Zatepleni zakladu + zámková dlažba

Od: Datum: 02.04.14 15:45 odpovědí: 5 změna: 03.04.14 14:44

Dobrý den rádci,

Mám dva dotazy o kterém bych se s Vámi rád podělil. Plánuji na dvorek položit zámkovou dlažbu a vzhledem k tomu uvažuji zda při této příležitosti než bude dlažba položena není vhodné zateplit i základy domu. Později až bude dlažba položena tak by to prakticky již možné nebylo, resp. by to bylo daleko složitější. Protože dům není vybaven vodorovnou hydroizolací tak zvažuji zda zateplení základů XPS nalepit přímo na zeď domu. To se mě ale moc nechce protože se domnívám, že by to vlkosti zdiva vůbec nepomohlo. Proto uvažuji o ponechání jisté mezery mezi zdí a XPS, např. 10cm, mezeru bych vymezil formou nějakého roštu. Do EXS bych umístil několik větracích mřízek. Je mě jasné, že vzduch se tam nebude prohánět, ale vodní páry budou mít daleko snažší cestu od zdiva. Tedy má první otázka zní. Jak správně udělat zateplení základů v mém případě.

2) Protože hledám každé místo, kde by se voda mohla dostat do kontaktu se zdivem tak zámková dlažba bude samozřejmě vyspádována směrem od stavby. U kamaráda jsem viděl, že do podkladní vrstvy zámkové dlažby pokládal žluté drenážní trubky a tyto vyspádoval do kanálu. Tímto zajistil jakési odvodnění vsakující se vody přes dlažbu. Je toto řešení správné, případně dá se nějak čelit prosakování vody přes zámkovou dlažbu?

děkuji HonzaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.14 16:00
avatar

Honzo,

1) myslíte to takto:? vlhklá zeď, mezera kde bude vzduch studený, ledový a vlhký, izolant a povrch?

To je jako když si navléknete velký kabát, který se nebude dotýkat Vašeho těla bude kolemprouditvzduch.

2) ...Tímto zajistil jakési odvodnění vsakující se vody přes dlažbu. Tomu ale nevěříte že dírovanou trubkou se odvede voda někam..

Průsak zámkovou, aby netekla voda do podloží vyřešíte tak, že ve spádu položíte nopovku podél stavby, třeba v šíři 150cm.

Jednou budete zateplovat celý objekt a musíte provést dodatečnou hydroizolaci. Na přesnou radu je třeba hodně info, popřípadě debata on line.

doplněno 02.04.14 16:12:

honzo, ale to je na debatu on line asi tak 30 minut, a to ještě neznám podrobnosti Vašeho domu.

nepříjemná slova.

Pokud nehodláte dodatečn hydroizolovat domek, tak bude stále mokrý. Pak ani kvalitní zateplování asi neplánujete. Potom ani zateplení soklu je zbytečné.

Nopovku dáte v některé vrstvě, třeba pod stěrk 4-8.

doplněno 02.04.14 18:12:

Honzo,

Pokud za XPS má vzduch co tam je díky vlkosti zdiva větší relativní vlhkost než okolí tak se prostě ven dostávat bude ..

Když přistoupím na Vaší teorii.. vzduch je za XPS, vy píšete, že se dostane ven, to znamená, že ho nahradí jiný vzduch. Mrazivý, takže ochladí zeď pod izolancem.

Příklad k pochopení, když dáte izolant před zeď 50cm bude izolovat zeď, pak zkuste 49,48,47,...10,9,8,7,6,5,atd cm. Kdy (ne)bude XPS izolovat?

doplněno 03.04.14 13:37:

Vy ale nechcete kompromis, vy chcete špatné dílo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzamess*
Datum: 02.04.14 16:07

Ano myslím to tak :), bojím s toho, že pokud na zeď připlácnu XPS tak se vlkost zdiva zhorší. Je to tedy tak, že dům bez hydroizolace i když vlhký (viditelně) není dobré vůbec zateplovat?

K té nopovce, pokud to chápu dobře tak ještě hlouběji než začnu dávat skladbu na zámkovou dlažbu tedy těch cca 35cm, natáhnu vodorovně nopovkou, která bude vodu odvádět dál od objektu.

díky za odpovědi, co myslíte dodatečnou hydroizolací? jestli je to přímo podříznutí tak to bohužel již moc nepřipadá v úvahu ..

doplněno 02.04.14 18:06:

Logicky to fungovat musí. Pokud za XPS má vzduch co tam je díky vlkosti zdiva větší relativní vlhkost než okolí tak se prostě ven dostávat bude ..

doplněno 02.04.14 18:15:

chápu jak to myslíte, ale pokud je dům nepodříznutý tak je to prostě nějaký kompromis. Je jasné, že izolační schopnosti nebudou ideální. ..

Od: honzamess*
Datum: 03.04.14 14:26

No a je tedy nějaká možnost jak zateplit a přitom nepodřezávat? Podříznutí bohužel nepřipadá v úvahu. Jak to pozoruji tak je asi lepší tedy nezateplovat vůbec.

Datum: 03.04.14 14:44
avatar

Honzo, zateplovat mokrý objekt je špatné řešení. Vy dokonce nechcete zateplit, ale umístit izolant někam před barák, ale to jsem již popsal..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 21:43

Ahoj. Dejte na radu Milana. Pokud ten domek, fakt nebude podříznutý a ty vodorovný izolace nebudou, je jakákoliv úprava jen vyhazováním peněz. Mezi stěnu a zámkovku, můžete vložit betonovou dlaždici 50x50cm s nepatrným spádem pro odstřikování dešťové vody dále od domku. Například.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.