Domácí vodárna - zapojení čerpadla

Od: Datum: 02.04.14 11:48 odpovědí: 4 změna: 02.04.14 20:11

Dobrý den, chtěl bych si zprovoznit domácí vodárnu. Koupil jsem si samostatně tlakovou nádobu a k ní budu kupovat nějaké odstředivé, samonasávací čerpadlo. Ač jsem se snažil si stáhnout nějaké návody od výrobců k různým čerpadlům , popis otvorů čerpadla je v návodech velmi omezený a to pouze na sací a výtlačný otvor .( Další otvory nejsou posány. Všiml jsem si však, že někdy se čerpadla propojují s tlakovou nádobou přímo přes výtlačný otvor a podruhé přes jiný otvor umístěný v dolní přední části čerpadla viz obrázky. Nevíte proím někdo, jaký je v tom funkční rozdíl a kterou variantu zvolit? Děkuji, TŠ.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.04.14 13:29

Domnívám se, že ten spodní typ má prostě jen využitý paralelní vývod pro tlakovou nádobu, aby se u kompaktních modelů ušetřilo na délce spojovací opletené hadice. Jinak je ten vývod ucpán šroubem.

doplněno 02.04.14 13:37:

Osobně bych to raději nepoužil, je tam zjevně menší průřez než na hlavním vývodu, takže při plnění bude čerpadlo zbytečně víc zatěžováno, aby "přepralo" toto úzké místo a při odběru to naopak bude trochu omezovat maximální průtok.

doplněno 02.04.14 14:11:

Mnohem důležitější při stavbě vodárny je například podle způsobu použití zvolit dostatečně velkou tlakovou nádobu, vybrat s vakem, nebo bez vaku, případně doplnit čerpadlo ochranou proti běhu naprázdno a pod.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.04.14 15:13

Děkuji za příspěvek. Ano, ten průměr spodního otvoru je menší, právě proto nerozumím tomu, že se přes něj "někdy" připojuje ta tlaková nádoba. Jestli v tom není nějakej fígl .) Raději tedy zvolím jak píšete připojení přes výtlačný otvor flexi hadicí 1". Možná že se ten menší otvor dá pak alespoň použít jako "vypouštěcí" otvor před případným zazimováním...

Datum: 02.04.14 15:39

Ahoj. Tomkk podal správné vysvětlení a popis. S tím vypouštěním opatrně. Ať je to bez tlaku. A musí se to vypustit všechno, tak že odpojit od trubek a nakloněním nechat vytéct.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.04.14 20:11
avatar

Čerpadlo je spirálové a odstředivé. Ze slova odstředivé celkem logicky vyplývá, že výtlak je ten otvor, který vede směrem nahoru. Kolmo zepředu jde sání.

Není důležité jak je připojená tlaková nádoba.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.