Karavan a blesk?

Od: Datum: 03.04.14 20:41 odpovědí: 11 změna: 06.04.14 08:49

Zdravím,

zajímá mě, jestli když je karavan na pneu a uhodí do něj blesk jestli je taky t.z. Faradayova klec?

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 03.04.14 20:51
avatar

Když nebude z umělé hmoty, tak ano. Klec zůstane klecí, i kdyby visela na špagátě ne stromě.

doplněno 03.04.14 20:51:

... na stromě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nikol*
Datum: 03.04.14 20:58

To těžko říct z čeho je. je to značka Wilk :-D

Datum: 03.04.14 20:57
avatar

Tak nějak, pokud je kovovej, je úplně šumák jestli visí na stromě a nebo je na pneumatikách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.14 21:28
avatar

podívej. V elektrotechnice existuje veličina, které se říká vnitřní kapacita. Je to schopnost hmoty pojmout náboj. Tu má každá hmota, každý kov i nekov. Jestli je tato vnitřní kapacita klece dost velká aby pojmula náboj blesku, pak se dovnitř klece nic nedostane. Jestli vnitřní kapacita není dost velká, pak úder blesku šlehne i do klece i do karavanu. Stává se, že hromosvod blesk nezadrží a neodvede a blesk se dostane až dovnitř do domku.

doplněno 05.04.14 09:58:

ale no tak. Co jsem si to dole přečetl? Blesk není nic jiného, než gigantický elektrický náboj, který postupuje cestou nejmenšího odporu. Jestli samotná klec není dobře uzeměná nebo nemá dostatečnou kapacitu aby náboj zachytila (a to nemá), pak se může stát, že cesta nejmenšího odporu povede dovnitř klece. Pak pánbu s vámi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nikol*
Datum: 03.04.14 21:36

Děkuji. tohle mi jako laikovi moc neřeklo ale i tak díky. Jde mi o to, zda li náš karavan - který nevím z čeho je - je bezpečný. t.z. jestli se nemám bát uderu blesku. Vím že do auta když uhodí je to ok, proto se ptám na karavan...je straý, takže z čeho je konstrukce nedohledám, jen vím že je to zn.Wilk

Datum: 03.04.14 22:45

Nejsem teda odborník na fyziku, ale o té kleci a autě na pneu jsem něco zaslechl. Karavan nemám, ale jen tak pro zajímavost. Není náhodou alespoň oj na nějakém stojanu, aby se karavan nepřevrátil. Třeba kovovém. To by šly teorie jaksi někam, že. Nebo se pletu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.14 06:50
avatar

pckop, jojo, má železné stavěcí nohy, se kterými se zajišťuje stabilita a vodováha. Ty by měly fungovat jako bleskosvod.

doplněno 04.04.14 06:52:

;) :-D *smich* *haha*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 03.04.14 23:55

A co tak podle typu si vyhledat konstrukci na intu?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 04.04.14 14:41
avatar

Tak ho prohlédněte. Přece se nějak musí dát zjistit, jestli je kovový.

Jinak: Moc jsem nepochopil to o vnitřní kapacitě. U F.k. je úplně normální, že do ní šlehne blesk. Ona není od toho, aby je odpuzovala. Její princip spočívá v tom, že případný proud teče "dobře vodivým obalem" (tou "klecí" okolo) a neteče špatně vodivými věcmi uvnitř. Stejně tak teorie nepadá s tím, když karavan postavíte na kovové nožky. Vůbec na nich nezáleží. Kdyby byl karavan kovový a stál na kovových nožkách a šlehl do něj blesk, tak zřejmě ten blesk sjede po nožkách k zemi. Když nebudou nožky, prostě vznikne druhý blesk mezi karavanem a zemí. Nic to nemění na skutečnosti, že ani v jednom případě by blesk neměl procházet vnitřkem kovového karavanu, ale jen jeho pláštěm. Ale je potřeba, aby ten karavan měl "dostatečně husté" vodivé stěny (a strop a podlahu). Kdyby to byla jen konstrukce "rám dole a nahoře spojené 4 vzpěrami", moc dobrá klec by to nebyla.

doplněno 05.04.14 00:23:

Ano, bude-li kovový a vy se budete nacházet uvnitř, měli byste být v bezpečí. Další okolnosti (gumy, nožičky, ...) nejsou důležité.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: nikol*
Datum: 04.04.14 23:56

Děkuji za vysvětlení..Takže pokud by byl kovový a stál na gumách je to tedy ok? Ono se těžko zjišťuje z čeho je, na netu nic o něm není a prozkoumat nevím jak když je uvnitř obložený dřevem...

Od: vlada*
Datum: 06.04.14 08:49

Zdravím

Není to tak jednoduché. Většinou při bouřce prší, takže povrch karavanu bude vodivý. Za další, bleskový proud není stejnosměrný, ale je to mnoho výbojů, které jdou krátce po sobě. Tím působí skinefekt, který vytlačuje proud na povrch vodivé plochy. Tak jako vf signál. Prakticky každý karavan má nějakou výztuž z kovu. Jinak by se během krátké doby rozpadl. Spíš než úraz elektrickým proudem zde hrozí možnost požáru od přehřátého povrchu po úderu blesku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.