Základy + vedou kolem jímky na vodu

Od: Datum: 03.04.14 14:08 odpovědí: 7 změna: 03.04.14 19:20

Zdravím, kopeme základy pro přístavbu staršího domu. Mám vykopáno zhruba v mírách 50cm šířka, 100-110cm hloubka. Na místě přístavby jsou v současnosti staré dávno nepoužívané chlévy, kolem kterých je ten nový základ vykopán. Na základy bude navazovat navýšení o cca 1m (ze ztraceného bednění), kde bude izolace podlahy atd. Protože přístavbu budeme stavět z cihlových bloků šíře 300mm, chceme použít i na zvýšení ztracené bednění 300mm.

Nyní se dle rad známého rozhoduji pro 2 varianty:

1. 50-60cm hloubky základů vylít betonem, a dát železa, následně navázat ztraceným bedněním provázaným železy až po úroveň vodorovné izolace domu (tj. cca 1m nad zemí) - díky menší spotřebě betonu o něco levnější varianta

2. vylít betonem celou hloubku základů a následně opět navázat ztraceným bedněním.

Která z variant je vhodnější? Zajímalo by mě i to, zda do budoucna, pokud bude hydroizalce provedena až ve výšce 1m nad zemí, nebude náhodou díky vlhkosti od základů opadávat ze ztraceného bednění omítka.

Dalším problémem je to, že do rohu základů cca 10 cm zasahuje jímka na vodu, kde se shromažďuje voda ze zahrady. je cca 60 široká a 1m hluboká. Abych zabránil navlhávání základů od této jímky, napadlo mě ze strany od jímky základy "obložit" nějakým starým linem nebo jakýmkoliv plastem, který by zabránil nasákávání vody z jímky. Popř. i vnitřní stěnu jímky v části přiléhající k základům podobným způsobem od nich "izolovat". Z fotek to není vidět, ale skruž je pouze 1, tudíž pod ní je to jen díra plná vody.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.14 14:50

Můja kamarád má synka, který stavěl. Spočítal jsem mu, že ho vyjde levněji ZB30 cm nežli vylévat základy. Pracně doložil výpočty. Pak mne uzemnil, když sdělil, že míchaný beton má za hubičku a k tomu spoustu starého čistého betonu, vybouraného z jiných míst. Vůbec neřešil šíři výkopu a množství směsi.

Pokud vy vše budete kupovat, tak ZB 30 a do díry vylít jen 5-8cm betonu k urovnání prvního řádku betonu. Pak vyzdívat ZB a po 3! řádkách vylévat betonem..

doplněno 03.04.14 16:56:

Chtěl bych se ještě zeptat, nebude problém s tím opadáváním omítky ze ztraceného bednění? Myslím kvůli tomu, že bednění povede vlastně ze země až do metrové výšky a tímpádem bude natahovat i vlhkost.

Pokud provedete správně technologii nemůže dojít k opadávání. navíc určtitě budete zateplovat sokl vhodnou izolací.

A ta jímka s vodou vadit nebude? Já mám právě dost obavy, aby od základů díky ní pořád nešla vlhkost.
Opět, pokud budete postupovat správně, bude spodek stavby odizolován od vrchní stavby kvalitní hydroizolací.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.04.14 15:32

Díky za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, nebude problém s tím opadáváním omítky ze ztraceného bednění? Myslím kvůli tomu, že bednění povede vlastně ze země až do metrové výšky a tímpádem bude natahovat i vlhkost.

doplněno 03.04.14 15:34:

A ta jímka s vodou vadit nebude? Já mám právě dost obavy, aby od základů díky ní pořád nešla vlhkost.

Datum: 03.04.14 18:21

Tím správným způsobem myslíte konkrétně co? Míním normálně část základů vylít betonem na srovnání a poté začnu přímo ze země stavět ztracené bednění až do té cca metrové výšky nad terén. Jakmile vše zatuhne, tak bych základy obložil tvrzeným polystyrenem na zateplení základů, nopovou fólií a poté bych už vše kolem jen při srovnávání terénu obsypal hlínou. A jak jsem psal již vše - hydroizolaci bych prováděl až ve výši 1m nad zemí, kde bude zvýšená podlaha. A právě z toho, že hydroizolace nebude přímo těsně nad zemí mám obavy.

doplněno 03.04.14 19:53:

OK:) Díky.

Datum: 03.04.14 19:01

sejny, třeba nemůžete najednou vylévat 1 metr betonu do tvárnic, hrozí destrukce bednění..

jinak z popisu OK.

doplněno 03.04.14 19:32:

Zateplení by mělo být minimálně 60cm od úrovně vnitřní podlahy.

ale to je jen obecně, vždy se musí postupovat idividuelně. Každé zateplení se musí dělat dle projektové dokumentace, nikoliv jak je běžné u nás. Soused má 10 cm a taky to funguje..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.14 19:20

Ok, díky moc za rady:) Poslední dotaz - není blbost časem zateplit základ polystyrenem až do té metrové výšky? Na to lepidlo, fasádu? Zase se ptám kvůli vlhkosti a případnému opadávání fasády.

Datum: 03.04.14 16:16

Ahoj. Jak tu píše Milan, na podzemní konstrukce by šlo použít to ZB30. Nad terén, aby se nemuselo řešit omítání a následné možné opadávání , by se daly použít tvárnice od KB Blok. Už mají úpravu povrchu hotovou a když se zakryjí igelitem, tak se ani nemusí umazat od malty ze zdění nad nimi. Jen je nutno se rozhodnout je klást na sebe na sraz, nebo vytvořit spáru, pomocí níž se dá dohonit několik mm, když to zdění někam uteče. Na sraz to nejde a po pár kusech bloků se to špatně dohání. Nejde tu skruž posunout někam dál, případně ji zahrábnout níž, hlouběji?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.04.14 18:13

S tou skruží nehnu - není kam. Ale ještě to zkusím. Nad tvárnicemi popřemýšlím - díky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.