Vy jste měl být jako soused přizvaný ke stavebnímu konání a vyjádřit se.
Zajděte na Obecní úřad, zda měl povolení na zděnou stavbu, nahlédněte do něj, jaké podmínky měl dodržet. To samé s přístřeškem.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.